Žemdirbių šventėje pasidžiaugta geriausiais

Ni­jolės JAN­KU­VIENĖS nuo­trau­ka
Gra­žiau­sių so­dybų šei­mi­nin­kai su meru A. Klišoniu
Spalio 2-osios vakarą į Žemaičių Kalvarijos kultūros centrą rinkosi Plungės rajono ūkininkai. Čia jie pakviesti į tradicinę žemdirbių šventę, kurią kasmet rengia Plungės rajono savivaldybės Žemės ūkio skyrius ir Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyrius. Renginio metu apdovanoti geriausi metų žemdirbiai, pasidžiaugta per metus nuveiktais jų darbais ir subrandintu derliumi.

Valdžios vyrams virusai nebaisūs

Geriausių rezultatų per šiuos metus pasiekusius ūkininkus sveikino rajono valdžia, Seimo nariai, taip pat nemenkas būrys glaudžiai su žemdirbių kasdieniu darbu ir problemomis susijusių tarnybų atstovų.

Iškilmingoje šventėje pagerbti konkurso „Metų ūkis“ laimėtojai ir dalyviai. Jau eilę metų konkurso tikslas nesikeičia – išrinkti pačius geriausius ūkius bei paskatinti kitus ūkininkus siekti pažangaus ūkininkavimo ir ekologijos pusiausvyros, geriau ir gražiau tvarkytis. Pasidžiaugta ne tik pažangiausiais, pavyzdingiausiais žemdirbiais, bet ir gražiausių rajono kaimo sodybų bei ūkininkų ūkių sodybų šeimininkais.

Šventinį vakarą eilėmis pradėjo Žemaičių Kalvarijos kultūros centro vadovė Rima Jokubauskienė, o žemdirbių šventės simbolį – naujo derliaus duoną – pašventino Žemaičių Kalvarijos Švč. Mergelės Marijos apsilankymo bazilikos vikaras Donatas Žukauskas.

Tą vakarą buvo galima įsitikinti, kad politikams ir svečiams nebaisūs jokie virusai. Į šventinį vakarą jų prigužėjo gausus būrys. Renginio vedėjai susirinkusiesiems pristatė Plungės rajono merą Audrių Klišonį, Savivaldybės administracijos direktorių Mindaugą Kauną, Seimo narius Andriejų Stančiką, Jurgį Razmą ir Joną Varkalį, Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininką Joną Talmantą, LŪS Plungės skyriaus pirmininką Marijų Kaktį, Lietuvos žemės ūkio rūmų direktorių Sigitą Dimaitį bei kitus garbingus svečius.

Sveikinimo maratoną pradėjęs meras juokavo, jog sveikintojų ant scenos tiek daug, kad gali ir grindys neatlaikyti. Pasveikinęs žemdirbius su jų švente, jis pasidžiaugė stipriais rajono ūkiais: „Gamtinės sąlygos šiais metais leido dirbti ir uždirbti. Nors Plungė – tai ne vidurio Lietuva, žemė čia nėra derlinga, bet šie metai parodė, kad mūsų rajono žemdirbiai išmano savo darbą, yra darbštūs ir stiprūs.“

Sveikindamas ūkininkus J. Talmantas nedaugžodžiavo – juokavo, kad suspės kitais metais, kai jau bus politikas. Po sveikinimo žodžių LŪS pirmininkas padėkojo Žlibinų seniūnijos ūkininkams Rimai ir Vaclovui Pociams už jų šeimos ūkio puoselėjimą ir pažangų ūkininkavimą gyvulininkystės ekologiniame ūkyje.

Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas bei Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos pirmininkas Vytautas Buivydas pasidžiaugė, kad Plungės rajone yra puikių, darbščių jaunų ūkininkų, kurie pradėjo ūkininkauti sugrįžę iš emigracijos. Padėkos raštus jis įteikė Aurelijai Janušienei, Rimvydui Šimkui ir Ovidijui Riaukai.

Gražiai besitvarkantys neliko nepastebėti

Kaip ir praėjusiais metais, taip ir šiemet buvo tęsiama idėja gražiausių sodybų ir ūkininkų ūkių sodybų konkursų nugalėtojų neskirstyti vietomis, nes visos yra unikalios. Iš visų Plungės rajono seniūnijų buvo atrinktos trys pačios gražiausios sodybos: Mildos Zofijos Lūžaitės ir Vytauto Lūžos iš Kulių seniūnijos, Kristinos ir Vaclovo Mitkų iš Babrungo seniūnijos bei Gražinos ir Juozo Kesminų iš Žemaičių Kalvarijos seniūnijos.

Šiais metais ūkininkai ne tik gerą derlių užaugino, bet ir surado laiko gražinti bei puošti savo sodybas. Gražiausiai savo sodybose besitvarkančiais ūkininkais pripažinti Diana ir Bronius Tamošauskai iš Šateikių seniūnijos, Audronė ir Arvydas Perminai iš Žemaičių Kalvarijos seniūnijos bei Irena ir Valys Taučiai iš Kulių seniūnijos.

Nepastebėtas neliko ir jaunimas. Už senelių tradicijų puoselėjimą konkurso „Jaunasis ūkininkas“ laimėtojais tapo Nerijus Zobernis iš Stalgėnų seniūnijos, Renata ir Rimvydas Šimkai iš Paukštakių seniūnijos bei Donatas Pupkinskis iš Šateikių seniūnijos.

Kojas teks miklinti kitąmet

Žemdirbių šventė Plungės rajone vyko jau 27-ąjį kartą. Tiek pat metų organizuojamas ir konkursas „Metų ūkis“. Šio konkurso laimėtojų paskelbimas – pati laukiamiausia šventės dalis. Įvertinus ūkininkavimo sritį, ūkio stabilumą, investicijas į jo plėtrą, inovacijas, pirmoji vieta atiteko Renatai ir Sauliui Drungilams iš Nausodžio seniūnijos, antroji – Irmai ir Albertui Urbonams iš Babrungo seniūnijos, trečioji – Sandrai ir Donatui Kakčiams iš Žemaičių Kalvarijos seniūnijos.

„Visi sako, kad ūkininkai sensta, bet pažiūrėkite į „Metų ūkio“ konkurso laimėtojus. Jų amžiaus vidurkis – 45 metai. Reikia džiaugtis, kad turime pamainą, kad mus pakeis jaunimas. Nedejuokime, o skatinkime jaunimą drąsiai žengti į priekį, ryžtingiau daryti investicijas ir tada ūkis eis į priekį“, – konkurso nugalėtojais džiaugėsi M. Kaktys.

Žemdirbių šventė – tai vienintelė proga metuose, kai gali susitikti visi rajono ūkininkai. Ne tik susitikti, bet ir pasidalinti džiaugsmais, vargais bei patirtimi. Šįkart žemdirbiai pabūgo ir į renginį susirinko negausiai... O gal atsižvelgė į rekomendacijas nesiburiuoti. Puošnios suknelės ir kostiumai liko kabėti spintose, valsas nesušoktas, kojos nepramiklintos. Teks laukti geresnių laikų.