Su Savivaldybe kalbėta, o su bendruomene – planuojama

Jurgitos NAGLIENĖS nuotrauka
Įkurtuvės vyks vos pabaigus remontą
Praėjusiame „Žemaičio“ numeryje rašėme apie Plungėje, Lentpjūvės gatveje, planuojamus atidaryti pusiaukelės namus, kurie kalintiems žmonėms pasitarnaus kaip tarpinė stotelė tarp įkalinimo įstaigos ir laisvės. Kaip veiks ši įstaiga, teiravomės ir Lietuvos kalėjimų tarnybos, tačiau atsakymus į mūsų klausimus gavome tik penktadienį ryte. Skubame jais pasidalinti.

Po to, kai rašėme

– Kada planuojamas Plungės pusiaukelės namų atidarymas?

– Planuojama, kad pusiaukelės namai Plungėje ims veikti 2024 metų sausio–vasario mėnesiais. Veiklos pradžia priklausys nuo remonto darbų, kurie dar vyksta, pabaigos termino.

– Kiek asmenų juose gyvens, kiek dirbs prižiūrėtojų, kito personalo?

– Čia bus galima apgyvendinti iki 28 asmenų – vyrų ir moterų. Su jais nuolat dirbs keturi Lietuvos kalėjimų tarnybos pareigūnai, taip pat trys Lietuvos probacijos tarnybos darbuotojai.

– Kaip bus organizuojamas šių namų gyventojų užimtumas, ar jie galės išeiti į miestą be priežiūros?

– Visi nuteistieji, atliekantys laisvės atėmimo bausmę pusiaukelės namuose, turi dirbti arba mokytis, tai – privaloma sąlyga. Į darbą ar mokymosi įstaigą jie vyksta patys. Tačiau tai, kaip jie vyksta ir grįžta iš darbo ar mokymosi įstaigos į pusiaukelės namus, yra griežtai kontroliuojama. Tai jie daro tik iš anksto patvirtintu laiku ir maršrutu, kuris sudaromas pagal pateiktus darbo grafikus ar mokymosi tvarkaraščius. Išvykę iš bausmės atlikimo vietos nuteistieji gali būti stebimi elektroninio stebėjimo priemonėmis.

Ne darbo metu nuteistieji laiką leidžia tik pusiaukelės namų teritorijoje. Tokiu metu taip pat vyksta ir Kalėjimų tarnybos socialinių partnerių organizuojami edukaciniai, saviterapiniai ar socialinius įgūdžius stiprinantys užsiėmimai.

Nuteistieji, kurie atlikdami bausmę pusiaukelės namuose be pateisinamų priežasčių nedirba, nesimoko arba ima kelti pavojų įstaigos darbuotojams, yra iš karto perkeliami atgal į griežtesnio tipo bausmės atlikimo vietą. Pusiaukelės namuose taip pat yra taikoma privaloma tvarka nuolat būti visiškai blaiviems. Periodiškai vyksta to patikrinimas, o pažeidus šią taisyklę, nuteistieji taip pat yra iš karto perkeliami atgal į uždaresnio tipo bausmės atlikimo vietą.

– Ar pusiaukelės namams pasirinkta vieta derinta su Savivaldybe, vietos bendruomene?

– Ieškodama tinkamų patalpų Lietuvos kalėjimų tarnyba konsultavosi su Plungės rajono savivaldybės atstovais. Kiekvienu atveju Lietuvos kalėjimų tarnyba pirmiausia kreipiasi ir įvertina, ar tinkamų patalpų valstybės nuosavybėn negali perduoti VĮ „Turto bankas“ bei vietos Savivaldybė. Kadangi tokių galimybių nebuvo, suradus tinkamą pastatą, kuris priklausė privačiam subjektui, apie jo vietą Savivaldybės atstovus tarnyba taip pat informavo. Šalia pastato, kuriame ketinama įrengti pusiaukelės namus, liepą buvo pakabintas informacinis stendas. Pastato remontui artėjant į pabaigą, Lietuvos kalėjimų tarnyba yra numačiusi susitikimus su savivaldos atstovais, vietos seniūnaičiais ir bendruomene. (Artimiausias toks susitikimas vyks Savivaldybės posėdžių salėje lapkričio 16 d., 16 val. – aut.).