Ūkininkų viltis – suliepsnoję laužai

Linos RUIBIENĖS nuotraukos
Vilties ir tikėjimo laužas
Pirmadienį visoje Lietuvoje surengta ūkininkų protesto akcija, kuria buvo siekiama atkreipti valdžios dėmesį į žemdirbius užgriuvusias problemas. Plungės rajono ūkininkai taip pat neliko abejingi – susirinkę Babrungo kaime, netoli sankryžos į Skuodą, uždegė vienybės ir vilties laužą.
Į protesto akciją susirinko apie pusšimtis rajono ūkininkų
nuotrauka
Nepaisydami šalčio, ūkininkai ir jų šeimos pirmadienį būrėsi į protesto akciją prie didžiulio laužo

Traktoriais ir lengvosiomis mašinomis 14 val. į Babrungo kaime esantį lauką, plevėsuodami vėliavomis, suvažiavo per pusšimtis rajono ūkininkų. Susirinkusieji petys petin stojo į protesto akciją – užkūrė simbolinį vienybės laužą, kurį žadėjo kurstyti iki sutemų.

Susirinkę žemdirbiai, rankose laikydami plakatus su savo reikalavimais, ir Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys negailėjo kandžių žodžių Žemės ūkio ministerijai, liejo apmaudą dėl susikaupusių problemų ir apgailėtinos žemės ūkio politikos.

„Visų pirma, labai dėkoju visiems, kurie palaiko žemdirbius. Šiuo metu išties yra sudėtingas laikotarpis, akivaizdžiai matome, kaip valdžia skriaudžia mus ir nekreipia dėmesio į keliamas problemas. Nori mus pačius sulyginti su žeme. Pagal dabartinius valdžios reikalavimus žemdirbys savo valdomoje žemėje negali dirbti vadovaudamasis savo protu, taip, kaip pats išmano. Valdžia tik diktuoja sąlygas ir nustatinėja taisykles. Nešoksi pagal jos dūdelę, negausi nė tų pačių varganų eurų“, – kalbėjo M. Kaktys.

LŪS Plungės skyriaus pirmininkas liejo apmaudą dėl šiuo metu juokingai mažų pieno ir grūdų supirkimo kainų. Kiek ankščiau ūkininkai buvo sulaukę pasiūlymo – diversifikuoti savo ūkius, paklausė, suarė žemes, o dabar lyg iš giedro dangaus juos pasiekė žinia, kad reikia atstatyti daugiametes pievas, kas atneš nemažai nuostolių.

Lietuvos ūkininkų sąjunga ir Lietuvos žemės ūkio taryba nutarė pasipriešinti šiems užmojams, neleisti galutinai sužlugdyti žemdirbių.

„Ūkininkų delegacija šiandien 14 val. eina pas Premjerę Ingridą Šimonytę, bet žinodami jos kietą charakterį nesitikime mums itin palankių sprendimų. Ši akcija, kaip manome, bus ne paskutinė, bet toliau bus sudėtingiau. Nežinau, kas būsime tie drąsiausi ir ruošimės keliauti į Vilnių, parodyti, kad esame neabejingi. Stengiamės, dirbame, bet mūsų triūso, kaip matome, niekas neįvertina“, – kalbėjo M. Kaktys.

nuotrauka
M. Kaktys ketina keliauti į Vilnių ir kartu su kitais ūkininkais tęsti kovą
 

Pasak jo, Plungės rajone yra apie 900 ūkininkų, kuriems tektų atstatyti suartas daugiametes pievas. Pavyzdžiui, vienas jaunas ūkininkas iš Dovainių kaimo valdo 100 hektarų, jam teks atkurti apie 36 hektarus pievos. „Tai sužlugdymas lygioje vietoje – turi mesti ūkininkavimą, kadangi yra neįmanoma to padaryti“, – įsitikinęs LŪS Plungės skyriaus pirmininkas.

Protesto akcijos metu nuošaly nepalikta ir žemų pieno supirkimo kainų tema. Ūkininkai kalbėjo, kad pagal pieno supirkimo kainas Lietuva tarp kitų Europos šalių yra paskutinėje vietoje. Dėl to surengtas ne vienas susitikimas su valdžios atstovais, bet derybos ir ilgi pokalbiai buvo bergždi.

Plungės rajono savivaldybės tarybos narys ir ūkininkas Andriejus Stančikas susirinkusiems protestuotojams kalbėjo, kad tik jie patys gali keisti situaciją – už ūkininkus niekas kitas nepakovos.

„Tos problemos, kurios mus spaudžia, iškyla beveik kiekvienais metais. Stabilumo žemės ūkyje nėra. Jeigu mūsų darbas priklauso nuo gamtos, vertiname palankiai, bet jeigu reikia priklausyti nuo politinių sprendimų – tada apmaudu. Pažiūrėkime į prancūzus ar vokiečius, manau, jie šioje vietoje tikrai nestovėtų, o ir patiems politikams tikrai būtų apie ką pamąstyti“, – dėstė A. Stančikas.

Politikas ir ūkininkas pridūrė, kad jeigu žemdirbiai nebus vieningi ir nesurems pečių, valdžios atstovai surakins jiems rankas ir galimybės pasipriešinti nebebus.

Spaudžiant šaltukui, protestuotojai šildėsi prie laužo, vaišinosi karšta arbata ir troškintais kopūstais. Neskubėta skirstytis, nes visiems rūpėjo išsisakyti, išlieti apmaudą ne tik dėl valdžios abejingumo, bet ir dėl kasmet vis augančių aplinkosauginių reikalavimų, ūkinei veiklai taikomų apribojamų.

Temų tiek prie laužo Babrungo kaime, tiek prie kitų laužų, suliepsnojusių šalia visų šalies pagrindinių kelių, tądien paliesta daug, tik ar nors viena jų pasieks valdžios ausis?!

nuotrauka
Šiaulių–Palangos keliu važiuojantys vairuotojai, lenkdami prie kelio išrikiuotą ūkininkų techniką, garsiniu signalu išreiškė palaikymą protestuotojams