
Naujausios
Vanduo brangs, bet mažiau
Šiaulių miesto taryba nustatė naujas vandens kainas, kurios galiotų penkerius metus nuo 2014 metų. Visoms vartotojų grupėms vanduo brangs per 26 procentus. Politikai nesiryžo vandenį branginti kone 40 procentų, kaip nurodė Kainų komisija. Bet ji tars galutinį žodį.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Alternatyva
Kainų komisijos skaičiavimu, Šiauliuose daugiabučių gyventojams vanduo turi brangti 39,8 procento. Toks sprendimo projektas iš pradžių ir teiktas svarstyti Tarybai.
Bendrovė „Šiaulių vandenys“ Kainų komisijos prašė kainą didinti maždaug 26 procentais. Bet buvo įspėta, jog nesilaiko kainodaros metodikos.
Įmonė į kainą neįskaičiavo 10 procentų netekčių, kurios susidaro dėl namo įvado ir butų skaitiklių parodymų nesutapimo.
„Šiaulių kraštui“ prieš porą savaičių Kainų komisija, komentuodama situaciją, teigė, jog daugiabučių gyventojams kaina gali būti mažesnė tik vienu atveju – jeigu Savivaldybė nurodys šaltinį, iš kurio bus dengiamos netektys.
Per Tarybos posėdį, kuris vyko praėjusį ketvirtadienį, Savivaldybės administracija pasiūlė 10 procentų netekčių dengti įmonės pelno sąskaita. Tada vanduo brangtų 26,3 procento. Už tai ir buvo nubalsuota.
Beveik 1,5 lito brangiau
Daugiabučių gyventojams suvartoto vandens kubinio metro kaina didėtų 1,44 lito. Nustatyta nauja kaina – 6,92 lito (be PVM) – dabar yra 5,48 lito ( be PVM).
Gyventojai už kubinį metrą vandens mokėtų 8,37 lito (su PVM). Palyginimui – Kainų komisijos skaičiavimu šis mokestis už suvartoto vandens kubą turėjo didėti iki 9,26 lito (su PVM).
Savivaldybei dėl priimto sprendimo dar teks aiškintis su Kainų komisija. Ji turi teisę vienašališkai nustatyti „Šiaulių vandenų“ kainas.
Kainos kitiems vartotojams
Vienu litu mažesnė kaina nustatyta daugiabučiams, kurie apsispręstų atsiskaitinėti ne pagal butų skaitiklių, o pagal namo įvado rodmenis. Bet Šiauliuose dabar nėra nė vieno tokio daugiabučio.
Individualių namų gyventojams nustatyta 26 procentais didesnė kaina – 6,92 lito (be PVM) už suvartotą kubą vandens. Įmonėms, įstaigoms – 26,7 procentais didesnė – 7,22 lito (be PVM).
Abonentinis pardavimo mokestis daugiabučių gyventojams didėtų 30 procentų, individualių namų – 35 procentais. Įmonėms jis mažėtų 13,7 procento.
Pelnas mažės per pusę
Kainų komisija vandens tiekėjų įmonėms leidžia turėti 5 procentų pelną nuo bendrųjų sąnaudų.
„Šiaulių vandenų“ generalinis direktorius Jonas Matkevičius redakcijai sakė, jog skaičiuota, kad su naujomis kainomis įmonės pelnas siektų 1,5 milijono litų. 10 procentų netekčių dengimas iš pelno kainuos apie 700 tūkstančių litų.
Būtinybė didinti kainas, nors jos turėjo galioti iki 2015 metų, iškilo dėl nebepadengiamų sąnaudų. Jos didėjo pastačius dumblo tvarkymo įrenginius. Taip pat dėl mokesčių, elektros ir kuro kainų augimo.
Į naujas kainas įskaičiuotas dumblo tvarkymo mokestis, taip pat iš įmonės lėšų įdėtos ir planuojamos investicijos. Įskaičiuotas ir per 300 tūkstančių litų žemės nuomos mokestis, kurio anksčiau nebuvo vandens kainoje. Taryba nuo šio mokesčio už 2013 metus „Šiaulių vandenų“ bendrovę dar atleido.
Panevėžys suvartoja daugiau
„Šiaulių vandenys“ šiais metais dirba nepelningai. Metų pabaigoje prognozuojamas 2 milijonų litų nuostolis.
Nors prie centralizuoto vandentiekio ir nuotekų tinklų jungiami vis nauji kvartalai, vandens pardavimai nedidėja. Gyventojai ir labiau taupo, ir jų pačių mieste mažėja. Pramonė Šiauliuose suvartoja vos 7 procentus viso vandens.
Net su Panevėžiu Šiauliai negali lygintis. Panevėžyje pramonė suvartoja 27 procentus vandens, iš viso panevėžiečiai per metus suvartoja 5 milijonus kubų vandens. Šiauliečiai – tik 3,5 milijono kubų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
REAKCIJA: Bendrovės „Šiaulių vandenys“ generalinis direktorius Jonas Matkevičius skaičiuoja, jog 10 procentų netekčių dengimas įmonės pelną sumažins 700 tūkstančių litų.