Vėl grįžta prie garbės piliečio vardo suteikimo klausimo

Gintarės KARMONIENĖS nuotrauka
A. Misiūnas pasiūlė įvesti tarpinį apdovanojimą nusipelniusiems asmenims
„Žemaitis“ ne kartą rašė apie visuomenės ir pačių vietos politikų ne sykį kritikuotą Plungės garbės piliečio vardo suteikimo tvarką. Piktintasi ne tik įslaptintu kandidatūrų svarstymu, bet ir pačia vardo suteikimo tvarka. Net ironizuota, kad jei artimiausiu metu ši nebus atnaujinta, pakeliant kandidatams kartelę, Plungė greitai pati pamirš, kiek turinti tituluotųjų – garbės piliečio vardas esą mėtomas į kairę ir į dešinę. Galiausiai tvarka buvo pakoreguota, tačiau visai neseniai vėl grįžta prie jos.

Galutinis žodis – Tarybai?

Prie garbės piliečio vardo suteikimo tvarkos grįžta praėjusį mėnesį posėdžiaujant Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariams. Tą pasiūlė komiteto pirmininkas Audrius Misiūnas, kuris, beje, prieš keletą metų pirmasis ir prabilo apie būtinybę koreguoti reikšmingo titulo skyrimo tvarką.

Prieš paaiškindamas, kodėl prireikė vėl grįžti prie šio klausimo, pirmininkas aiškino, jog pagal dabar galiojančias taisykles lemiamą žodį renkant garbės pilietį turi Siūlymams dėl Plungės garbės piliečio vardo suteikimo nagrinėti komisija – būtent ji deda galutinį tašką sprendžiant, skirti ar neskirti garbingą titulą pasiūlytam asmeniui.

„Pastaruosius dvejus metus iš šios komisijos neišėjo nė vienas garbės piliečio teikimas Tarybai, nes abu kartus komisijos nariai nusprendė, kad tiems asmenims, kurių kandidatūros buvo pateiktos, trūksta iki šio vardo. Motyvų daug, istorijos ilgos, bet tokie buvo sprendimai“, – aiškino komiteto pirmininkas.

Ir vis tik kodėl nuspręsta grįžti prie šio klausimo? Anot A. Misiūno, iš Tarybos narių girdisi pageidavimas gauti daugiau informacijos apie garbės piliečio rinkimus, be to, esą būtent Taryba turėtų priimti galutinį sprendimą, vertas žmogus garbės piliečio vardo ar ne, o ne komisija. Dėl to neva derėtų peržiūrėti tvarką.

Už nuopelnus – apdovanojimas

A. Misiūnas kvietė diskusijai dėl papildomų apdovanojimų įvedimo: kad būtų skiriamas ne tik mero padėkos raštas ir garbės piliečio vardas, bet ir dar vienas – tarpinis – apdovanojimas. Juo esą galėtų būti pagerbiami asmenys, kurie galbūt dar nėra verti garbės piliečio titulo, tačiau yra nusipelnę kur kas didesnio įvertinimo nei mero padėkos raštas. Tokiems žmonės, A. Misiūno pasvarstymu, galėtų būti įteikiamas medalis, ordinas ar atminimo ženklas.

„Iš tikrųjų Plungėje daug žmonių, kurie galbūt daug padarė ir daro dėl Plungės, tik, žinoma, iš jų ne visi yra verti garbės piliečio vardo. Ir taip, pas mus, jei neklystu, jau yra 27 garbės piliečiai. Pirmaujame. Tad tokių antros pakopos apdovanojimų įvedimas leistų pagerbti žmones, kuriems iki garbės piliečio vardo dar reikia augti, bet yra verti daugiau nei padėkos rašto“, – savo nuomonę dėstė komiteto pirmininkas.

Ragino suskubti

Meras Audrius Klišonis taip pat pasisakė už papildomus apdovanojimus. Tačiau karu siūlė koreguoti ir garbės piliečių rinkimo tvarką, nes, mero žodžiais, dabartinė situacija nėra normali.

„Pro dabartinį komisijos filtrą gali praeiti tik toks žmogus, kuris yra šventasis“, – savo nuomonę dėstė Savivaldybės vadovas, kurio įsitikinimu, ne komisija, o Taryba turėtų priimti galutinį sprendimą, ar žmogus vertas garbės piliečio statuso.

„Aš manau, komisija turėtų turėti kitą funkciją: rinkti dokumentaciją, pasižiūrėti, ar dokumentai atitinka numatytus reikalavimus, o po to teikti Tarybai priimti sprendimą“, – dėstė meras.

Jam antrino ir vicemeras Žydrūnas Purauskis, palaikęs ir tarpinių apdovanojimų idėją. Kad tokie apdovanojimai reikalingi, pasisakė ir kiti posėdžio dalyviai. Kalbėta, jog reikėtų parengti bendrą tvarką, apimančią ne tik garbės piliečio vardo suteikimo ir mero padėkos raštų, bet ir naujojo – tarpinio – apdovanojimo skyrimo procedūras. Tuo pačiu būtų peržiūrėtos ir minėtos komisijos galios.

Visa tai meras ragino padaryti iki gruodžio Tarybos posėdžio, kad būtų pakankamai laiko kandidatūroms pateikti bei kitoms procedūroms atlikti. Priminta, kad kandidatūros teikiamos iki kovo mėnesio.