Vėl galės išbandyti jėgas darbo rinkoje

Aso­cia­ty­vi nuo­trau­ka
Plun­giš­kiai jau­nuo­liai va­sarą vėl galės „pa­si­ma­tuo­ti“ vieną ar kitą pro­fe­siją
Pra­sidė­jus moks­lei­vių va­sa­ros ato­sto­goms, da­lis jau­ni­mo pa­si­ne­ria į šil­to­jo metų lai­ko ma­lo­nu­mus, o li­ku­sie­ji su­skum­ba ieš­ko­tis se­zo­ni­nio dar­bo. Poilsį į darbą va­sa­ro­mis iš­kei­čian­tys moks­lei­viai įžvel­gia trigubą naudą: tai pui­ki ga­li­mybė „pa­si­ma­tuo­ti“ vieną ar kitą pro­fe­siją, įgy­ti dar­binės pa­tir­ties, vėliau pa­puo­šian­čios gy­ve­ni­mo ap­ra­šymą, ir, ži­no­ma, už­si­dirb­ti pi­nigų. Sie­kiant jau­ni­mui pa­gelbė­ti įsi­lie­jant į dar­bo rinką Plungės sa­vi­val­dybė­je bu­vo su­kur­ta Jau­ni­mo va­sa­ros užim­tu­mo ir in­teg­ra­ci­jos į dar­bo rinką pro­gra­ma, ku­rioje, kaip paaiškė­jo per ne­se­niai vy­kusį Švie­ti­mo, kultū­ros ir spor­to ko­mi­te­to po­sėdį, jau­nuo­liai galės dalyvauti ir šie­met.

Kaip sakė jau­ni­mo rei­kalų koor­di­na­torė Jur­ga Venc­ku­vienė, Sa­vi­val­dybės fi­nan­suo­ja­ma Jau­ni­mo va­sa­ros užim­tu­mo ir in­teg­ra­ci­jos į dar­bo rinką pro­gra­ma šie­met skai­čiuos tre­čiuo­sius sa­vo gy­va­vi­mo me­tus. Pag­rin­di­nis jos tiks­las –  ug­dy­ti jau­ni­mo vers­lumą, pa­dėti jau­niems žmonėms įgy­ti pra­kti­nių įgūdžių, ku­rie vėliau pa­dėtų įsit­vir­tin­ti dar­bo rin­ko­je.
Per­nai šiai pro­gra­mai įgy­ven­din­ti bu­vo skir­tas 5 tūkst. eurų fi­nan­sa­vi­mas iš Sa­vi­val­dybės biud­že­to, o at­si­ra­dus po­rei­kiui, at­seikė­ta ir pa­pil­domų lėšų. Dėl to pa­vy­ko pa­ten­kin­ti vi­sus pa­teik­tus pra­šy­mus. Iš vi­so bu­vo įdar­bin­ta 11 jau­nuo­lių, ku­riems darbą pa­si­ūlė 7-ios pro­gra­mo­je da­ly­va­vu­sios įmonės. Jau­niau­siai įdar­bin­tai mer­gi­nai bu­vo 15 metų.
Kaip ži­nia, Lie­tu­vo­je ne­pil­na­me­čiai ga­li pra­dėti dirb­ti nuo 14-os metų, ta­čiau pri­klau­so­mai nuo to, ar jie pa­ten­ka į vaikų (as­me­nys nuo 14 iki 16 metų), ar į paaug­lių (as­me­nys nuo 16 iki 18 metų) am­žiaus grupę, tai­ko­mi skir­tin­gi ap­ri­bo­ji­mai jų dar­bo po­būdžiui, dar­bo ir poil­sio lai­kui, sau­gai ir svei­ka­tai, taip pat ir dar­bo su­tar­ties su­da­ry­mui.
Šie­met pro­gra­ma skir­ta mūsų sa­vi­val­dybės jau­nuo­liams nuo 14 iki 18 metų, ku­rie mo­ko­si ra­jo­no ug­dy­mo įstai­go­se. Ži­no­ma, no­rin­tie­ji kaž­kur dirb­ti tai da­rys tik pa­si­bai­gus moks­lo me­tams – lie­pos ir rugpjū­čio mėne­siais.
Tie­sa, jei no­rin­čių da­ly­vau­ti pro­gra­mo­je jau­nuo­lių būna dau­giau, nei skir­ta lėšų jos įgy­ven­di­ni­mui, da­ly­viai at­ren­ka­mi pa­gal tam tik­rus kri­te­ri­jus. Pir­me­nybė tei­kia­ma jau­nuo­liams, gy­ve­nan­tiems šei­mo­je, ku­rio­je – 3 ir dau­giau vaikų, bei tiems, ku­rie gy­ve­na tik su vie­nu iš tėvų.
Kaip ak­cen­ta­vo J. Venc­ku­vienė, Jau­ni­mo va­sa­ros užim­tu­mo ir in­teg­ra­ci­jos į dar­bo rinką pro­gra­ma sie­kia­ma ska­tin­ti švie­ti­mo ir so­cia­li­nių įstaigų, aso­cia­cijų bend­ra­dar­bia­vimą su sa­vi­val­dybės te­ri­to­ri­jo­je vei­kian­čiu vers­lo sek­to­riu­mi, pa­ge­rin­ti jau­ni­mo pro­fe­si­nio orien­ta­vi­mo ko­kybę, užim­tumą va­sa­ros lai­ko­tar­piu ir įtrauk­ti į pro­gra­mos įgy­ven­di­nimą jau­nuo­lius, ku­rių šei­mos na­riai gau­na ma­žes­nes pa­ja­mas, taip ma­ži­nant so­cia­linę at­skirtį.
Darb­da­viui už vi­su eta­tu įdar­bintą jauną žmogų per mėnesį kom­pen­suo­ja­ma 350 eurų. Šios lėšos mo­ka­mos at­si­žvel­giant į iš­dirbtų dienų skai­čių.
Iš­girdę, jog ir šie­met ne­nutrūks jau­ni­mo įdar­bi­ni­mo pro­gra­ma, Švie­ti­mo, kultū­ros ir spor­to ko­mi­te­to na­riai tuo pa­si­džiaugė. Pa­sak jų, la­bai džiu­gu, kad jau­ni­mui va­sarą su­tei­kia­ma ga­li­mybė iš­ban­dy­ti sa­ve vie­no­je ar ki­to­je sri­ty­je ir dar už­si­dirb­ti pi­nigų as­me­ninėms iš­lai­doms. „Kaip ge­rai, kad tu­ri­me jaunų ir ini­cia­ty­vių po­li­tikų“, – dėko­da­mi Jo­nui Mockū­nui už jau tre­čius me­tus gy­vuo­jan­čios pro­gra­mos idėją kalbė­jo po­sėdžia­vu­sie­ji.