„Toksika“ ieško būdų ateityje atliekas deginti efektyviau

„Toksika“ ieško būdų ateityje atliekas deginti efektyviau

„Toksika“ ieško būdų ateityje atliekas deginti efektyviau

Monika Pečiulytė

„Toksika“, kurios deginimo įrenginio statybos artėja link pabaigos, šiandien žvelgia į tolimesnę ateitį ir svarsto galimybes, kaip deginimo įrenginys ateityje galėtų veikti dar efektyviau.

Šiuo metu pavojingas atliekas tvarkanti bendrovė praėjo naują poveikio aplinkai vertinimą (PAV), kuris leistų nuspręsti, ar esama galimybių ateityje pavojingas atliekas deginti efektyviau – per trumpesnį laiką sudeginti 10 proc. daugiau atliekų, neviršijant nustatytų išmetimų normų.

„Noriu pabrėžti, kad naujai atliekamas poveikio aplinkai vertinimas (PAV) nereiškia, kad šiuo metu keičiami reikalavimai baigiamam statyti deginimo įrenginiui. Šis įrenginys yra statomas ir turės atitikti tas normas, kurios numatytos pirkimo reikalavimuose ir jau patvirtintuose PAV dokumentuose. Pastatytas „Toksikos“ įrenginys turi veikti pagal tas normas, kurios patvirtintos visų atsakingų Šiaulių ir Lietuvos institucijų“, – teigė „Toksikos“ Šiaulių filialo direktorius Bronislovas Skarbalius.

Deginimo įrenginys veiks pagal nustatytus reikalavimus

Pasak jo, šiandien „Toksikos“ vadovai reikalauja iš statytojų tokio įrenginio, kuris atitinka jam nustatytus aplinkosaugos reikalavimus. B.Skarbalius patikino, kad jokių nuolaidų statytojams ar skubos baigiant statybas nėra – „Toksika“ priims naudoti tik tokį įrenginį, kuris atitiks iškeltus aplinkosaugos reikalavimus.

Kartu B.Skarbalius papasakojo, kad „Toksika“ vertina ir planuoja, kaip deginimo įrenginys veiks ateityje, kaip galima bus dar pagerinti jo darbą ir sutrumpinti veikimo, taigi ir teršalų išmetimo, laiką. Šiaulių filialo vadovas teigė žvelgiąs į tolimesnę ateitį – būtent tam ir skirtas PAV.

„PAV procedūros trunka gana ilgai – daugiau nei metus ar pusantrų. Tik tuomet sužinosime, ar galime deginti daugiau atliekų per trumpesnį laiką, išsaugant tas pačias išmetimų normas. Šiandien matome, kad tokia teorinė galimybė egzistuoja – galime veikti taip pat saugiai, dirbdami trumpiau, bet efektyviau. O poveikio aplinkai vertinimas ir skirtas atsakyti į šį klausimą. Tačiau tai jau ateities planai, o ne šiandienos realija. Šiuo metu deginimo įrenginys statomas taip, kad veiktų pagal jau esamus reikalavimus – jokių pokyčių čia negali būti“, – teigia B.Skarbalius.

Ateities planai

Pasak jo, PAV parengimo procedūros yra gana ilgos – jos trunka 12 mėnesių ir ilgiau. Be to, norint pakeisti deginimo įrenginio veikimo trukmę ir deginamų atliekų kiekius, reikėtų koreguoti ir taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimą. Tai taip pat užtrunka ne vieną mėnesį.

Taigi, B.Skarbaliaus teigimu, sieti naujai atliekamą PAV su deginimo įrenginio baigimo ir paleidimo darbais nereikėtų, nes galimi atsakymai, ar deginimo įrenginys gali veikti dar efektyviau, bus tik po poros metų. O be šių atsakymų „Toksikos“ deginimo įrenginio veikloje niekas nesikeis.

„Iš naujo vertinant poveikį aplinkai aplinkosaugos specialistai ištirs, kokią įtaką darys mūsų įmonė gamtai ir žmonėms. Laikomės mus įpareigojančių įstatymų ir pateiksime bendrus tyrimo rezultatus, kad atsakingos institucijos ir gyventojai žinotų, kiek įtakos visi „Toksikos“ įrenginiai turės aplinkai tuomet, kai pradės veikti visu pajėgumu“, – pasakojo B.Skarbalius.

Poveikį aplinkai vertins patyrę specialistai

„Toksikos“ poveikį aplinkai įvertins tarptautinė bendrovė „AF-Consult“. Įmonės biurai veikia 25 pasaulio šalyse, čia dirba apie 7000 darbuotojų. „Toksikos“ poveikio aplinkai vertinimą atliks „AF-Consult“ Lietuvos biuras.

„ PAV pagrindinis tikslas yra nustatyti, apibūdinti ir įvertinti informaciją apie planuojamą ūkinę veiklą, jos vietą, pobūdį, pajėgumus, galimą poveikį aplinkai. Tai gali užtrukti ilgiau nei metus, nes procedūros turi daug etapų – PAV programos parengimo, derinimo su visuomene, poveikio aplinkai įvertinimo, ataskaitos parengimo, jos suderinimo su visuomene bei galutinių sprendimų priėmimo“, – sakė „AF-Consult“ aplinkosaugos konsultantė Viktorija Podgaiskytė.

Anot jos, aplinkosaugininkai įvertins, kaip ateityje pasikeistų atliekų deginimo poveikis, pakoregavus per valandą deginamų atliekų kiekius ir deginamų atliekų sąrašą.

Tikrinamos visos alternatyvos

„Toksikos“ Šiaulių filialo vadovas paaiškino, kad PAV programoje numatyti įvertinti rodikliai nereiškia, kad bus deginama daugiau atliekų, nei numatyta. Filialo direktoriaus teigimu, per valandą deginamų atliekų kiekio pokyčiai reiškia tik tai, kad leidime įrašyti atliekų kiekiai – 8000 tonų per metus – bus deginami kiek kitokiais terminais, nei buvo numatyta pradiniame plane.

„Svarbu, kad Šiaulių regiono žmonės nebūtų suklaidinti – atliekų kiekiai nedidės, išmetimai taip pat nedidės. Tiesiog svarstome, kad per valandą galima būtų sudeginti daugiau, nei buvo numatyta, nepadidinant taršos ir neviršijant jokių nustatytų normų. Tai reiškia, kad įrenginys veiktų mažiau valandų. Aplinkosaugininkai PAV ataskaitoje ir pateiks savo vertinimą, ar taip veikiant įrenginiui, galėsime ir toliau atitikti teisės aktų nustatytiems aplinkosauginiams reikalavimams. Tačiau atsakymus dėl galimų pokyčių turėsime tik po 1-2 metų“, – teigė „Toksikos“ filialo vadovas.

Užs. Nr. 206682