Sig­na­ta­ro miš­kas ­gel­bės vai­kus ir kny­gas

Sig­na­ta­ro miš­kas ­gel­bės vai­kus ir kny­gas

Signataro miškas gelbės vaikus ir knygas

Nepriklausomybės Akto signataras Romualdas Ozolas parduoda 12 hektarų brandaus miško, kad galėtų pagelbėti Mažojo Lituanikos centro ir vaikų darželio statyboms Bazilionuose (Šiaulių rajonas). Kol valstybės investicijų fondas delsia skirti pinigus šiems objektams statyti, griūvančios vaikų darželio patalpos šildomos paršiukų radiatoriais.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Signataro dovana

Signataras, leidėjas, filosofas Romualdas Ozolas „Šiaulių kraštui“ vakar patvirtino, kad apsisprendė parduoti savo vardu turimą 12 hektarų brandų mišką, kad už gautus pinigus pagelbėtų statyboms Bazilionuose. Nors R. Ozolas nenorėjo įvardyti sumos, tačiau tiek brandaus miško kainuoja apie pusę milijono litų.

„Reikia tai, ką turi, panaudoti prasmingai. Tada mes, kaip tauta, galėsime dar šiek tiek atsilaikyti. O jeigu ne – viskas bus nušluota. Bibliotekos šiandien yra tas pats, kas senojoje Lietuvoje – piliakalniai“, – kalbėjo signataras R. Ozolas.

Kodėl R. Ozolas apsisprendė dovanoti turtą ne Vilniui – sostinei, kurioje šiuo metu gyvena, o būtent Bazilionams?

„Jeigu kiekvienas Lietuvos kraštas turėtų bent po vieną kultūros, knygų, laikraščių, naujausios informacijos atramos tašką, būtų labai gerai. Tada Lietuva laikysis“, – sakė R. Ozolas.

Bazilionų mokyklai, kurią R. Ozolas yra baigęs, dovanojęs šimtus tomų retų knygų, savo dienoraščių. R. Ozolo paramos fondas „Už teisingumą Lietuvoje“ leidžia istorijos ir kultūros žurnalą „Padubysio kronikos“, kuriame rašoma apie šio krašto istoriją ir kultūrą. Būtent šis žurnalas apjungė Šiaulių ir krašto intelektualus bendram kultūriniam darbui.

Projektas yra parengtas

Bazilionų mokyklos-daugiafunkcio centro direktorius Rimantas Gorys „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kad yra parengtas projektas  priestatui statyti tarp Bazilionų mokyklos ir mokinių valgyklos. Jos būtų sujungtos dviejų aukštų nauju priestatu.

Antrajame priestato aukšte įsikurtų vaikų darželis, pirmajame būtų vaikams įrengti persirengimo kambariai bei Mažasis Lituanikos centras – biblioteka, švietimo centras. Mokykla neturi ir sporto salės, tačiau ji numatyta pastatyti vėliau, per antrąjį projekto įgyvendinimo etapą.

R. Gorio teigimu, neatsitiktinai tarp 1965 metais statytos mokyklos ir valgyklos buvo paliktas tarpas. Buvusi mintis sujungti mokyklą su valgykla priestatu, tačiau šis projektas kolūkių laikais neįgyvendintas.

Parengtam projektui pritarė rajono Taryba, projektas yra pateiktas Valstybės investicijų programai, tačiau skirti pinigus vis delsiama. „Mums tai „degantis“ projektas, pirmiausia dėl vaikų darželio“, – sakė R. Gorys.

Parengtame projekte – per 200 kvadratinių metrų ploto priestatas, jo statybos vertė – 3,5 milijono litų. Antrasis etapas – sporto salės statyba, kuri dar papildomai kainuotų apie 2 milijonus litų. Kol kas norima pradėti nuo darželio ir Lituanikos centro.

„Būtina statyti“

Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius Kęstutis Lukšas teigė, kad lėšos Bazilionų mokyklos priestatui gali būti skiriamos ir iš Valstybės investicijų programos, ir Savivaldybės. „Bet pirmiausia lėšų reikia turėti“, – sakė K. Lukšas.

Jo teigimu, Valstybės investicijų programai Savivaldybė yra pateikusi Bazilionų mokyklos priestato projektą, tačiau pinigai dar neskirti.

„Bazilionų darželio situacija tikrai prasta. Ten – ne mūsų pastatai, brangiai kainuoja išlaikymas“, – sakė K. Lukšas.

Tai, kad signataras R. Ozolas rengiasi skirti savo asmeninių lėšų šiam projektui įgyvendinti, K. Lukšas sveikina. „Tačiau būtų negražu pačiai Tarybai imti pinigus iš privataus žmogaus. Savivaldybė yra pajėgesnė įgyvendinti šį projektą nei vienas žmogus. Ir R. Ozolas supranta, ir Savivaldybė supranta, kad tą priestatą būtina statyti. Aš už tą statybą, ji yra prioritetinė, nes tai pats skaudžiausias atvejis. Bet aš Administracijos direktorius tik iki kovo 1 dienos“, – sakė K. Lukšas.

