Kalėdų eglutei žaisliukų galima pasigaminti

Kalėdų eglutei žaisliukų galima pasigaminti

Kalėdų eglutei žaisliukų galima pasigaminti

Į Joniškio kultūros centrą susirinkusios moterys pamėgino savo rankomis pasigaminti eglutės puošmenų iš šiaudų, spalvoto kartono, krepinio popieriaus, atlaso juostelių. Užsiėmimų dalyvės mano, kad rankų darbo žaisliukai kalėdinę eglutę paverčia įdomesne, išskirtine.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Atlasu puošti burbulai

Užsiėmimus vesti Kultūros centro darbuotoja Onutė Patarakienė pakvietė gražiadarbes Romą Stankienę, Viliją Aurylienę, Kristiną Kazimieraitienę ir Egidiją Augulienę, prie kurių iš karto rikiavosi moterys, norinčios išgirsti žaisliukų gamybos paslapčių ir pačios pamėginti savo rankomis juos sukurti.

Kristinos Kazimieraitienės atsinešti atlasu puošti burbulai priminė švytinčius kankorėžius, tik forma skiriasi. Jiems pasigaminti reikia plačių atlaso juostelių, putų polistirolo burbulų ir smeigtukų.

Pirmiausia juosteles sukarpome kvadratukais.

Kristina Kazimieraitienė aiškino, kad gamyba prasidės nuo „kankorėžio apačios“, kurioje, suradus centrą, prismaigstomas vienas kvadratėlis, smeigtukais pritvirtinant visus keturis jo kampus.

Tada paimame kitą atlasinį kvadratėlį, perlenkiame jį kaip skarelę trikampiu, po to – dar sykį perlenkiame, kad skarelė būtų dviguba. Taip lankstomos visos detalės.

Sulankstytą trikampėlį dedame ant jau pritvirtinto kvadrato kampo ir prismeigiame du jo kraštus. Smaigalį paliekame nepritvirtintą, kad atrodytų kaip kankorėžio „lapelis“.

Trikampiukus dėliojame aplink burbulą eilėmis, visus vienodai tvirtindami iš dviejų kraštų. Kiekvienos naujos eilės trikampėliai turi būti dedami ankstesnės eilės trikampių sudūrimo vietoje. Pabaigoje iš siauresnės atlaso juostelės padarome uodegėlę burbului pritvirtinti ant eglutės.

Vienam standartiniam burbului, pasak K. Kazimieraitienės, prireiks maždaug 2,5 metro atlasinės juostos.

Puošimas krepiniu popieriumi

Burbulus galima papuošti ir krepiniu popieriumi. Gražiadarbė Egidija Augulienė paima nukirptą popieriaus juostelę, kurią susuka virvele, o šią drėkindama klijais suvynioja ir suklijuoja į skrituliuką.

Skrituliukai gali būti įvairaus dydžio – vieno, dviejų ar trijų centimetrų pločio. Jie karštais klijais tvirtinami prie burbulo, formuojant norimus ornamentus. Tarp jų galima priklijuoti blizgučių. E. Augulienė panaudojo ir senos eglutės girliandos fragmentus.

Burbulas iš popieriaus detalių

Dar vienas būdas, ko gero, pigiausias, kurį parodė Vilija Aurylienė, – iš storesnio spalvoto popieriaus detalių „sukonstruoti“ burbulą.

Žaislui pagaminti reikės storesnio kartono gabalo, iš kurio iškerpame apvalų pagrindą. Geriausia neutralios, pavyzdžiui, baltos spalvos. Kitus 18 apskritimų kirpsime iš skirtingų spalvų popieriaus: šešis – vienos, šešis – kitos, šešis – trečios. Kiekvienas šešetukas turi būti maždaug vienu centimetru mažesnio skersmens už kitą šešetuką. Patogiausia tokius apskritimus iškirpti pagal iš kartono pasiruoštus pavyzdžius, apibrėžiant popieriuje būsimas iškarpas.

Turimus apskritimus lenkiame pusiau, per vidurį sulenkimo įkerpame ir per įkarpą mauname ant pagrindo. Pirmiausia – didesnes iškarpas, po to mažesnes ir dar mažesnes. Šešias aplink pagrindą. Pabaigoje pririšame uodegėlę ir galime kabinti ant eglutės.

Šiaudiniai angeliukai

Žagarietė Roma Stankienė susirinkusias moteris pamokė, kaip iš šiaudų surišti angeliuką. Tam reikia tvirto siūlo, adatos, šiaudų. Tinka rugių, kvietrugių ar avižų šiaudai, tik skirtingų kultūrų jie bus nevienodo storio.

Šiaudus iš vakaro pamirkome vandenyje. Jei norime dirbti tą pačią dieną, užmerkiame karštame vandenyje, likus dviems valandoms iki darbo.

Angelo kūneliui imame saujelę (apie 10) šiaudų ir juos perlenkiame pusiau, ties sulenkimu kryžmai įdedame kitą saujelę šiaudų – tai bus sparnai – ir siūlu užrišame, kad sparnai nenukristų.

Tada iš dviejų šiaudų supiname juostelę, kurią sulenkę kaip žiedą, kuris bus angelo galva, prisiuvame prie kūno. Pabaigoje žirklėmis sulyginame šiaudų sparnus ir kūno apačią. Angeliuką jau galime kabinti ant eglutės.

Iš šiaudų galima pagaminti ir žvaigždes, paukščius, arkliukus, ką tik fantazija leidžia ir rankos geba. Sukarpius šiaudus kelių centimetrų gabaliukais, galima verti dailias girliandas.

Roma Stankienė, užaugusi vienkiemyje, niekada nebuvo atitrūkusi nuo gamtos, pažįstami ir mieli jai miško augalai, taip pat ir javų laukai, po kuriuos kadaise braidžiodavo. Tačiau pynimo iš šiaudų išmoko ne namuose, o Kelmėje organizuojamuose etnomuzikavimo kursuose.

„Tie šiaudeliai suteikia vidinę ramybę, jaukumą“, – „Šiaulių kraštui“ teigė gražiadarbė R. Stankienė.

Autorės nuotr.

VIRVELĖS: Burbulai papuošti skrituliukais, pagamintais iš krepinio popieriaus susuktų virvelių.

ŠIAUDINIAI: Iš šiaudų galima pagaminti gražių žaisliukų.

POPIERINIS: Burbulas iš popieriaus formuojamas užmaunant vertikaliai įkirptas apskritas detales ant tokio pat apskrito, tik kietesnio, kartono pagrindo.

ATLASAS: Kristina Kazimieraitienė kalėdinei eglutei burbulus iš putų polistirolo puošia smaigstydama detalėmis iš atlaso juostelių.

PYNIMAS: Roma Stankienė aiškina, kaip iš dviejų šiaudų pinama juostelė gali tapti angelo galvute. Ant stalo – jau paruošti angeliukai, trūksta tik galvų.

SKAIČIUS: Vilija Aurylienė kiekvienam šių burbulų panaudojo po 19 popierinių skirtingo dydžio skritulių.