
Naujausios
Atsirado tėvų prašymu
Kaip posėdžio metu sakė Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis, skyriaus buvo prašyta pasidomėti, kokios mūsų rajono švietimo įstaigos turi maisto ir gėrimų aparatus bei kokiomis aplinkybėmis jie ten atsirado. Aiškinantis tai buvo atlikta apklausa, kurioje dalyvavo vienuolika ugdymo įstaigų.
Išsiaiškinta, jog maisto ir gėrimų aparatus turi Plungės „Saulės“ gimnazija, „Ryto“ pagrindinė, Senamiesčio, Technologijų ir verslo bei Liepijų mokyklos, taip pat Akademiko Adolfo Jucio progimnazija. Tiesa, pastaroji nuo gruodžio 7 dienos užkandžių ir gėrimų aparato atsisakė. Priežastis – toks daiktas nereikalingas, nes jame siūlomi maistas ir gėrimai nėra labai sveiki. Be to, automatas neva dažnai strigdavo.
Kaip šioje mokykloje atsirado sveikatos specialistų itin kritikuojama „parduotuvė“, dabartinė įstaigos administracija neturi duomenų. O štai kitose minėtose mokyklose jie pastatyti pasiūlius tokių automatų verslu užsiimančiai įmonei „Euroautomatai“ ar tėvų prašymu.
„Ryto“ mokykla tikino atliekanti tėvų apklausas, kaip ir reikalauja maitinimo organizavimo tvarka. Paskutinė daryta šių metų spalio mėnesį. Jos duomenys parodė, kad dauguma tėvų pasisakė už tai, jog mokykloje jų atžalos iš automato galėtų nusipirkti šaltų užkandžių. Tai esą labai aktualu po pamokų būrelius lankantiems vaikams.
Kad ilgiau mokykloje užtrunkantiems vaikams tokie aparatai reikalingi ir jie įstaigose – tėvų pageidavimu, duomenis buvo pateikusios ir Liepijų bei Senamiesčio mokyklos, taip pat „Saulės“ gimnazija. Liepijų mokyklos administracijos teigimu, automatas pasitarnauja ne tik būrelius lankantiems moksleiviams, bet ir tiems, kam tenka laukti autobuso į namus – išalkus galima nusipirkti kokį užkandį pačioje mokykloje.
„Tokiems aparatams mokykloje – ne vieta“
Komiteto narė Judita Stankutė tik pasidžiaugė tokia galimybe, o štai jos kolegė Jolanta Skurdauskienė sakė esanti prieš tokius aparatus. Anot jos, mokykla verslui – netinkama vieta. Tai ugdymo įstaiga, kuri vaikams turi diegti sveikos gyvensenos įpročius. „Tokiems aparatams mokykloje – ne vieta“, – aiškino politikė, kurios nuomone, visos švietimo įstaigos turėtų elgtis kaip „Ryto“ mokykla – kasmet atlikti tėvų apklausą, ar automatas reikalingas.
Tą patį aiškino ir komiteto pirmininkė Vida Bondauskienė, pasigedusi mokyklose ne tik tokių apklausų, bet ir automatais prekiaujamų produktų sąrašo. Esą jis privalomai turi būti skelbiamas įstaigos internetinėje svetainėje. „Valgyklos valgiaraštis yra prieinamas, taip pat turi būti ir su minėtu sąrašu“, – teigė pirmininkė ir pridūrė, kad prekių asortimentas automatuose turi būti prižiūrimas. Gal tai ne mokyklų vadovų pareiga, tačiau Visuomenės sveikatos biuro specialistai privalėtų tuo pasirūpinti.
Posėdyje dalyvausi Plungės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Aušra Grikštaitė patvirtino, jog retkarčiais prekių asortimentas, siūlomas mokiniams, tikrai yra peržiūrimas. Nepaisant to, kad jis atitinka vaikų maitinimo organizavimo tvarkos apraše keliamus reikalavimus, specialistė atkreipė dėmesį į tai, kad taip parduodamuose produktuose neretai aptinkamas maksimalus leistinas cukraus ir druskos kiekis.
Savo nuomonę dėl šaltų užkandžių ir gėrimų išsakė ir komiteto narys Audrius Misiūnas. Technologijų ir verslo mokyklos direktoriaus įsitikinimu, kova su šiais aparatais tolygi kovai su vėjo malūnais, nes vaikai per pertraukas bėga ne tik prie automatų, bet ir į parduotuves, kuriose perka tą patį nepilnavertį maistą. Be to, jis sakė neturintis jokių priekaištų dėl jo vadovaujamoje įstaigoje veikiančio aparato. Esą jais besiverčianti įmonė pati pateikia produktų sąrašus, kurie jau būna suderinti su atitinkamomis instancijomis.
Anot A. Misiūno, tam tikra tvarka reikalinga, bet pernelyg „užsikabinti“ už tų aparatų nereikėtų. Tad kol kas nuspręsta mokyklas įpareigoti kasmet atlikti tėvų apklausas dėl automatų reikalingumo bei kontroliuoti juose pateikiamų prekių asortimentą, kaip ir numato vaikų maitinimo organizavimo tvarka.