
Naujausios
Vasario 21-osios vakarą, po visų ūkio darbų, ūkininkai susirinko į Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Plungės skyriaus ataskaitinį-rinkiminį susirinkimą. Prabėgus trejiems metams atėjo laikas apibendrinti veiklos rezultatus. Skyriaus nariai tvirtino finansinę ir veiklos ataskaitas, naujus skyriaus įstatus, rinko naują Tarybą, revizorių ir pirmininką. Susitikti su Plungės rajono ūkininkais atvyko ir gausus būrys garbingų svečių.
Ginti ir atstovauti ūkininkų interesus
Nuo pat susikūrimo pradžios LŪS misija – užtikrinti, kad būtų išgirstas žemdirbių balsas, teikti jiems visą reikiamą informaciją apie žemės ūkio naujienas bei pasikeitimus bendrojoje žemės ūkio politikoje.
Plungiškiai vieni pirmųjų šalyje 1989 m. liepos 25 d. įkūrė savo skyrių, tad praėjusiais metais paminėjo jo trisdešimtmetį, prisiminė pirmuosius organizacijos žingsnius ir pasidalijo gražiais prisiminimais. Šiandien skyrius vienija 120 narių ir nuolat auga – pernai jį papildė 12 naujokų.
Suskaičiuoti nuveikti darbai
LŪS Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys konferencijos-diskusijos dalyviams pristatė praėjusių metų veiklos ataskaitą. Nors ji turėtų būti teikiama už trejus paskutinius metus, bet, taupydamas visų laiką, apžvelgė tik pastaruosius. Kaip numatyta sąjungos įstatuose, praėjusių metų tikslai išliko tie patys – vienyti Plungės rajono ūkininkus, sudaryti sąlygas pelningai ir perspektyviai ūkininkauti, skatinti profesinį tobulėjimą ir mokymą.
Pasak pirmininko, sąjungos nariai dalyvavo parodoje „Ką pasėsi... 2019“, taip pat projekte „1000 moliūgų Plungės visuomenei“, važiavo į Žemaičių Kalvarijos atlaidus, kur atstovavo Plungės rajono žemdirbiams. Praėjusių metų liepą riedėjo į Kėdainius, į LŪS įkūrimo 100-mečio ir atkūrimo 30-mečio paminėjimo šventę. Nudirbę didžiuosius darbus, ūkininkai mynė dviračių pedalus Plateliuose ir Palangoje, o protestuodami prieš valdžios sprendimus vėlyvą rudenį savo laukuose statė žalius kryžius ir traktoriais drebino Plungę.
LŪS Plungės skyriaus buhalterė-administratorė Rūta Endrijauskienė nariams pristatė praėjusių metų revizijos ataskaitą. Išlaidų skyrius dėl aktyvios veiklos turėjo daugiau, nei gavo pajamų, o skirtumas padengtas iš ankstesniais metais sutaupytų lėšų. Kad šiais ir ateinančiais metais būtų išvengta finansinių skylių, bendru sutarimu dvigubai padidintas stojamasis mokestis (dabar jis sieks 30 eurų). Metinis nario mokestis šoktelėjo nuo 10 iki 20 eurų. Deklaruojamos žemės mokestis pakilo nedaug – iki 0,40 euro už hektarą.
Dešimties metų vadovavimo atkarpa – stabilumas ar užsisėdėjimas?
Kad 10 metų skyriui vadovaujantis M. Kaktys rimtai nutarė pasitraukti iš pirmininko pareigų, Taryba sužinojo jau vasario 5 d. vykusio posėdžio metu. Eilę metų raginęs ieškoti jam pamainos, šįkart jis nejuokavo ir Tarybai pateikė savo pasirašytą prašymą dėl atleidimo iš pareigų. Po Tarybos posėdžio seniūnijose išplatintas pranešimas, kuriame buvo raginama ieškoti jauno ir aktyvaus žmogaus šioms pareigoms.
Pasirodo, kad per dvi savaites norinčiųjų taip ir neatsirado (gal dėl to, kad už pirmininkavimą nemokama). Kandidatu buvo pasiūlytas ūkininkas Mindaugas Jurčius ir tas pats M. Kaktys. Pakviestas pasisakyti M. Jurčius nedaugžodžiavo – susirinkusiųjų paprašė jo kandidatūros net nesvarstyti, o balsuoti už M. Kaktį. Vienbalsiai nutarta buvusį pirmininką pareigose palikti dar vienai kadencijai. Išgirdęs susirinkusiųjų verdiktą, jis padėkojo už pasitikėjimą ir sutiko dar trejus metus vesti rajono ūkininkus į priekį.
„Tikriausiai visiems atrodo, kad aš maivausi. Tai esu, tai nebenoriu būti. Suprantu, kad šiandien neturiu kito pasirinkimo, bet nenoriu užsisėdėti. Ateityje reikia surasti man pamainą, jauną žmogų su naujomis idėjomis, požiūriu, kuris vestų jus toliau. Vadovaudamas sąjungai aš užaugau kaip pirmininkas, nemažai darbų nuveikiau, bet šiuo klausimu neturiu pritarimo šeimoje. Kažkiek nukenčia ir šeimos ūkis“, – kalbėjo M. Kaktys.
Stiprių lyderių nėra daug
Jis supažindino su naujais LŪS Plungės skyriaus įstatais. Pirmininkas kalbėjo dėl senųjų (priimtų dar 1996 m.) iš Kaune esančios centrinės valdžios sulaukdavęs priekaištų. Senuosius, mašinėle spausdintus, pakeitė nauji, kurie dar ir papilnėjo.
Susirinkime išrinkta ir patvirtinta nauja Taryba. Ją sudaro 12 narių. Didesnėse seniūnijose, tokiose kaip Nausodžio ir Žemaičių Kalvarijos, išrinkta po du atstovus.
Pasibaigus pirmininko rinkimams nuvilnijo sveikinimai. Naujai perrinktą skyriaus vadovą pasveikino Seimo narys Andriejus Stančikas. Sakė suprantąs, kokia atsakomybė vėl užgulė M. Kakčio pečius. O LŪS pirmininko pavaduotojas Raimondas Juknevičius paprašė ūkininkus savo lyderį stipriai palaikyti, kad jis ir toliau neštų tą sunkią naštą.
Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis sakydamas sveikinimo žodį kalbėjo esantis gerokai nustebęs, kad ūkininkai vienbalsiai sutiko dvigubai padidinti stojimo ir metinį nario mokesčius. Ir tuoj suskubo pajuokauti, kad tikriausiai žemdirbiai nenori užrūstinti savojo pirmininko. Už ilgametį ir sąžiningą darbą M. Kakčiui ir R. Endrijauskienei meras įteikė padėkos raštus.
„Linkiu tau vadovauti dvidešimt metų, o per tą laiką galbūt iš mūsų būrio užaugs stiprus vedlys“, – ilgų vadovavimo metų palinkėjo susirinkimui pirmininkavusi Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Airida Montvydienė.
Susirinkimo pabaigoje, nuslūgus įtampai, ūkininkai tarpusavyje kalbėjosi, jog toks ryžtingas pirmininko žingsnis ne juokais juos buvo išgąsdinęs. Pasak jų, pamainos jam nepavyko surasti dėl to, kad vidutinybių yra daug, o stiprių lyderių – vienetai.