
Naujausios
Šiauliečiams vanduo brangs rekordiškai
Šiauliečių laukia vandens kainų šuolis nuo 2014 metų sausio 1 dienos. Daugiabučių gyventojams vanduo brangtų beveik 40 procentų. Kainų komisija suderino didesnes kainas nei siūlė bendrovė „Šiaulių vandenys“. Šiauliuose vandens kainos būtų didžiausios tarp didžiųjų miestų.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Kainų komisija – už didesnį šuolį
Miesto Tarybos komitetai pradėjo svarstyti naujas „Šiaulių vandenų“ geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų bei pardavimo kainas.
Jos iš esmės didėja dėl pastatytų nuotekų dumblo tvarkymo įrenginių – atsiranda dumblo tvarkymo mokestis. Taip pat dėl planuojamų investicijų į vandens ūkio plėtrą 2014–2017 metais, įvairių mokesčių ir kuro kainų didėjimo.
Šiais metais įmonė jau skaičiuoja nuostolius. Per devynis mėnesius patyrė 1,6 milijono litų nuostolį, iki metų pabaigos nuostolis, prognozuojama, išaugs iki 2,4 milijono litų.
Pati įmonė skaičiavo, jog vandens kainos gali kilti apie 25 procentus. Bet Kainų komisija nurodė didinti dar daugiau.
Skaičiuojama, jog įmonė turi gauti ne mažesnį nei 5 procentų pelną. Įdėtas ir planuojamas investicijas iš savo lėšų ir paskolų susigrąžinti ne per 46 metus, o per 30 metų.
Be to, įmonė nebuvo įskaičiavusi į kainą 10 procentų netekčių, kurios susidaro dėl skirtingų vandens suvartojimo parodymų – namo įvado ir butų skaitiklių.
Daugiausia – 38,9 procento – vanduo turi brangti daugiabučių gyventojams. Suvartoto vandens kubinio metro kaina didinama 2,13 lito: nuo 5,48 lito iki 7,61 lito ( be PVM). Daugiabučių gyventojams už kubą suvartoto vandens reikėtų mokėti 9,26 lito (su 21 procentu PVM).
Vienu litu mažiau galėtų mokėti tie daugiabučiai, kurie apsispręstų atsiskaitinėti ne pagal butų skaitiklių, o pagal namo įvado rodmenis. Bet Šiauliuose dabar nėra nė vieno tokio daugiabučio.
Individualių namų gyventojams būtų nustatyta 26 procentais didesnė kaina – 6,92 lito (be PVM) už suvartotą kubą vandens. Įmonėms, įstaigoms – 26,7 procentais didesnė – 7,22 lito (be PVM).
Abonentinis pardavimo mokestis daugiabučių gyventojams didėtų 30 procentų, individualių namų – 35 procentais. Tik įmonėms jis mažėtų 13,7 procento.
Ar bus piketų?
Finansų ir ekonomikos komitetas nesiryžo pakelti rankų už tokias kainas.
„Ar nebijote piketų? – klausė posėdžio pirmininkas Alfredas Lankauskas „Šiaulių vandenų“ generalinio direktoriaus Jono Matkevičiaus ir kolegų. – Didinti kainą gyventojams beveik 40 procentų – to dar nebuvo istorijoje.“
„Šiaulių kraštui“ A. Lankauskas sakė, jog kažkada net su Pasaulio banku buvo įmanoma susitarti. Jis miesto vandens ūkiui modernizuoti buvo suteikęs paskolą, kėlė sąlygą ją grąžinti iš tarifų, bet sutiko, kad kasmet jie būtų didinami ne daugiau nei 15 procentų.
Dabar kainų skaičiavimo metodika yra visagalė.
„Juokinga, kad turime svarstyti dokumentą, kurio negalime pakeisti“, – sakė A. Lankauskas.
Išgyvenimo kainos
„Šiaulių vandenų“ vadovas Jonas Matkevičius tikina, jog kainų didinimas neišvengiamas. Jos nedidintos nuo 2009 metų ir nebepadengia sąnaudų.
Padidinus kainas viena šeima, skaičiuojama, vidutiniškai išleistų apie 1,8 procento savo pajamų. Už 4–4,5 kubo suvartoto vandens – apie 47 litus per mėnesį.
Pasak J. Matkevičiaus, rezervų sąnaudoms mažinti nebėra: „53 darbo vietas jau sumažinome, sutaupėme 1,3 milijono litų. Netektis tinkluose mažinome nuo 29 iki 21 procento – dar 800 tūkstančių litų sutaupyti.“
Tačiau didėjo gamtos išteklių ir kiti mokesčiai, kilo dujų ir kito kuro kainos.
Aplinkos ministerija, pasak įmonės vadovo, yra nurodžiusi, jog turi būti vadovaujamasi principu – susigrąžinti sąnaudas. Jeigu įmonė dirbs nuostolingai, apie jokius ES remiamus projektus nebus nė kalbos.
„Tos naujos kainos – tik išgyvenimo kainos, – teigė J. Matkevičius. – Jeigu vien elektros kaina kils dvigubai, mūsų pelnas bus nulinis. Už elektros energiją dabar per metus sumokame 3,5 milijono litų.“
Pardavimai dabar didėja tik individualiems namams, bet bendri pardavimai mažėja. Išeitis būtų, jeigu didėtų pardavimai pramonei. Bet pramonė Šiauliuose suvartoja tik 7 pocentus viso vandens, o Panevėžyje – 27 procentus.
Kainų komisijos komentaras
Savivaldybė nenurodė šaltinio praradimams dengti
„Šiaulių kraštui“ situacijos komentarą atsiuntė Valstybinė kainų kontrolės ir energetikos komisija:
– Vandens tiekimo įmonėms leidžiama uždirbti 5 procentus pelno nuo būtinųjų sąnaudų.
Komisija galėtų nevertinti leistinų 10 procentų netekčių daugiabučiuose namuose, jei Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono savivaldybės būtų nurodžiusios finansavimo šaltinius, iš kurių dengtų negaunamas įmonės pajamas.
Įmonei, taikant mažesnę kainą vartotojams, atsiskaitantiems daugiabučių namų butuose, būtų nepadengiamos būtinosios sąnaudos. Finansavimo šaltiniai gali būti įmonės pelnas, įmonės pelno gali atsisakyti tik įmonės savininkas – Šiaulių miesto savivaldybė.
Jei Savivaldybių tarybos tvirtina kitokias kainas, komisija turi teisę pareikalauti, kad savivaldybės pateiktų nustatytų kainų apskaičiavimus.
Jei komisija nustato, kad savivaldybių nustatytos kainos neatitinka teisės aktų reikalavimų arba nepadengia būtinųjų vandens tiekėjo sąnaudų, komisija turi teisę pareikalauti, kad pažeidimai būtų pašalinami arba įmonė pateiktų derinti naujas kainas.
Jei pažeidimai nepašalinami, Komisija nustato kainas vienašališkai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
GYVENIMAS: „Šiaulių vandenų“ bendrovės vadovas Jonas Matkevičius tikina, jog naujos vandens kainos – tik išgyvenimo kainos: „Jeigu dvigubai brangs elektra, pelnas bus nulinis.“
Jono TAMULIO nuotr.
ĮVYKIS: Šiaulių miesto tarybos narys Alfredas Lankauskas: „Beveik 40 procentų didėja vandens kaina – to dar nebuvo istorijoje.“