
Naujausios
Žvilgsnis į praeitį
Prisimindama pradžių pradžią, V. Turskytė šypsojosi. Net ašarotos akys suspindo, kai ji mintimis grįžo į tuos metus, kada Vyskupo M. Valančiaus pradinės mokyklos pavadinimu dabar prisistatanti įstaiga savo istorijos puslapiuose vingiavo pirmuosius įrašus. Tai buvo 1996-ieji.
„Viskas prasidėjo nuo būrelio entuziastų, kurie savo vaikus žinių semtis išleido į buvusią parapijos salę. Savo atžalėles 1996-ųjų rugsėjo pirmąją į mokyklos neprimenančias erdves atvedė labiausiai katalikiškos ugdymo įstaigos idėja patikėję plungiškiai“, – pasakojo direktorė.
Tose patalpose pirmųjų raidžių ir skaičių mokėsi vos keletas vaikų, kuriuos žinių keliu vedė viena mokytoja. Po poros metų mokyklėlė persikėlė į naujas patalpas, perimtas iš Meno mokyklos, šiai išsikrausčius į naujai pastatytą pastatą. Bet ir čia ilgai neužsibūta.
Kaip prisiminė V. Turskytė, baigiant rekonstruoti ir mokyklai pritaikyti buvusį „Linų audinių“ fabriko lopšelio-darželio pastatą, 1999-ųjų gruodžio 23-osios Savivaldybės tarybos sprendimu mokykla reorganizuota į Plungės vyskupo Motiejaus Valančiaus katalikiškąją pradinę mokyklą.
Šitokiu pavadinimu įstaiga į dar dažais tebekvepiantį pastatą A. Vaišvilos gatvėje įžengė 2000-aisiais, Kovo 11-osios išvakarėse.
Į naujai įrengtą mokyklėlę tuomet atkeliavo vos 21 pradinukas ir keturi mokytojai: jungtines klases mokiusi Daiva Griguolienė ir Rita Dovidavičiūtė, anglų kalbos mokytoja Bronė Tutlienė bei kapelionu ir tikybos mokytoju dirbęs kunigas Saulius Paulius Bytautas.
O su kokiu jauduliu mokyklos bendruomenė pasitiko pirmąją Mokslo ir žinių dieną! Anot direktorės, virpėjo ne tik mažųjų moksleivių širdelės, bet ir mokytojų. Juk tai buvo daug žadanti nauja pradžia, kuriai ilgai ruoštasi.
„Vasara prieš tuos mokslo metus buvo labai įtempta. Visa mokykla gyveno kūrimosi rūpesčiais. Buvome išvargę, tačiau be galo patenkinti. Ir ne tik dėl pagaliau turimų patalpų, bet ir dėl to, kad mokyklos atidarymo iškilmėse ruošėsi dalyvauti šešios klasės, kuriose – 129 mokiniai. Neįsivaizduojate, kaip malonino širdį toks būrys smalsiai į mokyklą žvelgiančių vaikučių. Ir jų sulig kiekvienais mokslo metais tik daugėjo“, – prisiminimais dalijosi nuo įsikūrimo A. Vaišvilos gatvėje mokyklai vadovaujanti V. Turskytė.
2009-ųjų rugsėjo pirmąją mokykla pasitiko pasipildžiusi „Saulės“ skyriumi, kuris suformuotas pradines klases atskyrus nuo „Saulės“ gimnazijos. Kartu pakeistas ir mokyklos pavadinimas – iš jo išbrauktas žodis „katalikiškoji“.
Mokyklos tradicijos
Direktorei su tokiu užsidegimu pasakojant apie tai, kaip kūrėsi mokykla, akimirkai pasimiršo, kad jau ateinančiais mokslo metais Vyskupo M. Valančiaus pradinės mokyklos laukia nemenki ir šįkart ne tokie džiugūs pokyčiai.
