Vilnių šturmavo ir Plungės rajono ūkininkai

DELFI nuotraukos
Ūkininkai žada būti sostinėje tiek, kiek reikės
Protestuodami prieš Lietuvoje vykdomą žemės ūkio politiką ir nesulaukę palankaus valdžios atsako, šimtai šalies ūkininkų sunkiąja technika savaitės pradžioje išjudėjo Vilniaus link. Nuošaly neliko ir Plungės rajono ūkininkai: ankstyvą pirmadienio rytą vieningai ir kovingai nusiteikę jie taip pat pajudėjo į sostinę, kurioje prisijungė prie rengiamos protesto akcijos šalia Vyriausybės rūmų.
Preliminariais skaičiavimais, į Vilnių suvažiavo per tūkstantį traktorių

Ūkininkai sausio pradžioje visoje Lietuvoje prie magistralinių kelių užkūrė per septynis šimtus laužų, taip protestuodami prieš Vyriausybės vykdomą žemės ūkio politiką, padidintą suskystintų naftos dujų akcizą, reikalavimą atstatyti daugiametes pievas, ragindami spręsti pieno krizę ir kitas problemas. Tačiau valdžios atstovų šios akcijos rengėjai išgirsti nebuvo, o Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės bei žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko pažadais taip ir nepatikėjo.

Palaikydami protestus, Lietuvos žemės ūkio rūmai aplinkos ir žemės ūkio ministrams sausio pradžioje įteikė rezoliuciją su maždaug trisdešimt reikalavimų, įskaitant siūlymą politinėms partijoms pasirašyti žemės ūkio ir kaimo plėtros ilgalaikę strategiją kaip nacionalinį susitarimą.

„Žemės ūkio ministras šiuo metu išvykęs į Briuselį, tuo tarpu traktoriai vyksta į Vilnių. Tikimės, ministras neliks slėptis Briuselyje ir sulauksime jo V. Kudirkos aikštėje susitinkant su žemdirbiais!“, – „Facebook“ paskyroje pirmadienį po pietų rašė Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas.

Lietuvos žemės ūkio taryba taip pat pranešė, kad antradienį Vilniuje vyks techniniai ir paruošiamieji darbai: atvažiuos technika, prie Vyriausybės bus statoma scena, o trečiadienį ir ketvirtadienį prie Vyriausybės rinksis ūkininkai ir juos palaikantys žmonės. Skelbta, jog tikimasi susirenkant apie 2 tūkst. protestuotojų.

„Kas kitas pakovos už mūsų teises, jeigu ne mes patys“, – tokiais kovingais šūksniai vienas kitą drąsino į sostinę susiruošę Plungės rajono ūkininkai ir žadėjo taip lengvai nepasiduoti. Ankstyvą pirmadienio rytą Plungės prieigose susirinko vienuolika traktorių, lengvuoju automobiliu visą kelionę juos lydėjo ūkininkas Mindaugas Grikštas, o dar apie keturiasdešimt žmonių į Vilnių autobusu išvyko trečiadienį.

„Žemaičio“ pakalbintas Plungės ūkininkų sąjungos pirmininkas Marijus Kaktys pasakojo, kad ūkininkų delegacija Kryžkalnyje įsijungė į bendrą protestuojančių Žemaitijos ūkininkų koloną. Pasiekę Kauną buvo sustoję nakčiai, o anksti ryte toliau tęsė savo kelionę.

„Mūsų ūkininkų delegacija, kuriai vadovauja Donatas Kaktys, labai tikisi įvažiuoti į Vilnių. Yra numatytos konkrečios vietos, kur turėtų rikiuotis, bet gali būti ir tokia situacija, kad visi keliai bus užkimšti technika ir teks tenkintis buvimu prie Vilniaus miesto prieigų ar Gariūnų turgaus, mat pirminiais duomenimis, ūkininkų su traktoriais ir miškavežiais gali suvažiuoti arti tūkstančio. Aš pats prie vykstančio mitingo ketinu prisijungti trečiadienį“, – antradienį pasakojo M. Kaktys.

nuotrauka
Plungiškiai žemdirbiai Vilniuje/Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus nuotrauka
 

Anot jo, ūkininkai ketina tvarkingai laikytis reikalavimų, nesutrikdyti eismo ir gyventojų kasdienybės, bet savo veiksmais parodyti, kad jiems rūpi ūkių ateitis, todėl neketina taip paprastai nuleisti rankų, bet aršiai kovoti, kol į juos bus atkreiptas dėmesys.

M. Kaktys sakė iš žiniasklaidos išgirdęs keleto valdžios atstovų pasisakymus, neva jie stengiasi ir bando ištaisyti padarytas klaidas. Vadinasi, gavę spyrį į užpakalį ir matydami, kad su ūkininkais taip paprastai nepajuokaus, imasi veiksmų.

„Aš manau, mūsiškė valdžia nesitikėjo, kad į vieningą kovą it vienas tvirtas kumštis stos toks būrys ūkininkų, kurie net iš Žemaitijos, esant nepalankioms eismo ir oro sąlygomis, net savaitei laiko sustabdę svarbius ir, rodos, niekada nenutrūksiančius ūkio darbus, tik dar kartą parodo, koks yra stiprus pasiaukojimas ir tikrai mums yra labai prasta situacija“, – kalbėjo M. Kaktys.

„Žemaičiui“ pavyko pakalbinti ir į kelionę išvykusį ūkininką Kęstutį Eirošių. Antradienį susisiekus telefonu, jis pasakojo šiuo metu stovintis kamštyje prie pat įvažiavimo į sostinę.

„Kol kas nuotaikos puikios, tikimės, kad įdėję tokį triūsą ir šitiek pastangų, pasieksime užsibrėžtą tikslą ir kelionė itin sudėtingomis eismo sąlygomis nenueis veltui, nes važiavome įvairiais šunkeliais ir miško keliukais, kuriuos dengia grynas ledas, savo techniką tikrąja to žodžio prasme tiesiog laužėme.“