
Naujausios
Nesilaiko duoto žodžio?
A. Klišonis savo rašte, pasirašytame, beje, visos Tarybos vardu, priminė, kad kovo 24 d. prasidėję Rusijos kariniai veiksmai Ukrainoje, nusinešę daugybės žmonių gyvybes, tęsiasi iki šiol, juos sulaikęs kvėpavimą stebi visas pasaulis. Rusijos agresiją bandoma mažinti ekonominėmis sankcijomis. Ne viena įmonė irgi ėmėsi iniciatyvos ir sustabdė savo veiklą šioje šalyje. „Vičiūnų“ įmonių grupė taip pat išplatino žinią, kad nutrauks gamybą Sovietske, Kaliningrado srityje, tačiau po savaitės keli šaltiniai, tarp jų – ir nacionalinis transliuotojas LRT – paskelbė, kad nesilaikoma duoto žodžio, gamybos apimtys nemažinamos.
„Mes, Plungės rajono savivaldybės tarybos nariai, reikalaujame, kad „Vičiūnų“ grupės akcininkas ir Tarybos narys L. Skierus atsakytų, kada stabdys įmonių veiklą Rusijoje. Siūlome visuomeninei organizacijai „Vieninga Plungė“ ir jų koalicijos partneriams Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai įsivertinti, ar jų deklaruotos vertybės ir L. Skieraus veikla sutampa. Siūlome Tarybos nariui L. Skierui savo veikla nediskredituoti Plungės rajono savivaldybės tarybos ir atsisakyti Tarybos nario mandato“, – dėstoma rašte.
Veiklą vykdo ir Ukrainoje
„Mes pasakėm, kad nutraukiam. Šitą ir darome“, – suskubo atsakyti žodžio paprašęs L. Skierus. O kad neliktų skolingas savo oponentui, išsakė nuomonę, jog minėtas kreipimasis susijęs ne su įvykiais Ukrainoje, o su A. Klišonio noru sumenkinti koaliciją ir jos veiklą. „Radęs progą bandot tai šitokiu būdu išspręsti“, – sakė politikas ir stebėjosi, kad užuot paskambinęs ir paklausęs asmeniškai, meras šitą klausimą kelia viešai.
L. Skierus atskleidė, kad „Vičiūnai“ veiklą vykdo ir Ukrainoje, turi sandėlius 4-iuose tos šalies regionuose. Juose dirba 800 ukrainiečių, iš kurių pusė metę darbus išėjo kariauti. Nepaisant to, įmonė esą nenutraukė su jais sutarčių ir toliau vykdo sutartinius įsipareigojimus. Tiesa, vienas iš įmonės sandėlių nukentėjo per gaisrą po bombardavimo, patirtas 5-ių mln. eurų nuostolis.
Maža to, pasak Tarybos nario, užpraėjusią savaitę „Vičiūnai“ suteikė 40 tūkst. eurų vertės paramą – iš Plungės išsiuntė pilną vilkiką maisto prekių. Taip pat kariškių prašymu skyrė tris sunkvežimius su šaldymo įranga žuvusiųjų kūnams.
Dedama daug pastangų padėti ir tiems ukrainiečiams, kurie dar iki karo dirbo ir gyveno Plungėje – įmonė kiekvieną savaitę suorganizuoja po kelis reisus parsivežti jų artimuosius. Tokiu būdu Plungėje esą jau įkurdinta 15 šeimų, dalis pabėgėlių artimiausiomis dienomis pradės dirbti „Vičiūnuose“.
