Kaip „iškepti“ jaukius namus?

Kaip „iškepti“ jaukius namus?

Kaip „iškepti“ jaukius namus?

Turi tik betonines sienas – tuščią erdvę, kurioje galima įgyvendinti bet kokią savo namų viziją. Svarbiausia – žinoti, ko nori. Skandinaviško minimalizmo, modernios klasikos, marokietiškų spalvų, daiktų miško? Knygą apie žinomų lietuvių namus išleidusios žurnalistės Birutė Lavickienė ir Lavija Šurnaitė ieškojo interjero receptų.

Simona SIMONAVIČĖ

simona@skrastas.lt

Pavadinimai – pagal "maistinius" filmus

Dizaino namuose „Wapsva“ susitikimą su šiauliečiais surengusios knygos „Interjero receptai“ autorės atskleidė kūrybinius užkulisius.

L. Šurnaitei knygos rašymas pareikalavo sveikatos tiesiogine prasme. Ją kamuoja alergija naminiams gyvūnams, tačiau kiekvienas knygos herojų turėjo po gyvūną ar kelis. Teko namuose svečiuotis išgėrus vaistų.

Autorės juokauja, jog nutarė save apsisunkinti ir tuo pačiu pateikti žaismingą rebusą skaitytojams – skyrių apie kiekvieną pašnekovą pavadino realiai egzistuojančių filmų pavadinimu, kuriame yra maistinės kilmės žodis.

Taip ekonomisto Gitano Nausėdos namai susieti su „Kietu riešutėliu“, muzikos prodiuserio, dailininko Egmonto Bžesko rytietiškų prieskonių turintys namai – „Valgyk, melskis, mylėk“, pastelinių spalvų kulinarės Beatos Nicholson loftas – „Žemuogių pievelė“.

„Yra profesionalai, interjero dizaineriai, žinantys, kaip turi būti. Kiti turi prigimtinį, intuityvų nujautimą, kaip ką sudėlioti ir sėkmingai tai daro. Tačiau didelė grupė žmonių nežino, kaip padaryti namus gražius. Nueina į saloną, mato 20 sofų, jų visų jiems reikia arba nereikia... Todėl svarbu pamatyti ir sužinoti, ko tikrai norėtum, o kokiame interjere gyventi negalėtum“, – aiškino knygos autorės.

Pasak L. Šurnaitės, į interjero dizainerius besikreipiantys žmonės pageidauja, kad jų būsimi namai būtų jaukūs, tačiau ką tai reiškia?

Per daug ar per mažai?

Pramogų pasaulio atstovo Žilvino Grigaičio namai – ryškiausias maksimalizmo atspindys. Daiktų, akcentų, paveikslų masė juose pribloškia. Kaip tokią gausą sutvarkyti ir nuvalyti dulkes?

Autorės papasakoja viešą paslaptį – du kartus per savaitę pas Ž. Grigaitį ateina dvi namų tvarkytojos.

„Papuolus į jo namus jautiesi vienu metu esantis krištolo parduotuvėje, alkoholio skyrelyje, prabangių kvepalų butike... Tačiau jo namai nėra chaosas ar kažkoks žiurkėno susineštas urvelis. Yra sistema, į kurią dėmesį atkreipė ir italų, ispanų interjero žurnalai“, – aiškino L. Šurnaitė. Tokių maksimalizmo atstovų Lietuvoje yra nedaug.

„Reikėtų į Ž. Grigaičio namus įleisti mažus vaikus, tada pamatytų kurie daiktai padėti ne vietoje“, – juokavo į pristatymą atėjusi šiaulietė.

Kardinaliai priešingi ekonomisto, banko analitiko G. Nausėdos namai, sukėlė daugiausiai susirinkusiųjų diskusijų. Originalus namo architektūrinis sprendimas: Pavilnių regioniniame parke pasistatytas modernus stiklinis kubas apgaubia seną mūrinę trobelę.

Vieniems minimalistinis būstas, apsuptas miško, atrodė svajonių, kiti purtė galvą: „Išprotėčiau jame!“.