Ilgus metus puoselėta pradinė mokykla jau šį rudenį nesulauks pirmokėlių. Įgyvendinant Plungės švietimo įstaigų pertvarkos planą, ji taps kitapus gatvės įsikūrusios Akademiko Adolfo Jucio progimnazijos skyriumi. O 2025-aisiais, kai su Vyskupo M. Valančiaus skyriumi atsisveikins šiųmetiniai pirmokai, jo apskritai neliks. A. Vaišvilos g. 33 A įsikurs darželinukai.
„Išties gaila. Juk visąlaik stengėmės nuoširdžiai dirbti, atiduodami vaikams visas savo žinias, patirtį ir širdį. Mūsų mokyklėlė visada buvo žinoma kaip stipri pradinukų ugdymo bazė. Čia viskas buvo sukurta taip, kad vaikai jaustųsi gerai ir saugiai. Mokyklos teritorija aptverta, klasės – jaukios, tarsi namai. Čia labai gera aura“, – kalbėjo V. Turskytė.
Pasak jos, geriausias to įrodymas – savo buvusių mokytojų nepamirštantys aplankyti šią mokyklą baigę buvę mokiniai, kuriems ši vieta primena vaikystę.
„Mums visiems skaudu dėl to, kas mūsų laukia, – neslepia ir mokyklos direktorės pavaduotoja Danguolė Alčauskienė, buvusi V. Turskytės mokinė, kurią vadovė parsiviliojo iš kitos mokyklos. – Bet labiausiai gaila direktorės, kuri, nė kiek neperdedant, yra mokyklos širdis, visus sutelkianti, neskaičiuojanti savo laiko nei įstaigos reikalams, nei mažiesiems.“
Ir abejonių dėl to nekyla.
V. Turskytės rūpesčiu nuo pirmųjų mokslo metų leidžiamas mokyklos laikraštis „Spindulėlis“, vaikams skiepijamas pilietinis ugdymas. Šioje mokykloje neužmirštama nė viena valstybinė šventė. Direktorė pasistengia, kad apie kiekvieną iš jų mokiniai sužinotų iš svarbių mūsų šalies istorinių įvykių liudininkų.
Mokykla turi ir daugiau gražių tradicijų, tarp kurių – mokinių ypač mėgiama Šv. Pranciškaus diena, per kurią vaikai į mokyklą suguža kartu su savo augintiniais. Mėgstamos ir meninio žodžio šventės bei advento laikotarpiu rengiami rytmetėliai su malda.
Didelis dėmesys skiriamas ir čia besimokančių vaikų vertybių ugdymui. To siekiant, beveik prieš dešimtmetį pradėtas įgyvendinti tęstinis vertybinio ugdymo projektas. Anot vadovės, jo idėja gimė suvokiant, kad šiandieninės mūsų vaikų vertybinės nuostatos atsispindės visuomenėje po 20–30 metų. Įgyvendinat šį projektą, kiekvienas mėnuo skiriamas konkrečiai vertybei ugdyti.
Gražia tradicija tampa ir rajoninės pradinukų konferencijos, kurioms mokiniai pasirengia padedami tėvelių ir mokytojų.
Nori išsaugoti bent dalelę savęs
Direktorė viliasi, kad nors kažkiek tų tradicijų pavyks nusinešti į Akademiko A. Jucio progimnaziją, tapus jos skyriumi. Tikimasi, kad ten pereis dirbti ir visi pradinių klasių mokytojai, kuriuose taip pat rusena viltis bent dalelę savo mokyklėlės integruoti į progimnazijos veiklą. Juolab kad už tai pasisako ir tos įstaigos vadovė Inga Litvinienė, pasak kurios, Vyskupo M. Valančiaus mokykla – pradinės ugdymo įstaigos pavyzdys. Perimdama jos patirtį progimnazija tikisi, jog pavyks sustiprinti pradinį ugdymą ir visą įstaigą.
V. Turskytė prisipažino, jog po šių progimnazijos vadovės žodžių ji kiek nusiramino. Atsirado viltis, kad jos vadovaujamo kolektyvo darbas panaikinus pradinę mokyklą nenueis perniek, kad čia puoselėtas tradicijas toliau tęs kita mokykla.
