
Naujausios
Konferencijoje apie savivaldą – apie tiesioginius mero rinkimus
Šiaulių universiteto (ŠU) Socialinių mokslų fakulteto iniciatyva surengta antroji tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija savivaldos klausimais, subūrė mokslininkus ir praktikus iš 15 pasaulio šalių. Pasirinkta tema – „Geras valdymas vietos savivaldoje: demokratija, decentralizacija, plėtra“.
Konferencijoje be kitų temų kalbėta ir apie tiesioginius mero rinkimus. Profesorius Luka G. Brusati iš Italijos teigė, kad Italijoje 1993 metais įteisintas dominuojančio mero modelis, padidinantis mero valdžią. Profesoriaus manymu, ši reforma atnešė nemažai teigiamų permainų savivaldos sistemai. Luka G. Brusati pridūrė, kad ši sistema veikia tada, kai rinkėjai atsakingai renkasi konkrečius valdžios atstovus. Priešingu atveju, jei gyventojai tik patikliai žiūri į rinkiminės kampanijos triukus ir nesigilina į tai, ką iš tiesų žada kandidatai, galima ir nesulaukti pozityvaus rezultato.
Profesorius Rainhartas Lang iš Chemnitz universiteto (Vokietija) pristatė savo šalies vietos valdžios sistemas, kurias reglamentuoja regionai. Šiuo metu tik Berlyne, Hamburge ir Bremene merus renka miesto parlamentai, o kitose žemėse – tiesiogiai piliečiai. Profesoriaus nuomone, tiesioginių merų rinkimų įvedimas Vokietijoje sustiprino atskaitomybę rinkėjams ir priskyrė konkrečią politinę atsakomybę išrinktam valdžios atstovui.
Profesorius Rainhartas Lang pridūrė, kad Lietuva gali sėkmingai įteisinti tiesioginius merų rinkimus, tačiau tam reikėtų atsižvelgti į kitų šalių praktiką. Užsienio šalių patirtis rodo, kad tokio tipo rinkimai yra veiksminga priemonė, išgryninanti mero funkcijas ir neleidžianti savivaldai nutolti nuo pažadų savo rinkėjams.
Pagal ŠU inf.
Zenono RIPINSKIO nuotr.
KONFERENCIJA: Savo patirtimi apie savivaldą pasidalijo ne tik Lietuvos, bet ir užsienio mokslininkai iš JAV, Suomijos, Latvijos, Slovakijos, Nyderlandų, Italijos ir kitų šalių.