Aukštyn šovusi energijos kaina: 3 virtuvės įrenginiai, naudojantys daugiausiai elektros energijos

„Unsplash“ nuotrauka
Niekam nepatinka sulaukti sąskaitų už elektrą, o ypač pastaruoju metu, kai tenka sumokėti tokias dideles sumas. Deja, to sunku išvengti, nes kiekvienuose namuose yra būtinų prietaisų, kuriems reikalinga elektros energija. Tačiau visada yra galimybė sutaupyti. Tereikia identifikuoti daugiausiai elektros suvartojančius įrenginius ir surasti būdų efektyviau naudoti energiją. Štai trys daugiausiai elektros energijos namuose sunaudojantys virtuvės prietaisai ir patarimai, kaip jų neatsisakant sumažinti sąskaitas už elektrą.
„Unsplash“ nuotrauka

Šaldytuvai

Nenuostabu, kad šaldytuvas sunaudoja bene daugiausiai elektros energijos iš visų virtuvėje naudojamų įrenginių, nes jis veikia ištisą parą. Teigiama, kad šaldytuvai ir šaldikliai gali sunaudoti iki trečdalio visos namuose suvartojamos elektros energijos. Tačiau, kad ir kaip norėtumėte sutaupyti, be šaldytuvo būtų sunku išsiversti. Jis yra būtinas prietaisas kiekvienuose namuose, kad greitai gendantys maisto produktai išliktų švieži. Be to, šaldytuvas privalo būti nuolat įjungtas, todėl ir išjungti jo nakčiai, kad šiek tiek elektros energijos būtų sutaupyta, negalima.

Nors be šaldytuvo apsieiti neįmanoma, tačiau yra būdų sutaupyti jo eksploatacines išlaidas. Pirmiausia, reikėtų pasvarstyti apie seno prietaiso pakeitimą nauju. Jei jūsų šaldytuvas senas, jis tikrai suvartoja gerokai daugiau elektros energijos nei nauji modernūs šaldytuvai. Šiandien gaminami šaldytuvai energijos suvartojimo požiūriu yra aukštesnės kokybės nei senesni modeliai. Žinoma, investicija į naują šaldytuvą yra nemaža, tačiau einant laikui ji atsiperka. Renkantis naują šaldytuvą reikia pagalvoti apie poreikius, nes tai gali padėti sumažinti ant elektros energijos išleidžiamų pinigų sumą. Jei naudojate tik šaldytuvą, o šaldiklis paprastai būna tuščias, geriau pasirinkite tik šaldytuvo funkciją turintį prietaisą. Taip pat įvertinkite, kokio dydžio šaldytuvo jums reikia ir pirkite ne per didelį modelį. Juk nenorite mokėti už tuščios vietos šaldymą.

Elektros energijos suvartojimą galite šiek tiek sumažinti ir nepirkdami naujo šaldytuvo. Visų pirma įsitikinkite, kad jūsų šaldytuvo ir šaldiklio durelės sandariai užsidaro. Be to, niekada nelaikykite atidaryto šaldytuvo per ilgai ir be reikalo jo nedarinėkite. Prisiminkite ir tai, kad kuo daugiau produktų prikrauta šaldytuve, tuo jis sunkiau turi dirbti, kad būtų išlaikyta vienoda temperatūra. Neperkraudami maistu šaldymo prietaisų galite nemažai sutaupyti. Tiesa, ekspertai pataria šaldytuvo nestatyti šalia kaistančių virtuvės įrenginių, tokių kaip viryklė ar orkaitė. Be to, niekada nedėkite šilto maisto į šaldytuvą, nes jis bus priverstas sunaudoti daugiau energijos, kad išlaikytų vienodą temperatūrą.

„Unsplash“ nuotrauka

Virduliai

Turbūt kiekvienuose namuose yra po virdulį. Juk daugelis neįsivaizduoja ryto ar popietės be gardžios arbatos ar kavos puodelio. Nors virduliai yra vieni mažiausių virtuvės prietaisų, bet jų sunaudojamos energijos kiekis vienas iš didžiausių. Žinoma, šių prietaisų elektros suvartojimas koreliuoja su naudojimo dažnumu, todėl kiekvienuose namuose jis gali būti labai skirtingas. Visgi, energijos kainoms nemažai padidėjus, verta pagalvoti, kaip galima sutaupyti elektros naudojant elektrinį virdulį.