Mažasis Lituanikos centras

Mažajame Lituanikos centre R. Ozolo Bazilionams dovanotos bibliotekos pagrindu turėtų įsikurti lietuviškai leistų knygų biblioteka-muziejus. Dovanotoje bibliotekoje – šimtai tomų rečiausių knygų lietuvių kalba, išleistų visame pasaulyje.

„Yra mintis sukurti centrą, kurio pagrindinė funkcija – sukaupti ir populiarinti Lietuvos istorijos, ypač pedagoginės raidos, pradedant padubysiu, biblioteką – muziejų. Nesiorientuosime į kažkur leistus romanus, o labiau kreipsime dėmesį į solidžius istorijos, kultūros leidinius. Norime eiti šviečiamąja linkme“, – sakė R. Gorys.

Jo teigimu, jau yra pradėta kaupti medžiaga apie padubysio apylinkių senąsias mokyklas, jų istorijas, liudytojų atsiminimai, archyvinė, muziejinė medžiaga. Jau pradėta rašyti Bazilionų mokyklos, įkurtos 1773 metais, istorija, pradėta kaupti kitų mokyklų istorijos ir raidos medžiaga, vyksta ekspedicijos.

Darželio pastatas – tragiškos būklės

Šiuo metu Bazilionų darželio pastatas priklauso žemės ūkio bendrovei „Šiaurės vilkas“, pats darželis – Bazilionų mokyklai-daugiafunkciam centrui.

„Darželio pastatas – griuvena. Reanimuoti jo niekas nebesiimtų, nes tai kainuotų žymiai brangiau, nei pastatyti naują pastatą. Jeigu bendrovė „Šiaurės vilkas“ jį parduotų, darželiui tektų kraustytis į gatvę“, – teigė ugdymo įstaigos direktorius R. Gorys.

Darželio langai supuvę – prieš žiemą jie apkalami polietilenine plėvele, kad  nepūstų kiaurai vėjas.

Direktoriaus teigimu, darželis yra pastatytas pelkėje, kur aukštai gruntinis vanduo. Darželio pusrūsyje visais metų laikais stovi vanduo. Prasta statinio hidroizoliacija, pastatas yra permirkęs ir peršalęs. Darželyje nėra centrinio šildymo, patalpos apšildomos elektra betoniniais radiatoriais. Grupėse, kuriose ugdomi vaikai, grindys yra šaltos, nes iš apačios kyla drėgmė.

„Prišildyti, praktiškai neįmanoma. Ten normali temperatūra būna tik tada, kai vasarą lauke karšta“, – sakė R. Gorys.

Artimiausias darželis – už keliolikos kilometrų

Artimiausias darželis, pasak R. Gorio, yra Bubiuose, daugiau nei už 10 kilometrų. Į Kelmės pusę artimiausias darželis – tik Kelmėje – už 20 kilometrų.

„Akivaizdu, kad mūsų apylinkėse darželis yra būtinas, kitaip mažiukų vaikų nėra kas ugdytų. Bet juk gyvename nebe pokario laikais. Tėvai reikalauja ne tik kokybiško ugdymo, bet ir kokybiškos edukacinės aplinkos. O mes tokios neturime“, – sakė mokyklos direktorius.

Šiuo metu darželyje ugdomi ne visi norintys į jį patekti vaikai. Dėl esamų higienos normų jame galima priimti iki 20 vaikų.

„Sutalpiname tik Bazilionuose gyvenančius vaikučius, o aplinkinių kaimų vaikų beveik neugdome, nes mokyklinukų pavėžėjimas negalimas. Tačiau tėvai neišvengiamai turi atvesti vaiką į priešmokyklinę darželio grupę, kad vaikas būtų paruoštas mokyklai“, – vardijo direktorius.

R. Gorys neabejoja, kad pastačius priestatą ir įrengus dvi darželio grupes po 15 vaikų, jos būtų užpildytos.

Jono TAMULIO, Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

DOVANA: Signataras Romualdas Ozolas parduoda savo 12 hektarų brandų mišką, kad gautus pinigus dovanotų Bazilionų mokyklos priestato, kur įsikurtų vaikų darželis ir biblioteka-muziejus statybai.

DARŽELIS: Bazilionų vaikų darželis dabar stovi pelkėtoje vietoje atokiai nuo mokyklos ir yra net ne rajono Savivaldybės nuosavybė.

LANGAI: Dabartinio darželio langai tokie supuvę, kad prieš žiemą juos užkala polietilenine plėvele, kad vaikams būtų šilčiau.

RADIATORIAI: Bazilionų vaikų darželio radiatoriai – betoniniai su išvedžiotais elektros laidais. Tokiais radiatoriais kolūkio laikais šildė fermas, kad nesušaltų paršiukai.

PUSRŪSIS: Darželio pusrūsyje visais metų laikais stovi vanduo, pastatas permirkęs ir peršalęs.

PROJEKTAS: Bazilionų mokyklos-daugiafunkcio centro direktorius Rimantas Gorys teigia, kad įgyvendinti projektą būtina, nes miesteliui reikia ir normalaus vaikų darželio ir bibliotekos-muziejaus turimoms retoms knygoms saugoti ir su jomis supažindinti visuomenę.

Projekto nuotr.

VIZUALIZACIJA: Bazilionų mokyklos priestato su esamais iš šonų mokyklos ir valgyklos statiniais vizualizacija.