Vieną skolą dengs kitos paskolos lėšomis

Jurgitos NAGLIENĖS nuotrauka
A. Klišonis teiravosi, ar tai, ką sumąstė administracija, yra teisėta
Praėjusį ketvirtadienį pirmąkart po bene pusės metų į posėdį Savivaldybėje „gyvai“ susirinkę Plungės rajono savivaldybės tarybos nariai dovanų gavo po medicininę veido kaukę. Meras ragino nesigėdyti ir, jei yra noro, jas užsidėti, tačiau norinčiųjų, be paties A. Klišonio, neatsirado, tad posėdžio metu beveik nebuvo justi artėjančios antrosios koronaviruso bangos nuotaikų. O štai politinių „simpatijų“ demonstravimo netrūko, todėl posėdžiauta ilgokai, skelbiant pertraukėles pasitarti su savo bendrapartiečiais.

Atsipeikėjo tik susirinkus Tarybai

Darbotvarkėje buvo numatyta kone keturios dešimtys klausimų, bet aršiausiai „kautasi“ dėl paskutiniojo – šių metų Savivaldybės biudžeto pakeitimų. Svarstant tą patį klausimą pieš savaitę vykusiame Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto posėdyje nė viena administracijos pasiūlyta biudžeto pakeitimų eilutė nesulaukė politikų dėmesio, o susirinkus Tarybai staiga susizgribta – kas čia dabar?

„Matyt, dėl to, kad komiteto posėdyje nebuvo žurnalistų“, – juokavo administracijos direktorius Mindaugas Kaunas.

Bet diskusiją Tarybos posėdžiui besibaigiant įžiebusiam merui A. Klišoniui toli gražu ne juokai rūpėjo. Gana griežtu tonu jis reikalavo paaiškinti, ar tai, ką sumanė Savivaldybės administracija, yra teisėta.

Jam užkliuvo tarp kelių siūlomų Savivaldybės biudžeto pakeitimų esantis įrašas, jog iš Savivaldybės ilgalaikės paskolos 77 tūkst. eurų skiriama projektui „Įamžinkime M. K. Čiurlionį Plungėje“.

Šis Plungiškių draugijos įgyvendintas projektas aršias diskusijas sukėlė šių metų gegužę, kai Tarybai buvo pateiktas draugijos prezidento bei Savivaldybės tarybos nario Liudo Skieraus prašymas Savivaldybei perimti M. K. Čiurlioniui skirtą paminklą, esantį Plungės parke, ir kartu padengti gana nemažą skolą paminklą pastačiusiai įmonei.

Tąkart nutarta prašymą tenkinti, nors ir liko neatsakytas klausimas, iš kokios „kišenės“ Savivaldybė ims reikalingus kone 80 tūkst. eurų minėtajai skolai grąžinti.

Praėjus porai mėnesių Savivaldybės administracija sugalvojo išeitį – skolą grąžinti iš paimtos ilgalaikės paskolos, kuri skirta prisidėti prie investicinių projektų.

„Bjauru tai girdėti“

Būtent pastaroji sąvoka ketvirtadienį ir užkliuvo merui. „Ar jūs galvojate, kad šis projektas yra investicinis? Ar tai reiškia, kad mes skolinamės pinigus, jog padengtume vieno Tarybos nario vadovaujamos organizacijos skolą?“ – klausė jis.

Į jam mestą repliką sureagavo pats L. Skierus. Pakilęs jis susirinko daiktus, mestelėjo: „Nežeminkit draugijos narių. Bjauru tai girdėti, nes ši organizacija yra gera“ ir išėjo.

Tą patį padaryti meras pasiūlė ir kitiems, kaip nors susijusiems su Plungiškių draugija, kad nekiltų įtarimų dėl interesų konflikto. Tad paskui L. Skierų posėdį palikti teko ir kitam Plungiškių draugijos nariui Gintarui Bagužiui.

O tada A. Klišonis paprašė 5-ių minučių pertraukėlės. Grįžęs po jos pageidavo salėje išvysti Savivaldybės kontrolierę Danutę Jarašiūnienę, kad ji išaiškintų, ar Savivaldybė gali skolintomis lėšomis finansuoti tokį projektą kaip šis?

„Jei administracija siūlo, tikriausiai įsigilino. Būčiau labai protinga, jei ekspromtu taip imčiau ir atsakyčiau“, – atsakė kontrolierė, nė kiek nepalengvindama užduoties susirinkusiesiems.

„Einam prie balsavimo. Jokio nusikaltimo tame nematau. Balsuokim ir žiūrėkim, kas bus. Siūlau tą politinį šou pabaigti“, – paragino vicemerė Asta Beierle-Eigirdienė.

Įdomu, kad net kai kurie opozicijoje esantys Tarybos nariai šįkart nepalaikė mero ir taip pat ragino nebegaišti laiko. Antai Tomas Raudys priminė, jog pati Taryba gegužę nusprendė padengti šią skolą, o administracijai tik pavesta tą padaryti, nors dabar kažkodėl ietys kreipiamos būtent į pastarąją.

„Jei šis sprendimas atėjo iki Tarybos, vadinasi, Savivaldybės specialistų yra išnagrinėtas ir teisėtas. Siūlau nuleisti garą ir eiti prie balsavimo“, – pritarė ir Aidas Kėsas.

Balsavusiųjų prieš nebuvo

Galiausiai taip ir padaryta. Paskelbus balsavimą už tai, kad skola už paminklą būtų dengiama ilgalaikės paskolos lėšomis, balsavo 15 Tarybos narių, susilaikė 6. Pasisakiusiųjų prieš nebuvo. Kažkodėl susilaikė net ir pats meras, prieš tai išsakęs gana kritišką nuomonę dėl tokio sprendimo, o keli jo bendrapartiečiai stojo į valdančiosios daugumos pusę, kas pasitaiko itin retai.

Po balsavimo replikos teisės paprašęs T. Raudys siūlė kolegoms atidžiau vertinti savo darbą komitetuose. Esą apsvarsčius šį klausimą Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitete nebūtų buvę viso to erzelio Taryboje. „O dabar kažkokios nesąmonės tuščioj vietoj.“

Beje, gegužės pabaigoje Tarybos posėdžio metu svarstant, ar Savivaldybei perimti paminklą su visa skola iš Plungiškių draugijos, A. Klišonis pagrasino, kad jei tam bus pritarta, jis kreipsis į teisėsaugos institucijas. Praėjusį penktadienį paklaustas, ar tesėjo savo pažadą, A. Klišonis „Žemaičiui“ sakė, kad dėl to dar konsultuojasi.

Greitas paskolų refinansavimas - pasidomėk savo galimybėmis.