Jurgitos NAGLIENĖS nuotraukos
D. Norvaišienė kalbėjo, jog komisija pradeda jausti spaudimą, o A. Klišonis sakė vengiantis komentuoti situaciją viešai, kol atliekamas tyrimas
Antradienį vakarop Šateikių seniūnijos seniūnaičiai pakviesti susitikti su Plungės rajono savivaldybės vadovais. Susitikimo tikslas – informuoti apie atliekamą tyrimą dėl nuo pareigų nušalintos Šateikių seniūnės Simonos Arytės-Lauciuvienės. Kaip paaiškėjo pokalbio metu, tyrimas šiuo metu – jau finišo tiesiojoje ir netrukus bus rašoma išvada. Tiesa, tyrimą atliekančiai komisijai vadovaujanti Savivaldybės teisininkė Donata Norvaišienė užsiminė, kad tiek ji, tiek kiti komisijos nariai jaučia visuomenės spaudimą ir tai gali turėti vienokį ar kitokį poveikį pačioms tyrimo išvadoms.

Problemos – įsisenėjusios?

„Žemaitis“ praėjusią savaitę rašė, kad S. Arytė-Lauciuvienė nuo seniūnės pareigų nušalinta gegužės 10 dieną. Kaip tąsyk sakė Savivaldybės administracijos direktorius Dalius Pečiulis, toks sprendimas priimtas gavus pranešimą, jog seniūnė taikė psichologinį smurtą prieš vieną iš seniūnijos darbuotojų. Praėjusią savaitę komentuodamas šią situaciją spaudai meras Audrius Klišonis kalbėjo, kad ši problema – jau įsisenėjusi, esą dar pernai gautas raštiškas kelių seniūnijos darbuotojų kreipimasis dėl mobingo. Todėl jis siūlęs seniūnei trauktis savo noru, o jai atsisakius, nutarta pradėti tyrimą dėl seniūnės elgesio.

Tuo tarpu pati S. Arytė-Lauciuvienė tikina, kad jokio spaudimo darbuotojai iš jos pusės nebuvo, o istorija apie mobingą esą buvo sukurpta po to, kai jos kėdė galimai buvo pažadėta kitam asmeniui, labiau lojaliam Liberalų sąjūdžiui.

„Emocijų kilę gana daug, juo labiau kad informacija eina į spaudą, į socialinius tinklus. Todėl sąmoningai stengiuosi žiniasklaidoje nereikšti vienokių ar kitokių nuomonių, kol vyksta tyrimas“, – antradienį susitikęs su seniūnaičiais kalbėjo A. Klišonis.

Jaučia spaudimą

Kiek daugiau apie patį tyrimą seniūnaičiams papasakojo jį atliekančiai komisijai vadovaujanti D. Norvaišienė. Savo netrumpą pasisakymą ji pradėjo nuo to, kad tos pačios dienos rytą komisijai nuvykus į Šateikių seniūniją apklausti darbuotojų, ją pasitiko nemažas būrys užstoti seniūnės atėjusių Šateikių ir aplinkinių kaimų gyventojų.

Pasak D. Norvaišienės, toks žmonių susidomėjimas situacija ir noras vienaip ar kitaip paveikti komisijos narius gali būti traktuojamas kaip spaudimas.

„Drįsčiau teigti, kad kaip komisijos nariai pradedame jausti tam tikrą spaudimą, ko neturėtų būti. Kaip bebūtų, mes taip pat esam žmonės ir subjektyvumas gali įsijungti į vieną ar kitą pusę, nes tam tikri dalykai smegenyse vis tiek užsifiksuoja ir pasąmonėje susidaro tam tikras vertinimas“, – kalbėjo ji ir pridūrė pati gyvenanti Telšiuose, Plungės rajone neturinti nei draugų, nei giminaičių, nepriklausanti jokiai politinei partijai ir esą galbūt dėl tokio savo nešališkumo dažniausiai yra skiriama atlikti tarnybinius tyrimus.