Žurnalistės patikino, jog svečiuojantis pas ekonomistą šaltumo nebuvo. Jaukumo suteikia gausus apšvietimas ir per stiklines sienas matomas miškas, kuris namo gyventojus kaskart žavi naujai. „Kad būtumėte matę, kaip jis glaudė savo kačiuką!“ – apie finansininką kalbėjo L. Šurnaitė.

Šiauliečiai svarstė, jog vyraujančios juodos spalvos būste trūksta gyvybės.

Beata iškepė pyragą

Vienas iš įdomių pavyzdžių – juvelyrės Jurgos Lago namai. Į jos seną butą remonto daryti atvykę statybininkai stebėjosi, kodėl viską reikia palikti taip, kaip yra, ir dar pabloginti: nugrandyti dažus, nulupti grindis, nusluoksniuoti duris. Išeidami po pusmečio jie juokėsi, kad namus paliko daug baisesnius negu rado, nors už tai gavo užmokestį.

„Menininkės namų interjeras gana brangus. Ji pagal specialų užsakymą siuntėsi elektros jungiklius, laidus. Tačiau paprastam žiūrėtojui gali atrodyti – nieko čia tokio, metas pasidaryti remontą“, – pasakojo B. Lavickienė.

Fotografuoti interjerus taip pat buvo nemenkas iššūkis, kad namai nebūtų pernelyg buitiški, apdėti daiktais. Fotosesijos užtrukdavo net keletą valandų.

Atėjusi fotografuoti kulinarės B. Nicholson namų knygos kūrybinė komanda aptiko ją apsidėjusią puodais, keptuvėmis, besisukančią virtuvėje.

„Beata, juk mes fotografuoti turime!“, – sušuko Birutė. „Ko jūs nepatenkinti, aš jums pyragą kepu! Mano namai taip atrodo“, – atsakė kulinarė. Prieš fotografuojant teko padėti Beatai išplauti skardas, sutvarkyti namus.

Namai – asmenybės atspindys

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro vadovo Gintaro Rinkevičiaus namai alsuoja klasika, balta spalva, primena filharmoniją, kongreso rūmus.

Suvaldyti eklektiką – menas. To meistriškai ėmėsi dizainerė Daiva Urbonavičiūtė. Svetainės pilną vaizdą užbaigia ant grandinės pakabinta bokso kriaušė.

„Princesės ant žirnio“, menininkės Nomedos Marčėnaitės, namus viena šiaulietė pavadino pasakų nameliu, kuriame būtų gera atostogauti. Menininkės namuose gausu meno kūrinių, vienoje laiptų pusėje parašytas eilėraštis.

Knygos autores nustebino drabužių dizainerės Julijos Janus namai. Moters kūryboje vyrauja skandinaviškas minimalizmas, tačiau įžengus į jos namus pasitinka kraujo raudonumo koridorius, ryškiaspalvius namus įkvėpė Marokas.

„Galvoju – kas gi čia yra? Kodėl visi pateisina savo įvaizdį, o čia...“ – stebėjosi L. Šurnaitė. Tačiau miegamajame išsisprendė visi klausimai. Jis balto šokolado spalvos. Julija prisipažino, kad spalvose gali gyventi, bet ilsėtis jai reikia V. Šekspyro soneto ant sienos, švaros ir spalvų tylos.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

„KULINARĖS": Žurnalistės Birutė Lavickienė ir Lavija Šurnaitė aplankė trylikos garsių žmonių namus, kurie tapo interjero receptais.

Knygos „Interjero receptai“ nuotr.

EKLEKTIKA: Meistriškai suvaldytos eklektikos pavyzdys – dailininkės Daivos Urbonavičiūtės susikurtas interjeras.

PASAKA: Dailininkės Nomedos Marčėnaitės namuose kiekvienas daiktas ar meno kūrinys numyluoti, kai kuriems jie primena pasakų namelį.

SPALVOS: Ryškias spalvas, kilimus, interjero elementus dailininkės Julijos Janus namuose įkvėpė Marokas.

MENININKAI: Tapytojo Vilmanto Marcinkevičiaus ir interjerus kuriančios jo žmonos Indros namuose galima aptikti žaismingų, ironiškų detalių.

KAMBARYS: Muzikos prodiuserio, dailininko Egmonto Bžesko namams įtaką kelionės po rytų kraštus.