Sunerimo dėl karinių pratybų Platelių ežere

Jurgitos NAGLIENĖS nuotrauka
Teigiama, kad kariškiai bene kasmet treniruojasi Platelių ežere
Praėjusį ketvirtadienį Platelių seniūnijai viešai pasidalinus informacija apie Platelių ežere planuojamas karines pratybas, kilo šioks toks ažiotažas.

„Informuojame, kad nuo birželio 3 d. 06:00 val. iki birželio 16 d. 17:00 val. Platelių ežere bus vykdomos Lietuvos kariuomenės pratybos, kurių metu bus naudojamos valtys su varikliais ir nardoma“, – tokia Platelių seniūnijos feisbuke paskelbta informacija sulaukė nemažai dėmesio ir paskatino diskusiją, kodėl tai, kas draudžiama eiliniams poilsiautojams, galima kariškiams.

„Su varikliais gi uždrausta. Ar neužterš ežero?“ – klausė Vilma. „Nuo kada Platelių ežeras patapo mokamasis? Ir net ne poligono teritorijoj tai vyksta. Kažkoks absurdas“, – komentavo ir Julija.

O štai diskusijos dalyvė Ina net pasidalino nuoroda į aplinkos ministro įsakymą, nurodantį, kad savaeigėmis plaukiojimo priemonėmis draudžiama plaukioti visuose vandens telkiniuose, kurie yra valstybinių parkų teritorijose, įskaitant ir Žemaitijos nacionalinį parke.

Tiesa, tame pačiame įsakyme kiek žemiau nurodyta ir išskirtinai tik Platelių ežerui taikoma išimtis, leidžianti naudoti savaeiges plaukiojimo priemones, kurių variklių bendras galingumas neviršija 54 arklio galių, sportinių varžybų, tradicinio plaukimo maratono, jachtų sporto pratybų ir regatų metu, vykdant nardymo su akvalangais veiklą.

Kaip „Žemaičiui“ sakė Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos direktoriaus Ramūnas Lydis, karinės pratybos Platelių ežere rengiamos būtent ir atsižvelgus į šią išimtį – jų metu, pasitelkiant nardymo instruktorius, kariškiai bus mokomi nardyti.

„Šios pratybos nėra kažkuo išskirtinės ar neįprastos, tokios Platelių ežere rengiamos kasmet ir net po kelis kartus per metus. Nauja ir neįprasta galbūt tik tai, kad šįkart žinute apie pratybas pasidalino Platelių seniūnija, todėl sulaukta didesnio gyventojų susidomėjimo“, – kabėjo R. Lydis.

Pasak jo, nereikia įsivaizduoti, kad prasidėjus pratyboms, Platelių link ims judėti karinių mašinų vilkstinės ar ežerą ims raižyti dešimtys valčių. Paprastai esą pratybų dalyviai atvyksta 3 ar 4 mašinomis ir į ežerą įleidžiama viena ar dvi valtys su narais.

„Nieko ypatingo nebus ir šį kartą, gyventojams tikrai nėra ko nerimauti. Tiesiog eilinės mūsiškės kariuomenės pratybos – ne NATO pajėgų“, – patikino nacionalinio parko direkcijos vadovas.

Šia informacija Žemaitijos nacionalinis parkas pasidalino ir po seniūnijos įrašu įsisiūbavusioje diskusijoje feisbuke, vis tik dalis jos dalyvių liko prie savo nuomonės, kad Platelių ežeras tokioms pratyboms – ne vieta.

„Logikos čia ieškoti neverta... Jei draustinio gamta darkoma „pagal įstatymą“ turinčiųjų tarptautinius narų-gelbėtojų pažymėjimus ir raštu informavus, ar padaryta žala nuo to bus mažesnė? Nei sportinės varžybos, nei tradiciniai plaukimo maratonai, jachtų sporto pratybos ir regatos, o tuo labiau karinės pratybos draustiniuose neturėtų būti vykdomos, o tokias išimtis leidžiantys įstatymai turėtų būti pataisyti“, – savo nuomonę išsakė diskusijos dalyvis Stepas.