D. Norvaišienė sakė, kad seniūnijoje komisiją pasitikę gyventojai pabrėžė palankiai vertinantys seniūnę ir jos atliktus darbus, nors esą tyrimo esmė – visai ne ta. „Visi pripažįstam ir matom, kad seniūnija labai stipriai atsinaujino ir blizga. Bet čia mes kalbam konkrečiai apie darbinę atmosferą. Mačiau jūsų raštą, palaikantį seniūnę. Sveikintina, kad tarp jūsų susiklostė geri santykiai, bet jūs neturite darbinių santykių su seniūne, nesate jai pavaldūs“, – akcentavo D. Norvaišienė, duodama suprasti, kad seniūnijos kolektyve galimai susiklostė visai kitokia atmosfera.

Tyrimo baigties neprognozavo

Komisijos pirminkė užsiminė ir apie tai, kad netinkamu seniūnės elgesiu skundėsi ne vienas, o keli seniūnijos darbuotojai. Esą situaciją dar aiškinamasi, jei seniūnė bendraus ir bendradarbiaus, teiks reikalingus duomenis ir paaiškinimus, tyrimas neužtruks ir jau netrukus bus pereita prie išvadų rašymo.

Jei skundai nepasitvirtints, seniūnė galės sėkmingai grįžti į savo darbą, o jei pasitvirtins, akivaizdu, jai teks atsisveikinti su pareigomis. D. Norvaišienė kelis kartus pakartojo dar nežinanti ir negalinti prognozuoti tyrimo baigties. Tik pridūrė, kad jeigu išvados bus nepalankios S. Arytei-Lauciuvienei, ši galėsianti pasinaudoti įstatymų numatyta teise ir apskųsti šias išvadas teismui.

Beje, pati seniūnė žurnalistams sakė jau pateikusi kreipimąsi į teismą ir dėl jos nušalinimo nuo pareigų, tad akivaizdu, kad visa ši istorija su išvadų surašymu nesibaigs.

„Mums irgi atsibodo sugerti visą žmonių negatyvą“

Išgirdę informaciją apie tyrimą ir jo eigą, taip pat raginimus nesikišti ir išlikti nešališkais, susitikime dalyvavę seniūnaičiai daug apie seniūnę bei jos darbo metodus ir nebekalbėjo. Nuskambėjo tik viena kita nedrąsi S. Arytę-Lauciuvienę palaikanti replika.

„Aš 25 ar 30 metų gyvenu Pakutuvėnuose. Nėra buvę kito tokio seniūno, kad būtų taip lengva bendrauti ir spręsti visus reikalus“, – seniūnės pusėn stojo vienas iš seniūnaičių. „Yra tekę skambinti jai ir vos ne vidurnaktį. Nėra buvę, kad nesureaguotų“, – antrino ir kitas, tačiau Savivaldybės teisininkės buvo nutraukas priminimu, kad tai esą buvę ne darbiniai santykiai, tad nėra ko lyginti. „Kaip ne darbiniai?! Juk darbo reikalais skambinau, ne asmeniniais“, – bandė paaiškinti seniūnaitis.

„Mes visi suprantam, kas yra reiklus vadovas ir kas yra, kai vadovas užsisėda, – į diskusiją įsitraukė ir meras. – Simona iš tikrųjų yra darbšti, bet ji yra valstybės tarnautoja ir dirba ne su plytom, ne su akmenim, o su žmonėm. Pernai buvom nuvažiavę, kalbėjomės apie tas problemas. Kai į kolektyvą ateina naujas žmogus, trintis visada jaučiasi. Bet kai skundžiasi nepavaldūs žmonės, kitų įstaigų darbuotojai, kai jie su ašarom akyse šneka apie netinkamą seniūnės bendravimą, tai jau yra negerai. Nenormalu ir tai, kad Šateikių seniūnijoje darbuotojų kaita didesnė nei visose kitose seniūnijose kartu sudėjus.“

Susitikimui besibaigiant seniūnaičiai išreiškė norą kuo greičiau išgirsti seniūnės elgesį tiriančios komisijos išvadas. „Mums jau atsibodo sugerti visą žmonių negatyvą. Išgirstam visokių komentarų: tiek prieš valdžią, tiek prieš seniūnę. Norisi, kad viskas pagaliau stotų į savo vėžes“, – kalbėjo seniūnaičiai.