
Naujausios
Iniciatyva atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į žemdirbius kilo iš pačių ūkininkų. Jie patys socialiniuose tinkluose aktyviai dalijosi šia idėja ir ragino visus galinčiuosius ir norinčiuosius prisidėti prie jos. Lapkričio 7 d. Kaune susirinkęs žemdirbių protesto akcijos organizacinis štabas sudėliojo protesto akcijos planą. O jau lapkričio 8 d. prasidėjo pirmasis jos etapas – „Žalieji kryžiai“. Pirmieji kryžiai pastatyti Kėdainių, Kauno rajonuose, prie didžiųjų magistralių.
Šią akciją palaiko Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS), taip pat asociacijos, vienijančios pieno gamintojus, grūdų augintojus, ekologinius ūkius ir daržininkus. Jie paragino visus savo narius nelikti abejingus. Prie šios akcijos pakviesti prisijungti ne tik ūkininkai, bet ir žemės ūkio bendrovės, kaimo bendruomenės, žemdirbių organizacijos. Visus kaimui neabejingus asmenis paprašyta pasekti LŪS narių pavyzdžiu ir aktyviai jungtis prie akcijos, ginant ūkininko vardą.
LŪS išplatintame kreipimesi kryžius prašo statyti savo dirbamoje žemėje, prie kelių, kur didžiausias judėjimas. Kryžiai turi būti aukšti, gerai matomi, atkreipiantys dėmesį ir būtinai žali. Žalias kryžius transliuoja žinutę, kad pastaraisiais mėnesiais politikų priimami sprendimai žlugdo žemės ūkį – ekonomikos šaką, ant kurios laikosi visa Lietuva. O kad akcija pasiektų tikslą, jų paraginta pastatyti kuo daugiau. Tiesa, pabrėžiama ir tai, kad pasirinkę kryžiaus simbolį ūkininkai nenori įžeisti tikinčiųjų. Tai tik taiki akcija.
Šeštadienio popietę LŪS Plungės skyriaus išplatinta žinutė apie šią akciją pasiekė ir Plungės rajono ūkininkus. Visą šeštadienio vakarą socialiniuose tinkluose ūkininkai stebėjo, kaip vienas po kito statomi kryžiai skirtinguose Lietuvos rajonuose, o jau sekmadienį sukruto ir patys. Pirmoji prie akcijos prisijungė I. Jundulaitė. Ji ūkininkauja Luknėnuose, bet dirbamų žemių turi daugelyje aplinkinių kaimų.
Pasak ūkininkės, kryžių padaryti nėra sunku, bet gauti žalių dažų sekmadienį tikrai nebuvo paprasta. Moteriai pavyko ir norimos spalvos dažų ji rado Stalgėnų kaimo parduotuvėje. Kitu atveju būtų tekę važiuoti į Rietavą ar laukti pirmadienio.
Kryžių ūkininkė pasigamino net tris. Vieną pastatė Lekemės kaime, kitą – Daugėdų, o trečiąjį žadėjo pastatyti pirmadienį, kur – tiksliai dar nebuvo apsisprendusi. Jei ūkininkai Vieštovėnų kaime nesukrus, tai jis iškeliaus būtent ten, į jos dirbamą žemę. O gal bus pasirinkta vieta prie žiedinės sankryžos, esančios tuoj už Rietavo.
Moteris kalbėjo, kad žinia apie šią akciją pasklido plačiai. Ji paragino ir savo ūkininkaujančius giminaičius iš Telšių rajono nelikti abejingais ir prisijungti prie šio protesto. „Pradžią padariau, pavyzdį parodžiau, belieka laukti. Manau, pirmadienį, antradienį kryžių turėtų atsirasti daugiau“ – sakė ūkininkė.
Sekmadienį paskambinus LŪS Plungės skyriaus pirmininkui Marijui Kakčiui sužinojome, jog kol kas kryžių pastatė tik viena minėta ūkininkė. „Plaukime pirmadienio ir pamatysime. Ūkininkai informuoti, tik visa bėda, kad šiandien sekmadienis. Ir pats šiandien padaryti kryžių nelabai turiu laiko“, – sakė M. Kaktys.
Ši akcija vyks visą savaitę. Antroji jos dalis „Traktoriai“ suplanuota lapkričio 26 dieną. Jos metu organizuojamas žemdirbių su traktoriais susirinkimai rajonų centruose. Ši akcija planuojama taip pat taiki, jos metu nebus pažeidžiamos kelių eismo taisyklės ir trikdoma visuomenės tvarka. Na, o nesant jokiai valdžios reakcijai, gruodžio mėnesio pradžioje ruošiamasi žemdirbių akcijai Vilniuje.