
Naujausios
Kai kas permainų išvengs
Minėtame dokumente aiškiai išdėstyta, kada ir kokie pokyčiai laukia Plungės rajono švietimo įstaigų. Jei pertvarkos planas nebus pakoreguotas, ramiau atsikvėpti gali ne tik Plungės „Saulės“, Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus, Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus bei Kulių gimnazijos, bet ir Plungėje įsikūręs Specialiojo ugdymo centras. Bent jau 2021–2025 metais šios įstaigos struktūrinių pokyčių išvengs.
Jokios permainos negresia ir Plungės paslaugų ir švietimo pagalbos centrui bei Mykolo Oginskio meno mokyklai. Įprastai veiklą tęs ir kai kurios ikimokyklinio ugdymo įstaigos: Plungės lopšeliai-darželiai „Pasaka“, „Rūtelė“, „Saulutė“ ir „Vyturėlis“.
O Plungės lopšelio-darželio „Nykštukas“ situacija keisis – jau nuo šių metų rugsėjo 1 dienos jam kuruoti ketinama perleisti Kantaučių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyrių.
Naujovių gali tikėtis ir Plungės lopšelis-darželis „Raudonkepuraitė“. Nors dar tiksliai nėra aišku, kuriais metais – 2022-aisiais ar 2023-aisiais, – tačiau bus steigiamas šiai įstaigai priklausysiantis ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyrius adresu A. Vaišvilos g. 33 A (dabartinės Vyskupo Motiejaus Valančiaus pradinės mokyklos patalpose).
Keisis statusas
Ko gero, plungiškiai, ypač tie, kurių atžalos lankė tuometinę Plungės Senamiesčio vidurinę mokyklą, prisimena, kaip sunkiai sekėsi susitaikyti su tuo metu valdžioje buvusių Plungės rajono politikų užmoju iš šalies vidurinių mokyklų žemėlapio išbraukti šią mokyklą, nors ši įstaiga niekada nestokojo mokslus joje tęsti norinčių vyresniųjų klasių moksleivių.
Siekdami išsaugoti vidurinės mokyklos statusą tada plungiškiai rinko parašus, tačiau į visuomenės interesą nebuvo atsižvelgta. Nei mokyklos pedagogų bendruomenė, nei įstaigą lankančių moksleivių tėvai nesuprato, kodėl skubama pertvarkyti vieną stipriausių rajono mokyklų. Vienas dalykas, kurio, įgyvendinant pertvarką, pavyko pasiekti tuometiniam įstaigos vadovui – kad pavadinime nebūtų akcentuojamas mokyklos statusas. Pageidauta vadintis tiesiog Senamiesčio mokykla.
Panašių reakcijų galima tikėtis „paleidus“ ir naująjį Plungės švietimo įstaigų pertvarkos planą. Mat jame įtrauktas šiai įstaigai itin nepalankus punktas – mokyklą ruošiamasi pertvarkyti į progimnaziją. Nebekomplektuoti devintokų klasių planuojama nuo 2024-ųjų rugsėjo. Po šių permainų mokyklos pavadinimas turėtų išlikti tas pats.
Progimnazija iki 2025 metų turėtų tapti ir Plungės „Ryto“ pagrindinė mokykla. Tiesa, dar viena jos laukianti naujovė – jai priklausančio Stalgėnų skyriaus likvidavimas. Mokyklėlės Stalgėnuose, kurioje šiuo metu – vos dešimt jungtinėje klasėje besimokančių pradinukų, jei nebus nuspręsta kitaip, neliks jau nuo ateinančių mokslo metų pradžios.
Likviduojamos mokyklos
Ši data taps lemiama ir Plungės „Babrungo“ progimnazijos Stanelių skyriui, kuriame šiais mokslo metais – vos aštuoni pradinukai. Jie tai pat mokosi jungtinėje klasėje. Skyrių numatyta naikinti.
Struktūrinių pokyčių neišvengs ir sunkiai už savo išlikimą dar neseniai kovojusi Plungės akademiko Adolfo Jucio progimnazija. Nuo 2021-ųjų rugsėjo prie šios mokyklos planuojama prijungti Vyskupo Motiejaus Valančiaus pradinę mokyklą. Kaip nurodyta pertvarkos plane, A. Jucio progimnazija turės du skyrius: minėtąjį ir „Saulės“.
