Visi matė, bet niekam neužkliuvo

Linos RUIBIENĖS nuotraukos
Kažkas išsikuopė savo namus, o šiukšles paliko šalikelėje
Vos tik saulė ima lepinti šiltesniais spinduliais, nieko nelaukę skubame jais mėgautis: vykstame į gamtą pajudėti arba pasilepinti ramaus poilsio akimirkomis. Tik pradėjus pavasarėti vis daugiau lankytojų suka ir į Platelių ežero bei į jį supančio Žemaitijos nacionalinio parko pusę. Šis pavasaris – ne išimtis, nauja galbūt tik tai, kad dabar visus poilsiautojus pasitinka jau senokai pakelėje sukrauta didžiulė senų baldų ir kitokių rakandų krūva.

Į „Žemaičio“ redakciją paskambinęs mūsų skaitytojas Mindaugas juokavo, kad Žemaitijos nacionalinis parkas, matyt, šiemet nusprendė gana originaliai pradėti turizmo sezoną ir lankytojams prisistatyti didžiule... šiukšlių krūva. Esą kitaip sunku suprasti, kodėl  pakelėje kažkieno sukrauti seni baldai jau senokai niekam neužkliūva už akių ir kodėl neskubama susitvarkyti, nors kasdien, šylat orams, vis daugiau lankytojų šiuo keliu traukia į Platelius ar Beržorą arba suka prie to paties Ilgio ežero keliu, ties kuriuo ir sukrautos šiukšlės.

Vyras pasakojo, kad pats dažnai su šeima lankosi Plateliuose, ten vyksta ne tik pailsėti po darbų, bet ir prižiūri sodybą. Ir kaskart važiuojant miestelio link akis bado senų baldų krūva.
Lietuviai nuo seno pasižymi darbštumu, tik sušilus orams skuba tvarkyti savo kiemų. Dabar pavyzdingai išpuoselėtos jau ir miestų bei miestelių viešosios erdvės, todėl sunku suprasti, kodėl Žemaitijos nacionaliniame parke atsivėręs vaizdelis iki šiol neužkliuvo už akių parko direkcijai.

„Žemaitis“ šito teiravosi Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos vadovo Ramūno Lydžio. Jis patikino šiukšles taip pat matęs, tačiau „nuopelnų“ sau prisiimti nenorintis – už atliekų surinkimą ir išvežimą atsakingas Telšių regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC).

„Tai nėra šiaip pakelėje išmestos šiukšlės, o vietinių gyventojų surinktos stambiagabaritės atliekos. Tikrai negaliu pasakyti, iš kurios sodybos jos čia buvo atgabentos. Panašią problemą mes turėjome ir praėjusiais metais, tik kitoje ežero pusėje, kur taip pat kažkas sukrovė atliekų krūvą, o TRATC-as ilgai jų neišvežė“, – kalbėjo R. Lydis ir pridūrė, esą ne visi gyventojai dar žino apie naujovę, kad stambiagabaritės atliekos dabar išvežamos tik paskambinus TRATC-o telefonu ir užsiregistravus.

nuotrauka
TRATC-o vadovas pažadėjo pasirūpinti, kad kelio į Žemaitijos perlu vadinamą Platelių ežerą „nebepuoštų“ toks vaizdelis
 

Daugiau apie šią naują tvarką papasakojo TRATC-o direktorius Vidimantas Domarkas. Pirmiausia jis priminė, kad visos stambiagabaritės atliekos yra surenkamos pagal iš anksto parengtus ir išviešintus grafikus. Vadovaujantis jais ir artėjant vežimo dienai reikia sukrauti atliekas šalikelėje ir apie tai pranešti specialiu centro numeriu.

„Norint užsiregistruoti, kad stambiagabaritės atliekos būtų išvežtos, pakanka gyventojo skambučio, elektroninio laiško ar SMS žinutės. Raginame visus į šią tvarką pažvelgti atsakingai ir aktyviai registruotis. O atsivertęs grafiką matau, kad Platelių seniūnijoje stambiagabaritės atliekos buvo surenkamos kovo 27 dieną. Kitas vežimas planuojamas tik birželio 26 dieną“, – sakė V. Domarkas.

Patikrinęs sistemoje jis informavo, jog apie atliekas, sukrautas Ilgio ežero gatvėje, TRATC-as nebuvo informuotas. Tačiau centro direktorius pažadėjo, kad šiukšlės bus surinktos ir išvežtos artimiausiu metu, nelaukiant minėtos birželio 26 dienos.

Paklaustas, kodėl prireikė keisti tvarką, ar nebuvo galima stambiagabarites atliekas rinkti senuoju būdu, kada grafike nurodytą dieną užtekdavo jas sukrauti šalikelėje, V. Domarkas paaiškino, kad senoji tvarka buvo neekonomiška ir nemokė gyventojų atsakingiau tvarkyti savo atliekas.

Esą seniau žmonėms tarsi būdavo siunčiama žinutė, kad užtenka sukrauti senus baldus, buitinę techniką arčiau kelio ir kažkas kažkada vis tiek juos išveš. Be to, ir įmonė patirdavo nuostolių, mat kartais vienu ar kitu maršrutu išsiuntus didelę krovininę mašiną, šį grįždavo radusi vos vieną kitą baldelį.

„Turėjome tokią patirtį, kai į Žemaičių Kalvariją išsiuntėme didelį automobilį, o parsivežėme tik vieną sofą. Tai šis pasivažinėjimas mums kainavo 150 eurų, – pasakojo V. Domarkas. – O dabar, kai žmogus paskambina ar parašo ir užsiregistruoja, mes jau žinome konkrečiai, kiek namų – dešimt, dvidešimt ar trisdešimt – užsiregistravo ir galime nuspręsti, didelę ar mažą mašiną siųsti.“

Stambiagabaričių atliekų surinkimo grafikai metų pradžioje skelbti vietos spaudoje, taip pat juos galima rasti TRATC-o interneto svetainėje https://tratc.lt. Turint atliekų, kurias būtina išvežti, apie tai būtina pranešti paskambinus ar parašius SMS žinutę telefonu 8 665 85745, arba informavus el. paštu plunge@tratc.lt ir nurodžius tikslų adresą.