
Naujausios
Lietuvos istorija – tai nuolatinė kova dėl valstybės vardo išsaugojimo pasaulio žemėlapyje. O Lietuvos partizanų kova už Lietuvos laisvę buvo išskirtinis reiškinys. Partizanai nesiekė kaip nors įamžinti savo būvimo. Jiems svarbiau buvo įamžinti kovos draugų žūčių vietas. Lietuvos partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas savo dienoraštyje rašė apie bendrą partizanų norą, kad Lietuvai atgavus laisvę, kiekviename miestelyje, visose partizanų žūties vietose stovėtų jiems atimti skirti kryžiai ar paminklai.
Pirmieji šio darbo ėmėsi gyvi likę tų baisių dienų liudininkai. Po to iniciatyvą perėmė šauliai.
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, siekiant įamžinti neeilinį mūsų istorijos laikotarpį, Plungės rajone taip pat pradėta statyti paminklus. Plungėje veikianti Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės 802 kuopa šiemet mūsų rajone pastatė ir pašventino net 9 paminklus. Aktyvia veikla įamžinant rezistencines kovas Plungėje pasižymėjo šaulys Stanislovas Jundulas. Šią vasarą už šią veiklą jam skirtas apdovanojimas „Vilties žvaigždė“.
Pasak S. Jundulo, kad būtų pastatytas paminklas Stalgėnuose, didžiulį darbą atliko jaunas plungiškis, dabar Vilniuje gyvenantis Rolandas Petkus. 2014 metais „Žemaitis“ spausdino jo močiutės Stasės Razgaitytė-Bieliauskienės (Luknėnų partizanų ryšininkės) prisiminimus. Jis, vedamas patriotiškumo, savo iniciatyva užrašė savo močiutės prisiminimus. Daug laiko praleido archyvuose, kalbėjosi su to meto liudininkais, sukaupė daug vertingos informacijos apie Stalgėnų ir Plungės apylinkių partizanus.
„Pastačius paminklą, pasigirsta žmonių abejonių, kam reikėjo tokio brangaus. Bet juk pavardžių daug, visus norėjome surašyti. Todėl ir paminklo reikėjo didelio. Palikta jame ir laisvos vietos, jei atsirastų dar neįamžintų“, – pasakojo šaulys.
Žmonėms visada smalsu sužinoti, kieno lėšomis pastatytas paminklas. „Tai Plungės rajono žmonių suaukoti pinigai“, – sakė S. Jundulas.
Kaip paminėjo šaulys, daugelį pavardžių surinko R. Petkus, keletą jų rado ir jis pats. Bet visos tikrintos ir pertikrintos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre. Todėl abejoti, ar vertos jos įamžinimo, tikrai nereikia.
Paminklu partizanams pasidžiaugė ir Stalgėnų seniūnas Arūnas Jurkus. „Nors stalgėniškiai ir dviprasmiškai reagavo į šio paminklo atsiradimą, bet atmintį įtvirtinti akmenyje labai svarbu. Bus kur nueiti per valstybines šventes, sugiedoti himną, atiduoti pagarbą, uždegti žvakelę“, – kalbėjo seniūnas.
Ir dėl paminklo vietos parinkimo buvo daug svarstymų, nes paminklas turi stovėti ant valstybinės žemės. Dažniausiai paminklus šauliai stato prie miško ar partizanų žuvimo vietose. Šįkart pasirinkta gerai matoma ir pasiekiama vieta šalia kaimo parduotuvės. Būtent prie šios parduotuvės 1948 metų birželio 2-ąją partizanų būrys iš Luknėnų susirėmė su okupantais.
Kalbėdamas apie partizanų įamžinimą, S. Jundulas neslėpė nusivylimo. „Žmonės labai sumaterialėjo, pasistatė didžiulius namus, jų kiemuose stovi prabangūs automobilių. Kieno dėka jie taip gyvena? Juk visų laikų Lietuvos laisvės gynėjai sukūrė jiems tą pagrindą, iškovojo laisvę“, – kalbėjo šaulys.
Pasak jo, naujasis paminklas Stalgėnuose – puiki vieta stabtelėti, susimąstyti ir padėkoti tiems jauniems žmonėms, kurie taip pat turėjo planų, svajonių, bet žuvo dėl mūsų.