Dekupažas daiktams suteikia antrą gyvenimą

Dekupažas daiktams suteikia antrą gyvenimą

Dekupažas daiktams suteikia antrą gyvenimą

Joniškietė Juzefa Šukienė sako, kad dekupažas daiktams, kartais jau nebereikalingiems ar nusibodusiems, gali suteikti antrą ar net trečią gyvenimą. Ši dekoravimo technika skatina mažinti vartotojiškumą. Moteris Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje surengė dekupažo darbų parodą, pavadintą „Prieš ir po“.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Dekoruoja įvairias medžiagas

Juzefos Šukienės surengtoje parodoje – lėkštės lėkštelės su, regis, laukan iššoksiančiomis ir į burną įkrisiančiomis vynuogių kekėmis, žemuogėmis, išsiskleidusiais gėlių žiedais arba žaviais portretais, taip pat pagražintos maisto produktams pjaustyti skirtos virtuvės lentelės, servizas, salotinės, lėkštės žuviai, dubenys, buteliai buteliukai, knygų skirtukai, akinių dėklai.

Čia pat ir įrėminti paveikslėliai, dekoruotas senas lagaminas, įvairios medinės dėžutės, netgi kalėdinės eglutės žaisliukai. Įvairiais ornamentais padailinti akmenukai.

Autorė dekupažo technika puošia beveik visas medžiagas: stiklą, keramiką, medį, metalą, plastiką. Po parodos pristatymo, sako, sulaukusi naujų pasiūlymų, pavyzdžiui, dekoruoti sausų gėlių puokštę.

Namuose moteris dekupažu pakeitė senų baldų išvaizdą.

Lėkščių puošyba

Labiausiai jai patinka stiklo lėkščių dekoravimas.

Jam reikia specialių stiklo klijų ir stiklo dažų bei kontūrinio dažo, lako, dekupažinio arba ryžių popieriaus. Visų šių medžiagų moteris įsigyja specializuotose parduotuvėse.

Pirmiausia iš dekupažo popieriaus iškerpa, arba iš ryžių popieriaus, sudrėkinusi aplink, išplėšia paveikslėlius, kuriuos klijuoja išorinėje lėkštės pusėje.

Jei piešinys nelabai ryškus (tokie paprastai būna ryžių popieriaus vaizdeliai), dažo akriliniais dažais. Jie padengiami skeldėjančio lako sluoksniu. Po to vėl dažoma.

Moteris dažus maišo, ieškodama įvairesnių atspalvių, ir dengia tapšnodama kempinėle arba braukdama ja kaip teptuku, tik priešinga kryptimi, nei buvo tepamas lakas. Kitaip lakas neskeldės ir fonas neįgaus rašto.

Kitu būdu paveikslėlius Juzefa klijuoja ant lėkštės viršaus, o iš antros pusės paryškina piešinio spalvas, tada tepa skeldėjantį laką ir dažo akrilo dažais. Kad lėkštė nepersišviestų, reikia kelių sluoksnių dažų.

Pradėjo prieš šešerius metus

Joniškietė dekupažą atrado prieš šešerius metus ir net neįsivaizdavo, kad jis suteiks tokį malonumą. Sako, trejus iš jų dirbusi „po lova“, niekam nerodžiusi. Paskui įstojo į Pagyvenusių žmonių asociaciją, ten jos darbai buvo su džiaugsmu priimti.

Ypač moteris vertina Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus direktorės Rasos Ališauskienės atsiliepimą, kad visa, ką daro Juzefa, tikrai ne kičas.

Juzefa Šukienė Joniškyje jau ne vieną kartą vedė dekupažo pamokas. Ji sako, kad ši technika gali padėti atnaujinti pabodusius daiktus, suteikti jiems antrą ar net trečią gyvenimą.

„Mes daug ką išmetame, nors daiktą galime atnaujinti“, – sako joniškietė.

Autorės nuotr.

TOBULĖJIMAS: Juzefa Šukienė dekupažu susidomėjo prieš šešerius metus, o dabar jau veda edukacinius užsiėmimus.

LĖKŠTELĖS: Daugiausia Juzefa Šukienė dekoruoja lėkštes.

AKEMNUKAI: Maloni smulkmena – įvairiais ornamentais papuošti akmenukai.

DĖKLAI: Dekupažo technika papuošti akinių dėklai tampa išskirtiniai.

PALYGINIMAS: Parodoje galima pamatyti, kaip atrodo paprastos stiklinės lėkštės prieš dekoravimą ir – po to.

ŽAISLIUKAS: Dekupažas tinka ir kalėdinių eglučių žaisliukams.

SKIRTUKAI: Dailūs Juzefos papuošti skirtukai.