Tinka gyvuliams, tiks ir žmonėms?

Tinka gyvuliams, tiks ir žmonėms?

Tinka gyvuliams, tiks ir žmonėms?

Tepalai ir geliai – populiariausi galvijams, žirgams skirti veterinariniai preparatai, kuriuos perka sportuojantys ir vyresnio amžiaus žmonės. Pirkėjai giria jų efektyvumą ir pigumą. Medikai skeptiškai vertina tokį pasirinkimą – veterinarinių preparatų poveikis žmonių sveikatai neištirtas.

Simona PUŽAITĖ

simona@skrastas.lt

Lemia ir mažesnė kaina

Sportuojantis vyriškis pasakojo, kad daugelis jo bičiulių naudoja karvėms skirtus veterinarinius tepalus, jais gydo sąnarių, raumenų, raiščių ar sausgyslių patempimus.

Šiaulietis veterinarijos gydytojas Paulius Šėvelis patvirtino, kad tepalai, geliai – populiariausias pirkinys, kurį žmonės naudoja sau. Pirkėjai giria, esą gyvūnams skirti tepalai poveikiu pranoksta gaminius žmonėms. Pasirinkimą lemia ir kone triskart mažesnė veterinarinių preparatų kaina.

„Pagal pakuotes nesuprasi, kam jį gamintojai priskyrę. Pavyzdžiui, tepalas arkliams – kiek sutepsi iš mažo buteliuko? Manau, jie sukurti žmonių rinkai“, – svarstė veterinarijos gydytojas.

Pasak P. Šėvelio, tepalų sudėtis – mentolis, eukaliptų eterinis aliejus, kamparas. „Poveikis efektyvus. Nėra bjauraus specifinio kvapo“, – sakė specialistas.

Naudoja sportininkai

Veterinarijos gydytojas mato, jog kai kurie pirkėjai nedrįsta pasakyti, kad vaistus perka sau. „Prašo arkliui tepalo. Klausiu, kokį arklį turi, kas arkliui nutiko: patempta, sumušta... Tada išrausta, prisipažįsta – perka sau“, – pasakojo P. Šėvelis.

Tepalus, skirtus galvijams, žirgams naudoja futbolininkai, regbininkai, sunkumų kilnotojai, krepšininkai.

P. Šėvelio žiniomis, neoficialiai veterinarinius tepalus rekomenduoja ir kai kurie gydytojai. „Greičiausiai dar ir patys jais tepasi“, – mano veterinaras.

R. Rimgailos veterinarinės klinikos vaistinėje daugiausia prekiaujama mažiems gyvūnams skirtais vaistais. Vaistinės vedėja Jolanta Veičienė abejoja, ar jie tinka žmonėms.

„Jei ir tiktų, mūsų tepaliukai yra brangūs. Galbūt atvirkščiai, daugiau naudoja žmonių vaistus gyvuliukams“, – sakė vaistininkė. Kokie preparatai tinkamiausi, turi nustatyti gydytojas.

Dozės nesubalansuotos

Savigydą veterinariniais preparatais Šiaulių centro poliklinikos vadovas, šeimos gydytojas Mindaugas Maželis vertina neigiamai. Anot mediko, vaistų dozės nesubalansuotos žmogui.

„Reikia nepamiršti, kad gyvulių masė yra didesnė. Atitinkamai į tepalus dedama tris, dešimt kartų didesnė veikliųjų medžiagų koncentracija. Galbūt tai gyvulį paveiks normaliai, o žmogui gali sukelti alergines reakcijas, vietinius uždegimus“, – aiškino gydytojas.

M. Maželio manymu, sunegalavus pirmiausia reikėtų kreiptis į specialistus, naudoti žmonėms skirtus vaistus, o ne ieškoti išeities veterinarinėse vaistinėse ar turguje pirkti nelegalius vaistus.

Gydytojo praktikoje pasitaikė tik vienas atvejis, kuomet prieš dešimtmetį viena pagyvenusi moteris bandė gydytis karvėms skirtu penicilinu.

Atsakomybė tenka pačiam vartotojui

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vyriausioji specialistė Delija Milašiūtė paaiškino, jog ši institucija prisiima atsakomybę tik už žmonėms skirtus vaistus.

„Jei vaistas vartojamas ne pagal paskirtį, nežinoma, kaip jis pakenks žmogui. Tai paliekama jo paties atsakomybei“, – antrino ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovė spaudai Jurgita Savickaitė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PIRKINYS: Veterinarijos gydytojo Pauliaus Šėvelio teigimu, tepalai ir geliai – dažniausiai perkami veterinariniai preparatai, kuriuos žmonės naudoja sau.

GAMINTOJO KOMENTARAS

Kas apsaugos, jeigu tepsis batų tepalu?

UAB „Ruvera“ Gamybos ir plėtros skyriaus viršininkas Mantas STASIŪNAS:

– Veterinarijoje yra du pagrindiniai sektoriai: vaistai ir higienos prekės. Pastarosios Lietuvoje įstatymiškai nereglamentuojamos.

Išviršinio naudojimo tepalai, geliai – tai ne vaistai, o preparatai, skirti gyvūnų ligų prevencijai, priežiūrai, higienai. Juos kartais žmonės perka veterinarinėse vaistinėse savo reikmėms.

Šiuos preparatus gaminame patys. Tepalus, gelius kūrėme kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu.

Žmonėms skirti kosmetiniai gydomieji tepalai labiau pritaikyti vartotojui. Pagrindas patrauklesnis – greičiau įsigeria, aštriai nekvepia, nelieka likučių ant rankų. Į tai daugiau investuojama. Gyvūnų preparatams skiriama ne tiek daug dėmesio – koks skirtumas, ar karvei lips tepalas labiau prie tešmens, ar ne.

Eterinių aliejų, veikliųjų medžiagų į savo tepalus dedame tiek, kad ūkininkas, ištepęs karvės tešmenį, kuo greičiau pagydytų gyvūną ir galėtų atiduoti pieną. Darėme lauko tyrimus, bandymus su gyvuliais. Pagal tai nustatėme optimalią sudėtį.

Nors iš esmės žmonių ir gyvulių organizmai panašūs, bet tyrimus reglamentuoja kiti teisės aktai. Žmonėms jie daug smulkmeniškesni.

Žmonės gali sugalvoti tepti ir batų tepalą, spiritą ar naudoti degtinę. Ant pakuotės nurodyta – tik veterinariniam naudojimui. Jei vartotojas pasirenka naudoti pagal kitą paskirtį, mes jo neapsaugosime.

Žmonėms griežtai negalima vartoti jokių veterinarinių vaistų.

Asmeninė nuotr.