Tarp Plungės ir Amerikos – tik 30 kilometrų

Linos RUIBIENĖS nuotrauka
Šarnelės Amerika
Keliaudami po Lietuvą neretai pastebime keistus, neįprastus, o kartais ir juoką sukeliančius kaimų ar kitų vietovių pavadinimus. Turbūt bent kartą esate girdėję apie Londono, Šveicarijos ar Venecijos kaimus. O ar žinote, kad Plungės rajone, Šarnelės kaime, yra Amerikos gatvė? Ir mums buvo smalsu sužinoti, kokie ryšiai sieja Šarnelę ir anapus Atlanto esančią Ameriką.

Šarnelė – vos keturis kilometrus į šiaurės vakarus nuo Žemaičių Kalvarijos nutolęs ir palyginus gana didelis vienkieminis kaimas, kadaise buvęs dviejų dalių – bajoriškosios ir valstietiškosios. Jame iki šiol tebestovi ne viena žemaitiško tipo sodyba, yra išlikę ir dvarelių.

Istoriniuose šaltiniuose pats kaimas minimas nuo 1575 metų, o 1651–1842 metais Šarnelė priklausė Žemaičių Kalvarijoje įsikūrusiems domininkonams, čia jie turėjo pasistatę dvarelį.

„Žemaičio“ kalbintas Šarnelės seniūnaitis Vidmantas Jonika pasakojo, kad šarneliškiai dar nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų, kaip ir visa likusi šalis, buvo pasidalinę į dvi dalis: bajorus ir valstiečius.

„Taip jau susiklostė, kad iš bajoriškosios kaimo dalies nemažai kas emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas, tikėdamiesi geresnio gyvenimo ir gausesnio uždarbio savo šeimoms. Užsidirbę ir sugrįžę atgalios pilnomis kišenėmis pinigų, savo varganus dvarelius ir ūkelius jie prikeldavo antram gyvenimui. Tai prilygo kaimo renesansui“, – istorijos fragmentus pasakojo V. Jonika.

Seniūnaitis turėjo omeny praėjusio šimtmečio pradžią. Iš Amerikos parvykus tai vienam, tai kitam šarneliškiui, imta sakyti: va, pažiūrėkit – amerikonai grįžo.

Šis posakis taip prilipo, kad liko gyvas šarneliškių atmintyje iki mūsų dienų. O 2005-aisiais viena iš Šarnelės kaimo gatvių buvo pavadinta Amerikos gatve ir iki šiol primena čionykščių emigrantų laikus.