Netuštinami žalienų konteineriai rūšiuoti neskatina

Rūtos LAU­RI­NAI­TIENĖS nuo­trau­ka
Gy­ven­to­jai skund­žia­si, kad ža­lio­sios at­lie­kos iš mies­to šie­met dar ne­bu­vo vež­tos
„Že­mai­čio“ skai­ty­to­jas Jo­nas iš Plungė sa­ko esąs už rūšia­vimą ir pa­ts mie­lu no­ru tą da­ran­tis, ta­čiau ran­kos nu­svy­ra, kai at­ėjęs prie ža­lio­sioms at­lie­koms mes­ti skir­to kon­tei­ne­rio pa­ma­to jį pil­nutėlį. Esą at­liekų tvar­ky­tojų šie kon­tei­ne­riai šie­met tuš­tin­ti dar ne­bu­vo, tai ir pūpso pri­krau­ti, o tuo tar­pu gy­ven­to­jams ža­lie­nas be­lie­ka mes­ti į bend­rus, skir­tus miš­rioms at­lie­koms.

„Ir vald­žia dar ti­ki­si, kad žmonės rūšiuos... Vieną kartą, ant­rą kartą pa­matę tokį vaizdą, jie nu­si­spjau­na ir ža­lie­nas me­ta į bendrą kon­tei­nerį. Taip el­giuo­si ir aš. O ką dau­giau da­ryt?“ – at­sa­ky­mo ne­ran­da plun­giš­kis.
Vy­ras žur­na­listų pra­šė pa­klaus­ti at­liekų vežėjų, ar jie pai­so ko­kių nors ža­lienų iš­ve­ži­mo gra­fikų, o gal to­kių nė ne­tu­ri?
Tel­šių re­gio­no at­liekų tvar­ky­mo cent­ro (TRATC) di­rek­to­rius Vi­di­man­tas Do­mar­kas, iš­girdęs, ko klau­sia­mas, iš pra­džių tik šyp­telė­jo: „Kur ža­lienų žiemą ga­li­ma ras­ti?“
Bet tuoj pat per­ėjo prie rimtų kalbų ir pa­ti­ki­no, kad ža­lio­sioms at­lie­koms skir­ti kon­tei­ne­riai bus iš­tuš­tin­ti dar šią sa­vaitę – vi­si iki vie­no. Esą pir­ma­dienį kaip tik turė­jo pa­si­ta­rimą, ku­rio me­tu ir su­tarė, kad šias at­lie­kas jau lai­kas iš­vež­ti. O jo­kių su­dėliotų gra­fikų joms esą nėra – ve­ža­ma pa­gal po­reikį, kai kon­tei­ne­riai pri­si­pil­do.
Di­rek­to­rius ap­gai­les­ta­vo, kad iš to­kių kon­tei­ne­rių iš­ver­čiamų at­liekų ža­lie­no­mis nė ne­pa­va­din­si. Žmonės ten me­ta viską ko­ne taip pat, kaip ir į miš­rių at­liekų kon­tei­ne­rius.
„Mes tų at­liekų nė ne­ga­lim tvar­ky­ti kaip ža­lienų“, – pa­sa­ko­jo V. Do­mar­kas. Esą net svarstęs, kad tuos konteinerius reikėtų lai­ki­nai už­ra­kin­ti, kol bus ga­li­ma pra­dėti įgy­ven­din­ti ža­lienų rūšia­vi­mo kar­tu su mais­to at­lie­ko­mis pro­jektą.
„Mūsų pla­nuo­se yra pra­dėti ak­ty­vią kam­pa­niją, kad į ši­tuos kon­tei­ne­rius gy­ven­to­jai dėtų tik tai, kas pri­klau­so. Ji bus su­si­ju­si su mais­to pro­duk­tais. Pradė­sim agi­tuo­ti, kad mestų mais­to at­lie­kas ir ža­lie­nas, su­si­da­ran­čias na­muo­se, į vieną kon­tei­nerį, – apie ne­to­li­mus pla­nus pa­sa­ko­jo TRATC-o di­rek­to­rius. – O da­bar juo­se pra­ktiš­kai bui­tinės at­lie­kos.“
Anot jo, pro­jek­tuo­to­jai yra įsi­pa­rei­goję iki ge­gužės 1 d. TRATC-ui su­pro­jek­tuo­ti pa­statą, kur būtų ga­li­ma tvarkyti mais­to ir ža­lienų at­lie­kas. Pro­jektą jau tu­rint, vi­lia­ma­si, jog pa­ts pa­sta­tas iš­dygs per me­tus. O kol to­kio nėra, nie­ko da­ry­ti dar ne­ga­li­ma.
Tai­gi po metų ar pu­santrų ti­ki­ma­si gy­ven­to­jus pra­dėti ra­gin­ti mes­ti mais­to ir ža­lienų at­lie­kas kar­tu. In­di­vi­dua­liuo­se na­muo­se gy­ve­nan­tys ir at­ski­rus kon­tei­ne­rius tu­rin­tys žmonės bus pra­šo­mi į šį ža­lienų kon­tei­nerį mes­ti mais­to at­lie­kas tie­siai, ne­de­dant jų į jokį plas­ti­kinį mai­šelį. O gy­ve­nan­tie­ji dau­gia­bu­čiuo­se mais­to at­lie­kas į ža­liųjų at­liekų kon­tei­nerį galės mes­ti kar­tu su plas­ti­ki­niu mai­še­liu.