Ūkininkai pakėlė sparnus

Ni­jolės JAN­KU­VIENĖS nuo­trau­kos
Ūki­nin­kai su­tarė – nors vie­nos die­nos iš­vy­ka yra būti­na
Liepos 15 d. Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Plungės skyrius žemdirbius pakvietė į vienos dienos kelionę. Trumpam atokvėpiui pasirinktas pasiplaukiojimas legendiniu greitaeigiu kateriu „Raketa“, kuriuo šiais metais vėl pradėta plukdyti keleivius iš Kauno į Nidą. Šienapjūtė jau pasibaigusi, o iki javapjūtės dar likusi viena kita savaitė, tad kada, jei ne dabar, pats metas prasiblaškyti?

Pirmas susirinkimas ir nauji planai

Nors žemės ūkio darbų ūkininkams koronavirusas per daug ir nesujaukė, bet suplanuoti susitikimai ir susirinkimai buvo atidėti. Per paskutinį susirinkimą, kuris įvyko vasario 5 d., LŪS Plungės skyriaus taryba buvo nusprendusi, kad rajono ūkininkai kaip ir kasmet balandžio pradžioje vyks į tarptautinę parodą „Ką pasėsi... 2020“, prieš pavasarinę sėją pakeliaus dviračiais, taip pat aplankys parodą Danijoje.

Bet... paskelbus karantiną žemdirbiai niekur toliau savo ūkių nepajudėjo. Į pirmąjį naujai išrinktos Tarybos posėdį LŪS Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys ūkininkus sukvietė jau po karantino, birželio 25 dieną.

Per patį šienapjūtės įkarštį sukviesti ūkininkai į posėdį susirinko negausiai. Tarybos narius M. Kaktys supažindino su nauju projektu, kuriuo atnaujinamos lengvatiniu akcizo tarifu apmokestinamos dyzelino kvotos, įsigaliosiančios nuo kitų metų liepos. Ypač palankiai Taryba įvertino sprendimą sutramdyti „sofos“ ūkininkus – nuspręsta ateityje jiems dyzelino už pievas nebeskirti.

Susirinkusiesiems pristatyta LŪS administracijos veiklos finansinė ataskaita už 2019 metus, aptarta, kad vadovaudamiesi Lietuvos sveikatos ministerijos rekomendacijomis sąjunga ūkininkus šiais metais pakvies tik į vienintelę liepos mėnesį suplanuotą kelionę.

Dviguba kelionė

Prakalbus apie kelionių organizavimą šiuo ne itin saugiu laikotarpiu, pirmininkas patikino, kad vienadienė kelionė po tris mėnesius trukusios saviizoliacijos yra būtina. Ūkininkai privalo nors trumpam atitrūkti nuo žemės ūkio darbų, kad pailsėję su nauja jėga vėl kibtų į juos, nes nežinia, kokias staigmenas ruošia gamta ir kokius jos kaprizus teks iškęsti šiemet.

Į kelionę išsiruošė dvi organizacijos – LŪS Plungės skyrius ir Milašaičių kaimo šeimų bendruomenė „Sruoja“. Kol ūkininkai autobusu važiavo į Kauną, bendruomenė savuoju riedėjo į Nidą. Autobusą palikę stovėti Kaune, ūkininkai persėdo į katerį, keturias valandas plaukė vaizdingiausiais Nemuno vingiais ir slėniais, klausydamiesi gidės pasakojamų apie mūsų valstybės istorijos vingius. O tuo tarpu milašaitiškiai gėrėjosi Nida – gražiausiu mūsų pajūrio kampeliu.

Po to viskas vyko atvirkščiai – baigę kelionę laivu, ūkininkai gėrėjosi Nidos „perliukais“, o bendruomenės nariai, perleidę savo autobusą ūkininkams, „Raketa“ išplaukė į Kauną. Iš ten žemdirbių paliktu autobusu grįžo namo.

Tikslas – praplėsti akiratį

Šių kelionių tikslas buvo, kad kaimo žmogus neužsisėdėtų, bet nors vienai dienai pakeltų sparnus, ką nors naujo pamatytų ir praplėstų savo akiratį. Kad viskas pavyktų sklandžiai, prisidėjo ir Plungės rajono savivaldybė.

Niekas neskaičiavo, kiek kilometrų tądien įveikė keliauninkai, kiek žingsnių nuėjo ar laiptelių užkopė. Kelionės pabaigoje, kopiant į Mirusią kopą, ūkininkai tvirtino, kad kitą dieną ilsėsis ir nieko nedirbs, bet tuoj pat šypsodamiesi pridūrė, kad visi rytdienos darbai jau suplanuoti ir vartytis lovoje nebus kada.

Ne­mu­nas įveik­tas – iš­si­lai­pi­ni­mas Ni­do­je