Į mokyklas grįš toli gražu ne visi pradinukai

Unsplash nuotr.
Trečiadienį Vyriausybė apsisprendė, kad pradinių klasių moksleiviai į mokyklas sugrįš jau nuo pirmadienio. Tiesa, ne visų – pradinukų kontaktines pamokas rekomenduojama atnaujinti tik tose savivaldybėse, kuriose per 14 dienų 100 tūkst. gyventojų tenkančių naujų susirgimų koronavirusu rodiklis – mažesnis nei 200. Pagal dabartinius epidemiologinius rodiklius mišrų pradinukų ugdymą galėtų atnaujinti 45 savivaldybės, tarp kurių – Plungės ir Rietavo. Bet Plungė, skirtingai nei Rietavas, grįžti prie įprasto ugdymo neskuba.

Durys atsidarys ne visiems pradinukams
Vakar po Savivaldybės vadovų, sveikatos specialistų bei mobiliųjų punktų atstovų pasitarimo kalbintas Plungės rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis informavo, jog mūsų savivaldybė nusprendė būti atsargesnė ir neskubėti į klases sugrąžinti visų pradinukų.
Tad nuo ateinančio pirmadienio į klases bus leista sugrįžti tik septynioms Plungės Senamiesčio mokyklos ir trims Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazijos pradinukų klasėms – t. y. tiems pradinukams, kurių įstaigos sutiko dalyvauti saugaus grįžimo į mokyklas projekte. Kaip žinia, svarbiausia tokio modelio sąlyga – mokinių testavimas kaupinių metodu (kai mėginys imamas ne iš nosiaryklės, kaip atliekant PGR testą, o iš šnervių).
Pasak G. Rimeikio, mokykloms, kurios jau anksčiau buvo pasirinkusios tokį saugaus sugrįžimo modelį ir pasiryžusios periodiškai testuotis kaupinių metodu, rekomenduojama dirbti būtent tokiu būdu. Esą taip bus didesnė galimybė kontroliuoti situaciją, išlikti saugiomis ir išvengti pakartotinio užsidarymo.
Privalės testuotis
Nors Vyriausybė nusprendė leisti pradinukams grįžti į mokyklas netaikant  testavimo dėl COVID-19 kaupinių metodu, kaip sakė G. Rimeikis, Plungės savivaldybė nutarė būti atsargesnė ir pasukti kitu – saugesniu keliu. Taigi kontaktinį ugdymą atnaujinti bus leista tik tose mokyklose, kurių pradinukai, sutikus tėvams, bus testuojami kaupinių metodu. Atsisakyta bus tik reikalavimo tirti pradinukų šeimos narius.
Galimybė pradinukams atverti ir kitas Plungės rajono mokyklas bus svarstoma kitą savaitę. Anot vedėjo, būtina pasitarti su švietimo įstaigų bendruomenėmis, tėvais. Jei šie pritars savo atžalų testavimui, į klases likusieji pradinių klasių moksleiviai galėtų sugrįžti nuo kovo 29-osios. Atsisakantys kontaktinio ugdymo, toliau mokslus tęs nuotoliniu būdu.
Suprantama, kad vieni tėveliai gali likti nepatenkinti, kad jų vaikai dar negali sugrįžti prie įprasto mokymosi, tačiau, anot Švietimo, kultūros ir sporto vedėjo, pirmoje vietoje esą turi būti saugumas, kuris, atlaisvinus judėjimą tarp savivaldybių, ne toks ir užtikrintas. Anot G. Rimeikio, plungiškiai ypač turėtų būti atsargūs, mat Telšių apskrityje jau užfiksuotas pirmasis britiškojo viruso atvejis. O šia koronaviruso atmaina yra lengviau užsikrečiama nei pradine. Be to, britiškasis virusas siejamas ir su aukštesniu mirtingumo lygiu.
„Šiai dienai Plungės savivaldybės epidemiologiniai rodikliai geri, bet kas žino, kokie jie bus rytoj“, – kalbėjo G. Rimeikis.
Rietavas eina kitu keliu
O Rietavo savivaldybė nusprendė nuo pirmadienio atverti mokyklų duris visiems jų išsiilgusiems 1–4 klasių mokiniams. Moksleivių testavimas nebus taikomas, tačiau bus laikomasi kitų saugumo reikalavimų – išlaikomas saugus atstumas, valdomi mokinių srautai, kad jie kuo mažiau maišytųsi, dezinfekuojamos ir vėdinamos patalpos, vaikams bus nurodoma dažnai plautis rankas skystu muilu ir pan. Jei klasėse būtų fiksuojami susirgimai, klasė grįžtų į nuotolinį ugdymą.
Vyriausybė nuo pirmadienio leido kontaktines konsultacijas abiturientų grupėms iki 5 mokinių. Tai galioja visose savivaldybėse, nepriklausomai nuo sergamumo lygio. O tose savivaldybėse, kuriose sergamumas per pastarąsias 14 dienų 100 tūkst. gyventojų nesiekia 200 atvejų, leidžiamas ir kontaktinis neformalusis vaikų ir suaugusiųjų švietimas uždarose erdvėse, kai dalyvauja ne daugiau kaip 5 vaikai ar suaugusieji ir užtikrinamas 30 kv. m. plotas vienam.