
Naujausios
„Ar tikrai reikėjo lopšelio-darželio teritorijoje kirsti šiuos gražius medžius, kurie niekam netrukdė ir nebuvo visiškai pavojingi?“ – klausimą, nuo kurio ir prasidėjo diskusija, iškėlė vienas rietaviškis.
Netrukus šia tema pasisakė Rietavo lopšelio-darželio direktorė Stefa Steponavičiutė: „Po praėjusių metų uragano šitie gražūs medžiai lūžo pirmiausia. Po kiekvieno stipresnio vėjo vis krito šių invazinių siauralapių klevų šakos, keldamos pavojų vaikams. Todėl buvo gauti leidimai juos nupjauti, kas ir daroma dabar, atliekant lopšelio-darželio teritorijos tvarkymo darbus. Maumedžių pjovimas irgi suderintas su projekto darbais. Ačiū už rūpestį.“
Bet panašu, kad tokia direktorės pateikta informacija suveikė lyg į ugnį šliūkštelėtas žibalas. Pasipylė komentarai, kad niekas nėra matęs, jog šie medžiai būtų aplūžę. Kiti šmaikštavo, jog per uraganą ar pučiant stipriam vėjui nėra ko vaikų vesti į lauką.
Savo nuomonę išdėstė ir į diskusiją įsitraukęs miškininkas Saulius Lečas. Jis rašė: „Maumedžiai tikrai nebuvo nukentėję nei nuo vieno uragano, buvo sveiki ir labai gražūs. Maumedis brandą pasiekia sulaukęs 170 metų, o šitiems vargšeliams buvo vos po keturiasdešimt – pats augimas. Ir manau, kad tie patys vaikai, dėl kurių „saugumo“ medžiai buvo nupjauti, būtų už jų išsaugojimą. Ar kas paklausė?“
Žinoma, vaikų leidimo norint pjauti medžius niekas neklausia. Nors ne kam kitam, o jiems savo kailiu labiausiai teks pajusti tokio jų lopšelio-darželio teritorijos sutvarkymo padarinius. Šylat klimatui vis dažniau kentėsime nuo staigių karščio bangų. Medžių pavėsis – bene vienintelė atgaiva, kai ir lauke, ir viduje termometrų stulpeliai perkopia 30-ies laipsnių padalą.
Kokiu pagrindu lopšeliui-darželiui išduotas leidimas pjauti medžius, „Žemaitis“ teiravosi Rietavo savivaldybės ekologės Vestos Andrijauskienės. Ji paaiškino, kad Želdynų ir želdinių apsaugos priežiūros komisija po pernai rugpjūčio mėnesį įvykusios audros apžiūrėjo jos padarinius įstaigos teritorijoje ir rekomendavo gluosnį bei du uosialapius klevus leisti nupjauti, kadangi medžiai buvo pažeisti audros.
Pernai rugsėjį leidimą kirsti medžius, suderinęs tai su Aplinkos apsaugos departamento Šiaulių valdybos Plungės aplinkos apsaugos inspekcija, išdavė Rietavo miesto seniūnas. Komisija rekomendavo sklypo teritorijoje vietoj nupjautų medžių pasodinti žemaūgių medelių.
„Uosialapiai klevai – viena agresyviausių Lietuvoje aptinkamų invazinių augalų rūšių, kelianti grėsmę vietinių rūšių išlikimui. Aplinkos ministerijos šis medis yra paskelbtas kaip naikintinas invazinis augalas“, – dar pridūrė ekologė.
O dviejų lopšelio-darželio teritorijoje augusių maumedžių likimas nulemtas dar pernai liepą. Juos nupjauti leido (tiksliau, rekomendavo išduoti leidimą) ta pati Rietavo savivaldybės administracijos želdynų ir želdinių apsaugos priežiūros komisija.
„Numatoma įgyvendinti projekto „Rietavo miesto viešųjų erdvių kompleksinis sutvarkymas“ etapą „Žaidimų aikštelių Ašmanto g. 1, Rietave, įrengimas“. Šiuo projektu bus siekiama plėsti vaikų užimtumą, aktyvią sportinę veiklą, pagerinti infrastruktūrą. Įgyvendinant projektą bus įrengiama vaikų žaidimų aikštelė. Medžiai gali kelti pavojų vaikų saugumui, o šaknys gali pažeisti specialią aikštelės dangą“, – rašė ekologė.