
Naujausios
Savivaldybei peršama privačių daugiabučių kontrolė
Šiaulių miesto taryba mėnesiui atidėjo sprendimą dėl daugiabučių namų valdytojų veiklos priežiūros ir kontrolės taisyklių. Joms įgyvendinti Savivaldybė neturi pajėgų. Bendrijų pirmininkai piktinasi, jog keliami pertekliniai reikalavimai.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Vyriausybės atstovas – „šventa karvė“
Praėjusį ketvirtadienį miesto Tarybos posėdyje Vyriausybės atstovas Jonas Novogreckis vieną po kito kritikavo parengto taisyklių projekto punktus.
Savivaldos įstatymas reikalauja, kad savivaldybės pradėtų vykdyti priežiūros ir kontrolės funkcijas. J. Novogreckio nuomone, taisyklės turi atitikti aplinkos ministro įsakymu patvirtinas pavyzdines taisykles.
Savivaldybės administracija bandė teikti projektą, suderintą su Šiaulių apskrities ir miesto daugiabučių bendrijų asociacija. Pagal jį taisyklės nebūtų tokios griežtos, kaip pavyzdinės.
Meras Justinas Sartauskas neslėpė: „Sunku bus įgyvendinti“.
Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjas Gytis Skurkis bandė politikus įtikinti, jog „Vyriausybės atstovas – ne panacėja ir nėra galutinė institucija“ .
Tarybos narys Aurimas Nausėda atrėžė, jog „Vyriausybės atstovas – ir panacėja, ir šventa karvė“, todėl į pastabas būtina įsiklausyti.
Ką ir kaip kontroliuos
Savivaldybė privalės atlikti kompleksinius planinius daugiabučių valdytojų patikrinimus – pagal nustatytą grafiką.
Neplaniniai patikrinimai vyktų pagal gyventojų skundus ir pranešimus. Juos reikės ištirti per 30 dienų.
Kompleksiniams patikrinimams iš valdytojų bus reikalaujama krūvos dokumentų. Nuo valdytojo paskyrimo ar išrinkimo aktų, protokolų, juridinio asmenų registro išrašų iki butų savininkų sąrašų. Valdytojai privalės vesti patalpų savininkų, bendrijos narių apskaitą.
Pagal taisyklių projektą turės sudaryti ir teikti tikrintojams bendrojo naudojimo objektų aprašą. Taip pat bus tikrinama, ar sudaryti ir gyventojams teikiami metiniai namo priežiūros ūkiniai finansiniai planai bei ilgalaikiai namo atnaujinimo planai.
Tikrinamos būtų metinės finansinės veiklos ataskaitos ir tai, kaip jų duomenys pateikiami gyventojams svarstyti. Taip pat – lėšų kaupimo sąskaitos, paslaugų ir rangos darbų pirkimai.
Bus reikalaujama ir informacijos apie šaukiamus susirinkimus, jų protokolų, dokumentų apie balsavimus raštu.
Namo valdytojai gyventojams informuoti turi turėti interneto svetainę, skelbimų lentas, teikti informaciją elektroniniu paštu ar kitais būdais.
Jei valdytojas padarys mažareikšmį pažeidimą ir jo padarinius ištaisys, Savivaldybė apsiribos rašytiniu įspėjimu.
Jei valdytojas per metus nuo padaryto mažareikšmio pažeidimo padarys kitų pažeidimų, jam gresia administracinės baudos. Bus surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas ir perduotas nagrinėti Administracinių ginčų komisijai.
Savivaldybės administracijos direktorius galės imtis ir kitų teisės aktuose numatytų poveikio priemonių.
Taisyklės dėl paukščiuko?
Šiauliuose yra 1000 daugiabučių. Į Savivaldybės akiratį pateks ir bendrijų pirmininkai, ir namus prižiūrintys administratoriai.
Savivaldybės Turto valdymo skyriuje daugiabučių reikalais užsiima tik vienas specialistas. Ir tas pats kuruoja daugiabučių renovacijos reikalus.
„Mes neturime pajėgų, – sakė skyriaus vedėjas G. Skurkis. – Tokiems patikrinimams reikėtų ir apskaitininkų, ir finansininkų.“
G. Skurkio žiniomis, Kauno miesto savivaldybė, pavyzdžiui, steigia 5 papildomus etatus, kuria atskirą padalinį. Kol jis nepradės dirbti, daugiabučių valdytojų priežiūros taisyklių nė netvirtina.
Meras J. Sartauskas ramino: „Etatų klausimą paskui išspręsime.“
Reikalavimai, kaip įmonėms
Petras Vaitkus, Šiaulių apskrities ir miesto daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacijos valdybos narys, „Šiaulių kraštui“ kritikavo ir miesto Tarybai siūlomas tvirtinti, ir peršamas pavyzdines taisykles.
Jo nuomone, užektų taisyklėse vieno esminio punkto – jog bendrijų veikla tikrinama pagal bendrijų įstatus.
„Ir taip pusę metų vargome, kol pagal įstatymo naujas nuostatas juos pakeitėme, įregistravome, – teigė asociacijos atstovas. – Pagal pavyzdinius įstatus viską keitėme. Įstatai mūsų veiklą apibrėžia, o ko juose nėra, tai ką galima tikrinti?“
Dvidešimt metų bendrijos pirmininku dirbantis P. Vaitkus kritikuoja, jog iš bendrijų reikalaujama tokios apskaitos ir raštvedybos, kaip iš įmonių.
„Nori mus prilyginti milijonines apyvartas turinčioms įmonėms, – piktinosi bendrijos pirmininkas. – Krūvas raštų, dokumentų, planų, ataskaitų reikia kaupti. Kaip tuos gyventojų sąrašus sudaryti, kai daugybė yra išvažiavusių į užsienius? Kaip butų savininkų dokumentus patikrinti? Pirmininkai tam nė teisės neturi.“
Nenorėjusi įsivardyti vieno daugiabučio bendrijos pirmininkė „Šiaulių kraštui“ teigė: „Jeigu bus tokios taisyklės, kas eis dirbti pirmininkais? Kelia tokius didelius reikalavimus, tai tegu moka mums ir atlyginimus.“
Redakcijos archyvo nuotr.
NUOMONĖ: Petras Vaitkus, Šiaulių apskrities ir miesto daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacijos valdybos narys, piktinasi: „Iš bendrijų reikalauja tokios apskaitos ir raštvedybos, kaip iš milijonines apyvartas turinčių įmonių.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PRIEŽIŪRA: Savivaldybė pagal įstatymą privalo prižiūrėti ir kontroliuoti daugiabučių namų administratorių bei bendrijų pirmininkų veiklą.