„Nors man skaudu dėl mūsų mokyklos likimo, tenka pripažinti, kad vaikams progimnazijoje bus geriau – ten patalpos erdvesnės, mokykla turi sporto salę ir sporto aikštyną, kurių mums išties trūko. Tikime, kad viskas bus gerai. Dabar progimnazija, pasikeitus vadovui, tvirtai stojasi ant kojų. Ją su malonumu renkasi ir mūsų mokyklą baigę vaikai, ko anksčiau nebuvo“, – mintimis dalijosi V. Turskytė.
Ir pridūrė, kad jai šiuo metu labiausiai rūpi, jog visi jos vadovaujamos įstaigos darbuotojai neprarastų darbo. Dėl savęs direktorė sakė nesisielojanti, nes jau anksčiau buvo nusprendusi nuo kitų mokslo metų išeiti užtarnauto poilsio.
Mokykla mokinių prisiminimuose
Su vadovėmis kalbėdami apie mokyklą apvaikštinėjome visą jos pastatą, apžiūrėjome kone visus jo kampelius. Matyti, kad prie kiekvieno prisiliesta, stengiantis, kad vaikams būtų kuo jaukiau.
Užėjus į pirmokėlių klasę, pasijunti it pasakoje – pilna piešinių, meniškai pateiktų raidelių ir skaičių, net žaislų. Čia sutikome mokytoją Jūratę Barkauskienę. Pirmokus šiemet mokanti pedagogė taip pat neslėpė apmaudo dėl mokyklos likimo.
Mokytojai gaila, kad vienu mostu nušluojama tai, kas tiek metų kurta. „Vaikams čia gera. Ir tėvams mūsų mokyklėlė patinka, nes jų atžalos čia saugios, prižiūrėtos, pavalgydintos. Mes pažįstame kiekvieną mokinį, žinome, kuo kiekvienas gyvena, pastebime jų nuotaikas. Visais rūpinamės lyg savais – padedame apsirengti, prižvelgiame, kad pavalgytų. Jie irgi mus myli – pribėga, apsikabina.
Mes – tarsi viena didelė šeima“, – kalbėjo J. Barkauskienė.
Apie mokiniams palankią aplinką galima rasti ir pačių mokinių atsiliepimų, sugulusių į minėtą mokyklos laikraštėlį.
„Dėl Dievo įsikišimo patekau būtent į šią mokyklą, kuri mano gyvenimo medžio šaknis suformavo kitaip, nei būtų galėjusi bet kuri kita mokykla. Linkiu ir toliau vaikams suteikti švelnesnį ir saugesnį susidūrimą su pirmuoju pasauliu“, – savo pirmąją mokyklą prisiminė Ignė Žiemelaitytė.
„Vis dar su plačiomis šypsenomis veiduose prisimename dienas, prabėgusias čia, nuostabioje pradinėje mokyklėlėje. Prisimename, kaip pasilikę po pamokų padėdavome mokytojoms, kartu su direktore jaukiame kabinete gerdavom arbatą, kuri, kaip mums atrodė, buvo skanesnė nei namie, ir nenorėdavome išeiti iki vakaro. Pamename, kaip nedrąsios stovėjome prieš visą mokyklos bendruomenę ir su pagarba priėmėme skareles ir ženkliukus, liudijančius, kad tapome valančiukais, ir kai visi drauge rinkdavomės maldai. Pamename mūsų mokytoją Vandą Rubinienę, kuri stengdavosi dėl mūsų, visada stebino naujomis idėjomis“, – rašė Giedrė Žilinskaitė, Kotryna Stonkutė, Viktorija Šimkutė ir Erika Prišmontaitė.
Į laikraštėlį sudėtų moksleivių prisiminimuose Vyskupo M. Valančiaus pradinė mokykla – it šviesulys, o jos mokytojai – lyg šeimos nariai, išmokę svarbiausių dalykų. Lieka tikėtis, kad panašią atmosferą mokyklos kolektyvui pavyks sukurti ir progimnazijoje bei kad gera buvusios katalikiškosios mokyklėlės aura toliau skleisis, nors ir naujose erdvėse.