
Naujausios
Siūloma neprivatizuoti Pabalių turgaus
Po beveik dešimtmetį trukusių svarstymų, diskusijų ir protestų siūloma nebeprivatizuoti bendrovės Pabalių turgus. Penkerius metus „Pabalių turgus“ yra viena iš kelių pelningai dirbančių Šiaulių miesto savivaldybės bendrovių, mokanti dar ir dividendus.
Simona PUŽAITĖ
simona@skrastas.lt
Protestavo prekybininkai
Paruoštas Šiaulių miesto tarybos sprendimo projektas iš privatizavimo objektų sąrašo išbraukti savivaldybei nuosavybės teise priklausantį UAB Pabalių turgaus akcijų paketą.
Į sąrašą jis įtrauktas dar 2002 metų sausio 31 dienos Tarybos sprendimu. Pirmą kartą jį bandyta parduoti viešo aukciono būdu tų pačių metų birželį už 5 milijonus litų. Iš viso buvo paskelbti 7 aukcionai, tačiau pirkėjų neatsirado.
Paskutiniame aukcione akcijų paketo kaina buvo 3 milijonai litų su privatizavimo sąlyga, kad pirkėjas privalės 5 metus eksploatuoti prekyvietę ir sudaryti sąlygas prekiautojams vykdyti prekybą.
Pasklidus gandams, kad turgumi domisi pirkėjai, 2003-iaisiais privatizavimui ėmė priešintis prekeiviai. Būgštaudami aukštesnių kainų, prarasti darbo vietas, jie pateikė raštą stabdyti privatizavimą, surengė protesto mitingą.
Atsižvelgusi į pareikštus prekiautojų reikalavimus, Taryba sustabdė privatizavimo programos vykdymą.
Paliktas dėl socialinių priežasčių
Turto valdymo skyriaus vedėjas Gytis Skurkis aiškina, jog sprendimas priimtas remiantis Kontrolės ir audito tarnybos pateikta audito ataskaita. Joje rekomenduojama Savivaldybės administracijai spręsti Pabalių turgaus išbraukimą iš privatizuojamų objektų sąrašo.
Nors nuo 2003 metų privatizavimo programos vykdymas sustabdytas, sąraše objektas iki šiol tebebuvo.
Pasak jo, jei vėl bus nutarta privatizuoti, turgų iš naujo įtrauks į sąrašą. Iš esmės situacija nesikeičia – net ir būdamas sąraše objektas gali būti niekada neparduotas, nes sprendimui turi pritarti Taryba.
G. Skurkis pripažįsta, jog ne savivaldybei reikėtų užsiimti verslu, o turgaus privatizavimas nėra blogas sprendimas.
Pabalių turgus paliktas dėl socialinių priežasčių.
„Neaišku, ką privatininkas nusipirkęs darys. Gal prekybos centrą pastatys toje vietoje? Norint nuraminti žmones, priimtas sprendimas sustabdyti“, – komentavo vedėjas.
Kitam turgui sekasi prasčiau
Kita Savivaldybės bendrovė Šiaulių turgus tebėra įrašyta į privatizavimo sąrašus. Įmonė dirba nuostolingai, tačiau jos negalima parduoti, kol vyksta įsisenėję teisminiai ginčai dėl turgaus teritorijos su UAB „Imondesima“. 2011 metais nuostoliai siekė 40 tūkstančių Lt, pernai – 50 tūkstančių Lt.
Turgus dirba pelningai
UAB Pabalių turgaus direktorius Žydrūnas Augustinas sako, kad turgui sekasi gerai.
„Kai tik matome, kad prekyba mažėja, stengiamės kažką paįvairinti. 2011 metais pradėjome užsiimti automobilių prekyba, šiuo metu galvojame prisivilioti blusų turgų. Pinigų gauname iš nuomojamų angarų“, – pasakojo Ž. Augustinas.
Direktorius pripažįsta, jog Savivaldybei paranku turėti kasmet pelningą ir dividendus mokančią įmonę. „Manau, tokia įmonė yra rentabili ir reikalinga“, – įsitikinęs vadovas. 2002-aisiais, kai svarstyta parduoti Pabalių turgų, jis buvo nuostolingas.
Skaičiuojama, kad šeštadieniais turgaus dienomis susirenka apie 800 prekybininkų iš viso regiono. Pasak Ž. Augustino, sukuriamos darbo vietos – žmonės neprašo pašalpų, bet dirba, moka mokesčius valstybei.
Jau penkerius metus iš eilės Pabalių turgus dirba pelningai, moka dividendus Savivaldybei. 2012 metais pervesti 200 tūkstančių litų, 2011 ir 2010 metais – po 220 tūkstančių litų.
Jono TAMULIO nuotr.
PELNINGUMAS: Pabalių turgus yra viena iš kelių pelningai dirbančių Šiaulių miesto savivaldybės bendrovių, mokanti dividendus. Šeštadieniais į turgų prekiauti susirenka apie 800 prekybininkų iš viso regiono.
STRATEGIJA: Pabalių turgaus direktorius Žydrūnas Augustinas sako, kad turgaus veikla sėkminga. Kai tik prekyba mažėja, stengiamasi veiklą paįvairinti.