„Kada jūs karui prasidėjus po Užgavėnių išvažiavot dviem savaitėms pailsėti į Nepalą, iš kažkokio tarpinio oro uosto atsiuntėt man žinutę: „Liudai, baik, greit išspręsk tuos dalykus...“ Taigi čia nėra „laptopas“ ant stalo, kad uždengiau, atsistojau ir išėjau. Ten yra įsipareigojimai tiekėjams, įrangos gamintojams, finansiniams kreditoriams. Bet vyksta tas uždarymas. Ir jis savaime įvyks, nes žaliavų tiekimas jau yra sustojęs 4-ias savaites. O darydami staigius sprendimus ir aštrius pareiškimus mes rizikuojame 9-ių Sovietske dirbančių lietuvių šeimų gyvenimu. Jeigu daryti taip, kaip jūs sakote, mes nežinom tų žmonių likimo“, – kalbėjo R. Skierus.“
Už Krasnogorską, bet prieš „Vičiūnus“
Politikas ir verslininkas apgailestavo, kad neužtenka kito „Vičiūnų“ įmonių grupės bendraturčio ir Kauno mero Visvaldo Matijošaičio anksčiau išsakyto pažado, jog veikla Sovietske bus stabdoma, ir kad tenka dabar „vienas kito baltinius skalbti viešai“.
L. Skieraus pusėn stojo ir ne vienas žodžio paprašęs valdančiosios koalicijos narys. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Marijus Kaktys citavo Vokietijos kanclerį Olafą Scholzą, kuris skambant reikalavimams atsisakyti rusiškų dujų ir naftos pareiškė, kad Vokietijos piliečiai neturi nukentėti labiau nei Rusijos. „Tą verslą Liudas turės uždaryt, bet duokim laiko“, – sakė jis.
„Esam nedidelė bendruomenė ir užsiiminėjam tokiais pigiais politikavimais“, – savo nuomonę išsakė ir „Vieningos Plungės“ atstovas Rimas Dužinskas. O kitas „Vieningos Plungės“ narys Gintaras Bagužis pasišaipė iš mero noro kalbėti visos Tarybos vardu.
„Man kraujas verda klausantis. Noriu pasakyti, kad niekaip neprisidėjau prie to rašto, kurį jis parašė neva nuo visos Tarybos. O iš tikrųjų tikriausiai pats vienas naktį sugalvojo ir suraitė, kad paerzintų mus. Be „Vičiūnų“ aš neįsivaizduoju, kokia ta mūsų Plungė būtų. Todėl gėda klausytis merą“, – kalbėjo G. Bagužis. Ir priminė, jog ne kas kitas, bet A. Klišonis ne vienerius metus, net ir stipriai kritikuojamas, palaikė Plungės savivaldybės bendrystę su Rusijos miestu Krasnogorsku.
Pats A. Klišonis savo ankstesnio prielankumo Krasnogorskui niekaip nekomentavo. Priminė tik, kad ne viena pasaulinio garso įmonė jau nutraukė veiklą Rusijoje, to paties tikimasi ir iš „Vičiūnų“.
„Kad jūs padedat ukrainiečiams, tai yra gražu ir gerai. Bet negalima joti ant dviejų arklių. Norim išgirsti atsakymus į užduotus klausimus. Jų laukia ne tik Plungės ir Kauno, bet visos Lietuvos žmonės. Aš nenoriu, kad „Vičiūnai“ nuskambėtų kaip „Nestlé“ korporacija, kada Ukrainos prezidentas Volodimiras Zelenskis asmeniškai kreipėsi į Šveicarijos parlamentarus ir žmones, kviesdamas, kad „Nestlé“ išeitų iš Rusijos. Ta situacija, kurią turime, yra be galo kontraversiška“, – toliau savo oponentą spaudė A. Klišonis.
Savo atkakliai laikėsi ir L. Skierus – kartojo, kad veikla Sovietske yra stabdoma, ties tuo intensyviai dirbama, o datos ir valandos, kada galutinai bus nutraukta gamyba, nepasakysiantis. „Čia dabar lyg koks Dievo teismas. Nesąmonė kažkokia. Baikim kalbėt!“ – kone iššaukė į kompiuterio kamerą ir pakilo nuo stalo, tuo leisdamas suprasti, kad diskusijos nebetęs.