8 faktai apie magiškiausią pasaulyje knygų seriją

Asociatyvi nuotrauka

Nesvarbu, ar esate užkietėjęs gerbėjas, ar tik filmus matęs žiobaras, tikrai pritarsite, kad „Haris Poteris“ yra kultūrinis fenomenas. „Haris Poteris ir Azkabano kalinys“ (vaga.lt/haris-poteris-ir-azkabano-kalinys) bei kitos dalys subūrė gausų gerbėjų būrį visame pasaulyje. Skaitykite toliau ir sužinokite 8 netikėtus faktus apie kontroversiškai vertinamos rašytojos J. K. Rowling magiškąją seriją – nuo to, kas įkvėpė knygos viršelius iki to, kokia yra skaudžiausia Sneipo paslaptis.

Asociatyvi nuotrauka

1. Nauji viršeliai – įkvėpti realių žmonių

Brianas Selznickas – amerikiečių iliustratorius ir rašytojas. Į jį buvo kreiptasi, kad sukurtų naujus viršelius 20-osioms knygų metinėms paminėti. Kaip teigia iliustratorius, jis nepaprastai apsidžiaugė, gavęs galimybę tapti šio stebuklingo pasaulio dalimi.

B. Selznickas, kurdamas viršelių iliustracijas, turėjo keletą konkrečių įkvėpimo šaltinių: Dumbldoro piešinį (6-oje knygoje) jis sukūrė pagal Mikelandželo „Mozę“ ir Leonardo da Vinčio autoportretą. Fler Delakur įkvėpė kino žvaigždė Veronica Lake. O traukinys 7-osios knygos apatiniame dešiniajame kampe yra Hogvartso ekspresas, po 19 metų kodoje važiuojantis į mokyklą, o atgal pučiami dūmai eina per visus paveikslėlius ir grįžta į 1-ąją knygą „Haris Poteris ir Išminties akmuo“ (vaga.lt/haris-poteris-ir-isminties-akmuo).

2. Tikroji išdavikė – ne Čo Čang

Tai Marieta, o ne Čo Čang, išdavė profesorei Ambridž ir Filčui apie Dumbldoro armiją. Kadangi visi šios armijos nariai pasirašė užburtame sąraše, Marietai ant veido atsirado žodis „SKUNDIKĖ“! Kitais metais jai net teko dengti veidą, nes niekas nesugalvojo, kaip raides pašalinti.

3. Prisikėlimo akmuo vis dar yra Uždraustajame miške

Atrodytų, kad toks galingas daiktas kaip Prisikėlimo akmuo turėtų būti užrakintas kur nors seife. Tačiau, pasirodo, jis tebėra Uždraustajame miške, kur gali užklysti bet kuris nieko neįtariantis ir išdykęs Hogvartso mokinys.

Pasak J. K. Rowling, akmenį užkasė kentauro kanopa per vieną iš daugelio bandos klajonių naktų. Akmuo niekada nebuvo rastas, tačiau faktas, kad jis egzistuoja Hario Poterio pasaulyje, šiek tiek stebina ir nuo to laiko tapo keleto fantastinių istorijų medžiaga.

4. J. K. Rowling ir Hario Poterio gimtadienis – tą pačią dieną

J. K. Rowling ir Haris Poteris turi bendrą gimtadienio datą – jie abu pučia žvakutes liepos 31 dieną. Ir tai ne vienintelė J. K. Rowling įtaka jos personažams. Rašytoja yra sakiusi, kad Hermiona šiek tiek panaši į ją pačią, kai ji buvo jaunesnė, o jos mėgstamiausias gyvūnas yra ūdra, kuri yra Hermionos Gynėjas. Be to, ir Dumbldoras, ir J. K. Rowling labai mėgsta citrinų šerbetą.

5. Kodėl „Haris Poteris ir Ugnies taurė“ tokia ilga?

„Haris Poteris ir Ugnies taurė“ (vaga.lt/haris-poteris-ir-ugnies-taure) yra tokia ilga, nes J. K. Rowling padarė klaidą. Ketvirtoji serijos knyga savo ilgiu smarkiai skiriasi nuo ankstesnių. Jei pirmosios trys knygos buvo kone kišeninio dydžio ir, regis, skirtos vaikams, tai šioji yra tarsi tomas.

Iš dalies „Ugnies taurė“ tapo tokia ilga todėl, kad J. K. Rowling per vėlai suprato padariusi klaidą, susijusią su siužetu. Viename 2000 m. interviu autorė prisipažino, kad jau buvo įpusėjusi knygą, kai suprato, kad yra žiojėjanti siužeto skylė. Taip „Ugnies taurė“ tapo daug ilgesnė už prieš tai išleistas tris knygas. Penktoji „Haris Poteris ir Fenikso brolija“ (vaga.lt/haris-poteris-ir-fenikso-brolija) jau nebebuvo tokia drastiškai ilgai.

6. Kodėl Hario randas žaibo formos?

Kultinis Hario Poterio randas yra žaibo formos, nes J. K. Rowling manė, kad tai tiesiog atrodo šauniai. Šis ženklas, iš dalies apibrėžiantis Hario Poterio frančizę, buvo sukurtas žaibo formos vien dėl to, kad puikiai atrodo.

Tačiau Hario randas taip pat simbolizuoja jo ryšį su Voldemortu bei prakeiksmą, pražudžiusį jo tėvus. Įdomu tai, kad per visus filmus Hario randas buvo perpieštas daugiau nei 5000 kartų.

7. Hario, Ronio ir Hermionos vardų reikšmės

Hario, Ronio ir Hermionos vardai turi gilesnę prasmę. Haris yra Henrio, kuris buvo populiarus Anglijos karalių vardas (nes Haris yra lyderis), variantas. Vardas Ronaldas kilęs iš senovės norvegų kalbos žodžio Rögnvaldr – valdovo patarėjo titulo (juk Ronis – geriausias Hario draugas). Hermionos vardas yra iš Šekspyro kūrinio „Žiemos pasakos“, kurio reikšmė tiesiog atspindi Hermionos gudrumą. Be to, juk jos tėvai yra mokslininkai.

8. Sneipas Lilę pavadino purvakrauje

Sneipas iš tikrųjų pavadino Lilę Poter purvakrauje ir tai tapo skaudžiausia Sneipo paslaptimi. Kai kurie žmonės įsitikinę, kad blogiausias Sneipo prisiminimas yra tai, kad iš jo tyčiojosi. Tačiau iš tikrųjų tai yra faktas, kad jis per patį ginčo įkarštį pavadino Lilę, savo mylimąją, purvakrauje, už ką Lile jam niekada neatleido. Tačiau, nors kai kurie vadina Sneipą nemėgstamu personažu, jis pasirodo ir „Haris Poteris ir prakeiktas vaikas“ (vaga.lt/jk-rowling-knygos/haris-poteris-ir-prakeiktas-vaikas).

Užs. Nr. 312 r