Seimo antikorupcijos komisija svarstys „Toksikos“ problemą

Seimo antikorupcijos komisija svarstys „Toksikos“ problemą

Seimo antikorupcijos komisija svarstys „Toksikos“ problemą

Šiaulių krašto bičiulių parlamentinės grupės nariai, apsvarstę „Toksikos“ užsakymu prie Šiaulių pastatytos pavojingų atliekų deginimo gamyklos keliamas problemas, nusprendė kreiptis į Seimo Antikorupcijos komisiją.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Aiškinsis, kas kaltas

Antradienį Seime vykusiame Šiaulių krašto bičiulių parlamentinės grupės posėdyje dalyvavo ir aplinkos ministras Valentinas Mazuronis bei ūkio ministro patarėjas Marius Busilas.

Seimo narys Edvardas Žakaris informavo, kad bus bandoma išsiaiškinti, kodėl pavojingų atliekų deginimo įrenginys pastatytas galingesnis, nei numatyta pirkimo sutartyje, kurie asmenys yra už tai atsakingi.

„Kaltininkai turi būti nustatyti, nes padaryta žala Lietuvos valstybei. Galingesnė gamykla galimai kainavo brangiau, o tai kai kam galėjo būti naudinga“, – svarstė E. Žakaris.

Įtariant korupciją dėl šios gamyklos jau buvo kreiptasi į prokuratūrą, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą (FNTT) ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT).

„Tyrimai užtrunka, o gamyklą dar šiemet skubama atiduoti eksploatuoti. Baiminamės, kad gali būti prastumtas galimai pavojų aplinkai ir žmonėms keliantis įrenginys“, – sakė Seimo narys.

E. Žakaris vylėsi, kad Seimo Antikorupcijos komisija greitai imsis nagrinėti pavojingų atliekų deginimo gamyklos peripetijų, nes komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius su šiuo klausimu buvo susipažinęs dar dirbdamas FNTT, be to, jis priklauso ir Seimo narių Šiaulių krašto bičiulių parlamentinei grupei.

Aplinkos ministras žada apsaugoti aplinką

„Užtikrinsime, kad gamykla neskleistų didesnės nei leistina taršos, kitaip pavojingų atliekų deginimo įrenginio nebus leidžiama eksploatuoti“, – „Šiaulių kraštui“ tvirtino aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

Ministro teigimu, Aplinkos ministerija aiškinsis, ar pavojingų atliekų deginimo bandymų metu deginamos tos medžiagos, kurios nurodytos, ar nesiekiama „pagerinti“ bandymų rezultatų deginant mažiau pavojingas atliekas.

„Bus sukurta stebėsenos sistema, kad pavojingų atliekų deginimo metu į aplinką išmetamų teršalų kiekius būtų galima nenutrūkstamai stebėti Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamente“, – sakė V. Mazuronis.

Paskutinis terminas – šių metų pabaiga

„Toksikos“ užsakymu iš europinių lėšų Aukštrakiuose statoma pavojingų atliekų gamykla turėjo būti baigta 2010 metais, bet ji iki šiol neatiduota eksploatuoti. Paskutinis gamyklos užbaigimo terminas – šių metų gruodis. Nespėjus, Lietuvai gali tekti grąžinti 52 milijonus litų europinės paramos.

Kai vyko ankstesni pavojingų atliekų deginimo bandymai, nepriklausomos laboratorijos nustatė neleistinus vėžį sukeliančių medžiagų – dioksinų ir furanų – išmetimą į aplinką.

Šių metų rugsėjį „Toksikos“ pateiktoje pavojingų atliekų deginimo įrenginių keitimo poveikio aplinkai vertinimo programoje numatyta padidinti maksimalų per valandą degintinų atliekų kiekį ir išplėsti pavojingų (ir dalies nepavojingų) leidžiamų deginti atliekų sąrašą.

Įtariama, kad tokiais veiksmais UAB „Toksika“ siekia pakeisti aplinkosauginius reikalavimus, kad šie atitiktų esamą pavojingų atliekų deginimo įrenginį ir jo nereikėtų taisyti visa apimtimi rangovo sąskaita, kaip nustatė ekspertai.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KONTROLĖ: „Užtikrinsime, kad kad gamykla neskleistų didesnės nei leistina taršos, kitaip pavojingų atliekų deginimo įrenginio nebus leidžiama eksploatuoti“, – „Šiaulių kraštui“ tvirtino aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.