Elektros energijos sunaudosite mažiau, jei virsite tik tiek vandens, kiek jo iš tiesų reikia. Pusiau užpildytas virdulys sunaudos perpus mažiau energijos nei pilnas. Reikiamo vandens kiekio užvirimas yra pagrindinis būdas užtikrinti, kad nešvaistote energijos, kai naudojate seną virdulį. Beje, taip elgdamiesi sutaupysite ne tik elektros, bet ir vandens. Taip pat patariama, visai šeimai karštus gėrimus gaminti vienu metu – tai padės išvengti dažno vandens virimo, kuris didina energijos naudojimą.

Norintiems užtikrinti dar mažesnį energijos sunaudojimą verdant vandenį kavai ar arbatai, verta pasvarstyti apie naujo virdulio įsigijimą. Šiuolaikiški virduliai naudoja gerokai mažiau energijos, nes juose montuojami naujesni kaitinimo elementai. Be to, senų virdulių sienelės ir kaitinimo elementai greičiau kalkėja, o tai taip pat didina energijos suvartojimą. Dėl to naujas virdulys garantuoja energijos taupymą. Tiesa, verta atkreipti dėmesį, kad daugeliui karštų gėrimų reikia mažesnės nei 100 °C, todėl rekomenduojama įsigyti virdulį, kuris turi temperatūros reguliavimo funkciją. Turėdami tokį virdulį galite sumažinti energijos suvartojimą ir kartu lengvai ruošti įvairius karštus gėrimus pagal nurodytus gaminimo būdus. Taip pat pirkdami naują virdulį, dairykitės gerai izoliuoto modelio. Tada virimas užtrunka trumpiau, o vanduo ilgiau išlieka karštas.

 

Indaplovės

Indaplovės nėra pats būtiniausias virtuvės prietaisas, tačiau jas vis dažniau galima pamatyti žmonių namuose. Sunku pasakyti, kokią elektros energijos dalį sudaro indaplovės suvartojama energija, nes kiekis priklauso nuo indų plovimo dažnumo ir programos naudojimo. Nors daugelis indaploves įsigyja siekdami sutaupyti, jos gali turėti įtakos padidėjusiam energijos suvartojimui. Indaplovės paprastai suvartoja mažiau energijos nei indų plovimas naudojant karštą vandenį kriauklėje. Tačiau tai dar nereiškia, kad nereikėtų atkreipti dėmesio į indaplovės sunaudojamą energiją ir surasti būdų, kaip efektyviau taupyti elektrą plaunant indus.

Vienas iš paprasčiausių būdų užtikrinti efektyvumą ir taupymą – įsitikinti, kad indaplovė užpildyta pilnai ir pasirinkti pagal indus tinkančią plovimo programą. Tačiau niekada neperkraukite indaplovės per daug, nes kai kurie indai gali būti blogai išplauti ir juos reikės perplauti dar kartą. Jei tik įmanoma, visada rinkitės ekonominį režimą. Taip pat prisiminkite, kad žemesnė temperatūra sunaudoja mažiau energijos ir taupo vandenį, tačiau jos negalima naudoti plaunant itin riebaluotus indus. Prieš dėdami į indaplovę indus, iš jų išvalykite visus maisto likučius. Tiesa, jei naudojate dviejų laiko zonų elektros tarifą, o indaplovėje yra laikmatis, nustatykite, kad ji įsijungtų naktį. Ryte surasite išplautus indus, o kartu mažiau kainuos elektros energija.

Jei namuose turite seno modelio indaplovę, pasvarstykite apie jos pakeitimą nauja, nes daugelis naujų indaplovių yra aukštesnės energinės klasės ir gali padėti sumažinti energijos suvartojimą namuose. Be to, didesnis funkcijų ir programų pasirinkimas leis surasti tinkamą būdą efektyviai išplauti skirtingus indus.

Taigi, suvartojamos elektros energijos kiekį galite sutaupyti, jeigu pirkdami naują prietaisą, ieškosite tokio, kuriam suteikta aukšta energinio naudingumo klasė. Prisiminkite, kad A yra efektyviausias energijos suvartojimas, o G – mažiausiai efektyvus. Taip pat galite apsvarstyti galimybę įsigyti išmaniuosius skaitiklius. Tai leis pamatyti, kiek tiksliai energijos sunaudoja kiekvienas prietaisas, ir galėsite paieškoti būdų, kaip sumažinti konkrečių prietaisų suvartojamos elektros kiekį.

Užs. Nr. 110 r