
Naujausios
Ateityje – kadetų mokykla?
Diskusija apie gynybinio-pilietinio ugdymo programos tęstinumo galimybes vyko tarp gimnazijos vadovų, vietos valdžios atstovų bei svečių, tarp kurių – Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kaščiūnas ir jo kolegos, Krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus, Lietuvos šaulių sąjungos vadas pulkininkas Albertas Dapkus, Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento direktorius Virginijus Vilkelis, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos vadovai ir dėstytojai.
Anot L. Kasčiūno, pilietinis pasipriešinimas yra svarbiausio Lietuvos gynybos principo – visuotinio saugumo – dalis. Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos jau du dešimtmečius įgyvendinamą gynybinio-pilietinio ugdymo programą Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas vadino ne tik alternatyvų Lietuvoje neturinčiu pilotiniu projektu, bet ir sektinu pavyzdžiu.
Jam antrino ir komiteto narys Valdas Rakutis, kurio įsitikinimu, šiandieniniame kontekste jaunosios kartos pilietiškumo ugdymas turi būti svarbiausias mūsų visų tikslas. Seimo narys pastebėjo, kad šiuo metu esamos programos bei tam skiriamos lėšos pilietiniam ugdymui neduoda rezultatų. Esą pilietiškumo ugdymo tęstinumas privalo būti užtikrintas vieningos sistemos, o ne pavienėmis iniciatyvomis.
Apie pilietiškumo svarbą kalbėjo ir viceministras Ž. Tomkus. „Pilietinis ir patriotinis ugdymas – visuomenės atsparumo ir krašto gynybos stiprinimo pagrindas. Būtina nuo mažumės ugdyti suvokimą apie piliečio vaidmenį, teises ir pareigas valstybės gynyboje“, – kalbėjo jis.
Pati Alsėdžių gimnazija diskusijos metu išreiškė pageidavimą būti globojamai Krašto apsaugos ar Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos. Esą tai atvertų visai kitas galimybes.
Glaudesnio bendradarbiavimo su šalies gimnazijomis siekia ir Krašto apsaugos ministerija, kuri drauge su Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija šiuo metu pradeda vystyti pilietinio ugdymo mokytojų rengimo modelį. Parengus šią programą, gimnazijų mokytojai bus aktyviai kviečiami joje dalyvauti ir kelti savo kompetencijas.
Diskusijos metu užsiminta ir apie galimybę Alsėdžiuose įsteigti kadetų mokyklą. Tokios mokyklos abiturientas stodamas į Lietuvos karo akademiją papildomai gauna 0,5 balo. Bet tai – ne vienintelis tokios švietimo įstaigos privalumas.
Renginio metu nuskambėjo ne viena idėja ir pasvarstymas. Ar nors vienas iš jų taps realių kūnu, turėtų paaiškėti iki kitų mokslo metų pradžios. Bent jau to tikisi Alsėdžių gimnazijos bendruomenė, mokykloje apsilankiusiems ministerijų atstovams bei kitiems svečiams vasarai uždavusi rimtų namų darbų.
Alsėdžių gimnazija – kitokia
Šiandien Alsėdžių gimnazija, kuriai suteiktas signataro Stanislovo Narutavičiaus vardas, žinoma visoje Lietuvoje. Už tai įstaiga dėkinga prieš dvidešimt metų pradėtai vykdyti gynybinio-pilietinio ugdymo programai, kasmet į Alsėdžius pritraukiančiai moksleivių iš visos Lietuvos. Čia būta jaunimo ne tik iš Žemaitijos regione esančių miestų, bet ir iš pačios sostinės.
Moksleiviai džiaugiasi pasirinkę šią mokyklą, jiems patinka jos išskirtinumas, leidžiantis iš arčiau susipažinti su įvairiomis pilietiškumo apraiškomis. Jaunuoliai su didžiuliu užsidegimu dalyvauja Lietuvos šaulių sąjungos veikloje, konkursuose ir ištvermės žygiuose.
Kaip pažymi pati gimnazija, jauni žmonės, atvykę mokytis pagal šią programą, patenka į „išgyvenimo“ mokyklą, kurioje praleidžia ištisas 24 valandas per parą. Pasibaigus bendrojo ugdymo pamokoms, gimnazijos bendrabutyje jiems laikas planuojamas pagal kitokią dienotvarkę, kurioje daug fizinio ir meninio aktyvumo veiklų. Vieniems tai tampa tikru atradimu ir nuolatiniu gyvenimo būdu, kiti išvyksta tęsti studijų į šalies universitetus ir kolegijas. Būna ir tokių, kurie tiesiog grįžta atgal į namus.
„Čia viskas vyksta kaip tikrame gyvenime: mokiniai mokosi būti savarankiški, jausti atsakomybę vieniems už kitus, sustiprėti fiziškai ir emociškai“, – sako laikinasis gimnazijos direktorius Regimantas Kavaliauskas. Dauguma šios mokyklos pedagogų yra arba Lietuvos šaulių sąjungos nariai, arba Krašto apsaugos savanoriai, tad mokiniai tikrai turi iš ko mokytis.
Apie tai kalbėjo ir penktadienį Alsėdžių gimnazijoje vykusios diskusijos dalyviai. Ypač gražiai apie Alsėdžių gimnaziją, kuri anuomet vadinta sukarinta mokykla, atsiliepė buvę jos mokiniai – pirmosios gynybinio-pilietinio ugdymo laidos abiturientai seržantas Marius Pečiulis ir majoras Tomas Pakalniškis.
Jie sakė gimnazijai esantys labiausiai dėkingi už įskiepytą meilę bei pareigą tėvynei. „Šita mokykla duoda viską, tik reikia mokėti pasiimti“, – kalbėjo buvę mokiniai ir palinkėjo jaunajai kartai nesėdėti sudėjus rankų, o siekti savo tikslų.
Lietuvos šaulių sąjungos vadas pulkininkas A. Dapkus taip pat gražiai kalbėjo apie Alsėdžių gimnaziją ir jos pasirinktą ugdymo pakraipą. Anot jo, tai, ką daro ši mokykla, yra išskirtinis dalykas. „Mes negalime paruošti ateities savo jaunajai kartai, bet mes galime paruošti šitą jaunąją kartą ateičiai“ – perfrazuodamas vieno iš buvusių JAV prezidentų žodžius kalbėjo Šaulių sąjungos vadas, anot kurio, būtent tą ir daro Alsėdžių gimnazija.
Po oficialiosios renginio dalies visi norintieji pakviesti į žygį pėsčiomis nuo Alsėdžių iki Dievo Krėslo miško partizanų bunkerio.