Ką daryti su taupyklės lobiais?

Ką daryti su taupyklės lobiais?

Ką daryti su taupyklės lobiais?

Skaitytojai klausia, kaip ir kokiomis sąlygomis išsikeisti taupyklėse sukauptas litų monetas artėjant eurui? Ar monetas galima keisti tik bankuose? Koks mokestis imamas už monetų keitimą?

Vienu metu – iki 50 vienetų monetų

Ir komerciniai, ir Lietuvos bankas skelbia, kad artėjant euro įvedimui akivaizdžiai padaugėjo atnešamų iškeisti monetų.

SEB bankas skelbia, kad Euro įvedimo įstatyme nustatyta, jog iki įsivedant Lietuvai eurą, prekybininkai vieno atsiskaitymo metu turėtų priimti iki 50 vienetų monetų, nepaisant jų vertės.

Įvedus eurą, bus skirtos dar dvi savaitės, kai parduotuvėse dar bus galima atsiskaityti lietuviškais pinigais. Vėliau reikės nešti neišleistas ir neiškeistas monetas keisti į bankus ar kitas litus į eurus keičiančias institucijas – kredito unijas, pašto skyrius.

Turimas litų monetas išsikeisti į eurus be papildomų mokesčių bus galima nurodytuose pašto skyriuose ir kredito unijose 60 dienų, o komerciniuose bankuose – 6 mėnesius.

Lietuvos bankas litus (ir popierinius, ir metalinius) į eurus keis nemokamai neribotą laiką. Tačiau Lietuvos banko kasos yra tik Vilniuje ir Kaune.

Pusę metų keis nemokamai

Virginijus Doveika, SEB banko prezidento pavaduotojas ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius teigia, kad atnešus monetas į banką keisti į eurus dabar, jos iki metų pabaigos bus keičiamos komerciniu lito ir euro kursu, taip pat kainuos ir valiutos keitimo operacija. 2015 metų sausio 1 – birželio 30 dienomis visuose banko skyriuose, kuriuose vykdomos grynųjų pinigų operacijos, litų banknotai ir litų bei centų monetos į eurus bus keičiamos nemokamai pagal nustatytą ir neatšaukiamą lito ir euro kursą.

„Žinoma, dalis klientų renkasi santaupas grynaisiais pinigais padėti į indėlio sąskaitą – tai banko skyriuje nieko nekainuoja“, – teigė V. Doveika.

„Swedbank“ banko atstovas spaudai Saulius Abraškevičius teigė, kad kol euro įvedimui ruošiamasi, monetas „Swedbank“ keičia įprasta tvarka – grynųjų pinigų keitimo į tos pačios valiutos kitus nominalus paslauga kainuoja mažiausiai 3 litus arba 4,5 procento nuo keičiamos sumos.

„Po euro įvedimo tvarka keisis – mokestis už monetų perskaičiavimą ir keitimą į eurus bankų skyriuose pusę metų nebus imamas. Tačiau turint omenyje, kad dėl euro įvedimo banko padaliniuose laukiama didesnių klientų srautų, visgi klientams rekomenduojame sukauptas monetas paaukoti arba išleisti perkant suplanuotą pirkinį“, – sakė Saulius Abraškevičius.

„Šiaulių krašto“ inf.

Virginijos Vervečkaitės (ELTA) nuotr.

MONETOS: Už litų monetų keitimą dabar bankai ima mokestį, o įvedus eurą tokio mokesčio pusę metų nebus.