Tiesa, Vyskupo Motiejaus Valančiaus pradinės mokyklos prijungimas prie progimnazijos atrodo kiek keistokai, mat nuo 2024-ųjų rugsėjo šį skyrių numatoma likviduoti. Pirmokų klasės šiame progimnazijos skyriuje žadama nebekomplektuoti jau nuo šių metų rudens. Kaip minėta, atsilaisvinusiose mokyklėlės erdvėse žadama įkurdinti darželinukus – ikimokylines ir priešmokyklines grupes.
Šateikiškiams nepavyko?
Iš tikrųjų apie švietimo įstaigų vėl laukiančias permainas imta kalbėti daug anksčiau nei viešai pasirodė pats pertvarkos planas. Ko gero, niekas nepamiršo, koks šaršalas užvirė 2019-aisiais, valdžiai sumanius vienu bendru dariniu paversti Šateikių pagrindinę mokyklą, Platelių gimnaziją ir Universalų daugiafunkcį centrą. Aršiausiai prieš tai kovojo šateikškiai, kurie priešinosi tokioms „tuoktuvėms“, nes nė nemanė tapti gelbėjimosi ratu mokinių stokojančiai Platelių gimnazijai.
Juk būtent toks ir buvo Plungės rajono savivaldybės administracijos planas – sujungti kelias mokyklas bei darželius, kad vienai trūkstant vaikų, ją galėtų gelbėti antroji. Tačiau tąkart prieš tokį sprendimą sukilusiems šateikiškiams pavyko valdžią priversti persigalvoti.
Tik kad pergalė – laikina. Susipažinus su naujuoju mokyklų tinklo pertvarkos planu paaiškėjo, kad įstaigų „tuoktuvių“ plano nebuvo visiškai atsisakyta, jis tik laikinai padėtas į stalčių.
Šateikių pagrindinę mokyklą ir Platelių gimanziją reorganizuoti žadama jau iki šio rugsėjo. Jei šįkart sumanymas išdegs, nuo ateinančių mokslo metų rajone turėsime naują darinį – pagrindinę mokyklą, turinčią pagrindinio ugdymo skyrius Šateikiuose ir Plateliuose bei ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyrių Plateliuose. Kad toks skyrius bus ir Šateikiuose, nerašoma. Tik skliausteliuose pažymima, kad Šateikiuose ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas bus vykdomas tose pačiose patalpose Šateikių skyriuje.
Planas gali keistis
Ar planai taps realybe, ar vis tik žadama juos koreguoti, siekiant visiems gerovės ir bendro sutarimo, „Žemaitis“ teiravosi Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Gintauto Rimeikio. Jis patikino, kad tai nėra galutinis „kirtis“ įstaigoms. Esą dabar paskelbtas tik plano projektas.
„Šiuo metu vyksta diskusijos su įstaigų bendruomenėmis“, – aiškino vedėjas. Jo žodžiais, iki sausio 30 dienos dar bus laukiama pastabų.
O vasario 1-ąją numatytas darbo grupės posėdis, kuriame bus įvertintos iš įstaigų gautos pastabos. G. Rimeikio teigimu, darbo grupėje yra 21 narys (profesinių sąjungų, bendruomenių, tėvų ir moksleivių atstovai, švietimo įstaigų vadovai, Savivaldybės tarybos nariai bei administracijos darbuotojai). Būtent ši grupė esą ir spręs dėl plano koregavimo. Žinoma, šį klausiamą, pasak vedėjo, planuojama svarstyti ir Švietimo, kultūros ir sporto komiteto bei Savivaldybės tarybos posėdžiuose vasario mėnesį.
Lieka tikėtis, kad visi numatytomis permainomis suinteresuoti asmenys iki minėtos datos spės pateikti galimas pastabas ir kad į jas bus atsižvelgta, pakoreguojant numatytus sprendimus. Priešingu atveju su numatytais pokyčiais teks susitaikyti.