
Naujausios

Ūkininkų protestai įgauna pagreitį
Lapkričio pradžioje visos šalies ūkininkai pradėjo pirmąjį protesto akcijos etapą – savo laukuose statė žalius kryžius, kurie, pasak akcijos rengėjų, simbolizuoja ne tik derlingą dirvožemį, sveiką ir skanų lietuvišką maistą, sveiką aplinką, bet ir atspindi Lietuvos žemdirbių diskriminaciją Europos Sąjungoje, žemdirbių ir visuomenės supriešinimą. Iš viso Plungės rajone pastatyta apie 40 kryžių.
Lapkričio 15 d. Plungės rajono ūkininkai rinkosi į susirinkimą, kuriame nusprendė aktyviai tęsti tyliąją protesto akciją „Žaliasis kryžius“. Kartu aptarta ir antroji akcijos dalis – „Traktoriai“. Susirinkimo metu numatyta akcijos dalyvių susitikimo vieta, apsispręsta dėl laiko, kada turi pajudėti traktorių kolona, aptartas ir preliminarus maršrutas.
Bendru ūkininkų sutarimu nutarta, kad traktorių kolona judės taip, kad miesto gyventojai ir svečiai patirtų kuo mažiau nepatogumų. Pasirinktas ir akcijos šūkis: „Lietuva, tavo kaimas miršta“. Atkreiptas dėmesys į technikos paruošimą: ji turi būti tvarkinga, plakatai ir vėliavos gerai pritvirtinti, kad netrukdytų patiems ir kitiems eismo dalyviams, nesukeltų eismo įvykių.
Pirmadienį LŪS Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys ūkininkus sukvietė dar vienam pasitarimui. Susirinkime priminta, kad akcijoje ketinantys dalyvauti ūkininkai nepamirštų į savo traktorius įsipilti nedažyto dyzelino, nes pastarąjį galima naudoti tik važiuojant dirbti laukų ar vežant pagamintą produkciją. Taip pat turėti tai patvirtinantį kvitą. Tie, kas negalės važiuoti traktoriais, paraginti palaikyti žemdirbius ir prisijungti prie mitingo, kurį suplanuota rengti UAB „Žemaitijos grūdai“ priklausančioje aikštelėje (Salantų g. 16).
Rajono valdžia taip pat gali padėti
Gavę visus būtinus leidimus, suderinę protesto akciją su atitinkamomis institucijomis, apie nepatogumus spaudoje perspėję miesto gyventojus, antradienį nuo pat ankstyvo ryto ūkininkai su žemės ūkio technika pajudėjo Plungės miesto link.
Prie Plungės technologijų ir verslo mokyklos išsirikiavo apie 70 traktorių. Prie jų stoviniuojantys ir starto pajudėti laukiantys ūkininkai kalbėjo, kad čia susirinko ne iš gero gyvenimo ar neturėjimo ką veikti. Ir tikrai ne savosios technikos pademonstruoti, kaip vėliau komentavo kai kurie skeptiškai nusiteikę asmenys.
Lygiai 11 valandą traktorių kolona pajudėjo Plungės centro link, trumpam sustabdydama judėjimą pagrindinėmis miesto gatvėmis ir įvesdama sumaišties į ramų miesto gyvenimą.
Kaip ir buvo planuota, kolona stabtelėjo prie Plungės rajono savivaldybės administracijos pastato Vytauto gatvėje. Su žemdirbių protesto akcijos dalyviais susitikti išėjo Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas ir Žemės ūkio skyriaus vedėja Airida Montvydienė. Jiems M. Kaktys įteikė raštą, kurį paprašė perduoti Vyriausybei ir Seimui.
Kalbėdamas visų rajono ūkininkų vardu, M. Kaktys pažymėjo, kad labiausiai žemdirbiai nepatenkinti vis didėjančiais mokesčiais, ypač mažomis žemės ūkio produktų supirkimo kainomis. Žinoma, kažką pakeisti šioje srityje – ne rajono valdžios galioj, tačiau šį tą nuveikti gali ir ji. Savivaldybės vadovų prašyta nebedidinti žemės mokesčio. Pasirodo, nuo 2012 m. jis išaugo... net 3 kartus. Kartu prašyta geriau prižiūrėti rajono kelius, nes kai kuriais važiuoti kartais – tikras iššūkis.
Anksčiau vadinti duonos augintojais, dabar – veltėdžiais
Kitas sustojimas, kaip ir numatyta, buvo prie UAB „Žemaitijos grūdai“. Išsirikiavę įmonės aikštelėje, ūkininkai pradėjo mitingą. Norinčių pasisakyti atsirado ne vienas.
M. Kaktys kalbėjo, kad ūkininkai bruzda ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse: Vokietijoje, Olandijoje, Prancūzijoje.
„ Ant mano traktoriaus pritvirtinti plakatai, bet jie ne šiai akcijai pagaminti. Jie jau pabuvojo streike blokuojant autostradą, streikuojant prie „Žemaitijos pieno“, Vilniuje. O tai reiškia, kad praėjo 30 metų, o problemos išliko tos pačios ir situacija nesikeičia. Atvažiuoja pas mane vadybininkai ir sako, kad technika šiemet brangs. Bet ką daryti? Karvė kiek davė pieno, tiek ir duoda, pieno supirkimo kaina tokia pati daug metų. Tada arba eini į banką, arba nieko neperki. Jei nemodernizuoji ūkio – atsilieki ir iškrenti iš rinkos“, – kalbėjo LŪS Plungės skyriaus vadovas.
Savo mintis išsakė ir Plungės rajono savivaldybės tarybos Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto pirmininkė Daina Martišienė. Pasak jos, visi ūkininkų turtus skaičiuoja žiūrėdami į jų naują techniką, bet retas kuris susimąsto, kad ji pirkta išsimokėtinai, todėl jiems dar net nepriklauso.
„Kai streikuoja medikai ar ugniagesiai, tai visuomenė tam pritaria. O kai streikuoja ūkininkai, atsiranda manančiųjų, kad jiems viskas gerai ir streikuoti jie lyg neturi teisės“, – kalbėjo politikė ir ūkininkė.
Vis dėlto žvarbus antradienio oras neleido susirinkusiesiems ilgai kalbėti, tad po karštos arbatos ir košės ūkininkai išskubėjo toliau sukti ratus apie Plungę. Važiavo tris ratus, kaip ir buvo numatę.
Iš plungiškių reakcijų matyti, kad akcija pavyko. Ko norėjo ūkininkai, tą ir pasiekė – atkreipė visuomenės dėmesį. Visą antradienio dieną socialiniuose tinkluose virė diskusija tarp palaikančiųjų ir kritikuojančiųjų ūkininkus. Vieni gyrė už vienybę ir ryžtą kovoti, kiti skaičiavo ūkininkų turtus, kiek asfalto ar oro Plungėje žemdirbiai sugadino antradienio dieną.
Viena tikrai aišku – Lietuvos ūkininkų istorijoje 2019 m. lapkričio 26-oji jau įrašyta kaip jų vienybės diena. O juk ūkininkų vienybėje slypi tautos galia!