
Naujausios
Tikiuosi, dalinsimės geru ir blogu, mielomis ir ne tokiomis džaugsmingomis patirtimis. Aišku, norėtųsi kuo daugiau gerų dalykų. Jų jau kuris laikas labai trūksta. Beveik metai, kai gyvename tarsi nesibaigiančio fantastinio siaubo filmo premjeroje. Pasirodo, režisierė pandemija mūsų neįspėjo, kad filmas – daugiaserijinis, ir mes prieš savo valią tapome šio veiksmo dalyviais.
O juk jau seniai buvome pamiršę, ką reiškia gyventi apribotą gyvenimą. Laisvėje užaugusi nauja karta dabar jau pati vadovauja valstybei. Net nepastebėjome, kaip greitai praskriejo tie trys dešimečiai kitokio gyvenimo, gyvenimo, kuriame galėjome rinktis.
Nors bene kasdien bambame dėl vieno ar kito dalyko, jau beveik metai laiko turime unikalią galimybę suprasti ir įvertinti, kaip vis dėlto puikiai gyvenome. Deja, teks dar ilgokai palaukti, kol gyvenimas vėl bus toks, koks buvęs. Jei tai įmanoma. Ypač tiems, kurie dėl pandemijos neteko artimųjų ar patys persirgę pajuto, kad sveikata jau ne tokia, kokia buvusi. Tiems gyvenimas niekada nebebus toks, koks buvo iki tol.
Kaip bebūtų skaudu, daugelis iš mūsų nebeapkabins brangaus žmogaus – tik žvakelę ant kapo uždegs. Ir tas beprasmiškos netekties skaumas užgoš bet kokių naujų pasiekimų džiaugsmą. Gali rasti naują darbą, susitaupyti pinigų, pasistatyti namą, susituokti ar išsiskirti, bet niekas neatstos išėjusio brangaus žmogaus. Nieko šiame pasaulyje nėra svarbiau ir brangiau už žmogaus gyvenimą.
Kol kas vienintelė išeitis mums visiems yra būti atsakingiems. Sąžiningiems. Savo ir kitų atžvilgiu. Aš laukiu tos dienos, kai galėsiu pasiskiepyti, kai bus paskiepyta mano šeima, mano artimieji, kaimynai. Kai galų gale sutikusi pažįstamą neskubėsiu kuo aukščiau užsimaukšlinti kaukės ar skubiai dezinfekuoti rankas. Tik, kaip anksčiau, kaip kažkada, plačiai išskėstu glėbiu galėsiu apkabinti brangius ir pasiilgtus žmones.
Dar pirmosios COVID-19 bangos metu mane nustebino vienos pažįstamos klausimas: „Ir tu tikrai skiepysies? Nebijai, kad tave sučipuos, o per tą čipą valdžia valdys ir įsakinės daryti tai, ko jie nori?!“
Patikėkite, tikrai nebijau. Nes nėra ko bijoti. Jei mokslas ir mokslininkai nebūtų atkakliai dirbę, šiandien neturėtume ne tik vakcinos nuo koronaviruso, bet ir daugelio kitų skiepų, suteikusių šansą išgyveni ir gyventi.
Nei įžymios, nei didelės laboratorijos „BioNTech“ įkūrėjai, turkų kilmės mokslininkai iš Vokietijos dr. Ugur Sahin ir jo žmona dr. Ozlem Tureci jau tris dešimtmečius tyrinėjo ir kūrė vakciną nuo įvairių formų vėžio. Visame pasaulyje sparčiai ėmus plisti koronavirusui, ši mokslininkų pora, remdamasi savo jau trijų dešimtmečių tyrinėjimais, nedelsdama metėsi kurti vakciną prieš šį susirgimą.
Būtent kelių dešimtmečių tyrinėjimai leido jiems pasiekti norimų rezultatų greičiau nei įprasta tokiais atvejais. Vėliau, vakciną jau sukūrus, ji buvo išbandyta su daugiau kaip 40 tūkst. savanorių, nors įprastai naujos vakcinos išbandomos su keturis kart mažesniu skaičiumi žmonių.
Laimė, kad dabar mokslas ir techninės galimybės leido skiepo sulaukti šitaip greitai. Juk nė vienas nenorėtume kaukėti, pirštinuoti ir apsistatę dezinfekcijos priemonėmis gyventi visą ateinantį dešimtmetį. Kas geriau – ar pasiskiepyti ir pamažu grįžti į įprastą gyvenimą, kai galėsim vietoj cepelinių namie gardžiuotis kepsniu kavinėje, keliauti atostogų, kai vėl vyks koncertai, vaidinimai, kai dėkosim už derlių, rengsime Užgavėnes ir kalėdinius vakarėlius. Ar geriau bijoti ir galvoti, kad kažin kas sumanė suleisti kažin kokių išsigalvotų fantastinių čipų ir neva mus užvaldyti.
Ko bijau, kad tokias mintis skleidžia tie, kurie niekada nenorėjo nei mūsų laisvės, nei to, kad gyventume geriau.
Dar bijau, kad kol kas niekas tiksliai negali pasakyti, kaip tas skiepijimas vyks: kas registruos, kur registruotis, kas pavėžės vienišą žmogų iš nuošalesnės vietos, kaip tas žmogus iš viso apie save praneš, jei nei interneto, nei išmaniojo neturi? Arba yra vienišas, senas ar neįgalus. Ak, ir vėl tie išdykėliai sostinės valdininkai galvoja tik didmiesčių kategorijomis, pamiršdami, kad kaimuose gyvenimas dar ne Suomijos lygio, kaip gyrėsi vienas Prezidentūros klerkas.