Klaidos, kurias dažniausiai darome prižiūrėdami sodą ir daržą

Asociatyvi nuotrauka
Atėjus pavasariui, kur kas daugiau laiko norisi praleisti lauke, o taip pat tenka daugiau dėmesio skirti sodo ir daržo priežiūrai. Visgi, net ir labai stengiantis, rezultatai kartais gali būti visai ne tokie, kokių galėjome tikėtis. Jei ir Jums pažįstama tokia situacija, labai tikėtina, kad neišvengiate dažniausiai daromų šių erdvių priežiūros klaidų – pasitikrinkite, ar patys jų nekartojate.

Per mažai dėmesio skiriama dirvožemio analizei

Ne paslaptis, jog egzistuoja ne vienas dirvožemio tipas, nuo kurio priklauso, kaip sėkmingai jame augs vienos ar kitos rūšies augalai. Net ir atlikus rūgštingumo testą, galima išsiaiškinti, kaip užtikrinti kur kas geresnę terpę augalų vystymuisi. Galbūt apsispręsite pakeisti augalų sodinimo vietą, o gal, norėdami neutralizuoti rūgštingumą, panaudosite kompostą. Tai tik keletas galimų sprendimo būdų, tačiau prieš pasirinkdami tinkamiausią, turėtumėte geriau susipažinti su Jūsų daržo dirvožemiu – taip daug paprasčiau susiplanuosite likusius darbus.

 

Pasirenkama netinkama laistymo taktika

Jei iki šiol daržo gėrybes laistydavote tik atradę laisvesnę minutę, tačiau rezultatai nedžiugino, šį sezoną tokią klaidą vis dar galite ištaisyti. Venkite augalus laistyti tuomet, kai lauke karšta: garuodami jie neteks dar daugiau drėgmės, o taip pat tikėtina, jog teks susidurti ir su įvairiomis jų ligomis, kurių tikrai būtų galima išvengti. Idealiausias metas šiai užduočiai – ankstyvas rytas ir vėlyvas vakaras, tad nesuklysite, jei pasistengsite darbus susiplanuoti pagal tai.
Taip pat labai svarbu, kad palaistytumėte ne tik pačius augalus, bet ir dirvožemį, kuris neretai sušlapinamas labai minimaliai. Jei nesinaudojate laistymo sistema, paskirkite kiekvienai zonai šiek tiek daugiau laiko – tokios Jūsų pastangos tikrai nenueis veltui.

 

Per trumpai nupjaunama žolė

Trumpai nupjauta pievutė asocijuojasi su tvarkingesne aplinka ir rečiau atliekamais jos pjovimo darbais, tačiau jei kalbėsime apie žolės sveikatą, toks pasirinkimas tikrai nebus pats geriausias. Jei norisi, kad ji išsaugotų savo drėgmę ir džiugintų vešlumu, vienu kartu turėtumėte nupjauti ne daugiau nei trečdalį jos stiebo aukščio – to tikrai pakaks siekiant išsaugoti ir tvarką, ir sveiką žolės išvaizdą.

 

Persistengiama su trąšomis

Daugelis žmonių yra įsitikinę, jog dažnai ir dideliais kiekiais tręšdami augalus, galės džiaugtis vešlesne lapija, didesniais žiedais ar gausesniu daržovių ir vaisių derliumi. Žinoma, trąšos visiems Jūsų sodiniams tikrai yra reikalingos, tačiau persistengti šiuo atžvilgiu tikrai nereikėtų. Per didelis organinių trąšų kiekis gali sumažinti jų maistinių medžiagų balansą – dėl to augimas, priešingai nei norėtųsi, gali netgi sulėtėti. Tam, kad to išvengtumėte, turėtumėte atsakingai rinktis trąšas ir atkreipti dėmesį į gamintojų nurodytas rekomendacijas. Platų tokių produktų pasirinkimą rasite Pigu.lt el. parduotuvėje.

 

Neatsižvelgiama į augalų poreikius

Ši klaida daroma ne tik tuomet, kai pasirenkamos trąšos, bet ir tais atvejais, kai planuojamos augalų sodinimo vietos ar netgi jų laikas. Pasirinkus atitinkamas sėklas, reikėtų gerai pasigilinti, ko reikia kiekvienam sodiniui – pavyzdžiui, kai kurie iš jų suvešės tik gaudami pakankamai saulės, tačiau kiti (ypač – nežydintys) puikiai užaugs net ir pavėsyje.
Tas pats pasakytina ir apie jiems skirtą vietą: kai kurių augalų šaknims reikia kur kas daugiau vietos, tad jeigu juos susodinsite labai arti vienas kito, rezultatai tikrai neturėtų džiuginti. Tačiau jei iš anksto atliksite nedidelius namų darbus, tolimesnes užduotis įvykdysite kur kas tikslingiau.

 

Gyvatvorės apkerpamos aplaidžiai

Žavingai atrodanti gyvatvorė gali tapti puikiu būdu atsiriboti nuo kaimynų ar praeivių žvilgsnių, tačiau kaip ir bet kokiam kitam augalui, taip ir jai yra reikalinga reguliari priežiūra. Jei reguliariai gyvatvorės nekarpysite, galiausiai su ja nebepavyks susitvarkyti, o ir vaizdas nebus toks dailus, kokio galėtumėte tikėtis. Į pagalbą šiuo atveju dažnai pasitelkiamos gyvatvorių žirklės – jei įsigysite akumuliatorinį modelį, pavyks išvengti darbus apsunkinančių laidų.
Atliekant kirpimo darbus, gyvatvorę reikėtų kruopščiai apžiūrėti. Būtinai pašalinkite visas piktžoles ir patikrinkite, ar nėra naujų medžių užuomazgų. Pavyzdžiui, jeigu į šį augalų prikris klevų samarų, jie gali nukristi ant žemės, sudygti ir įsišaknyti – tuomet Jūsų lauks kur kas daugiau papildomų rūpesčių.

 

Sode darbuojamasi per ilgai

Savaime suprantama, jog visiems sode ir darže esantiems augalams reikalinga nuolatinė priežiūra, tačiau jei persistengsite, sezonui dar net neįpusėjus jau lauksite jo pabaigos. Kad neperdegtumėte ir svarbiausia – nepervargtumėte, vietoj visos dienos sode stenkitės praleisti pusvalandį ar valandą per dieną. Toks režimas neišvargins, o darbas bus gerokai produktyvesnis nei stengiantis visas užduotis atlikti per vieną dieną. Jei tinkamai susiplanuosite visus laukiančius darbus, per trumpesnį laikotarpį pasieksite gerokai įspūdingesnių rezultatų. Nepamirškite, jog kai kurioms užduotims galite pasitelkti ir papildomus sodo įrankius – plačią jų įvairovę rasite spustelėję ant šios nuorodos: https://pigu.lt/lt/sodo-prekes-gyvunams/sodo-irankiai.
Išvengę visų šių klaidų, galėsite džiaugtis kur kas gražesne aplinka ir didesniu derliumi. Jei visas užduotis atliksite teisingai, sodo ir daržo priežiūra nepareikalaus daugybės pastangų.