Nervų sistema – kas tai?

Nervų sistema – tai mūsų kūno valdymo centras. Ją sudaro daugybė organizmo nervinių ląstelių, kurios priima informaciją per įvairius kūno pojūčius (regą, klausą, lytėjimą, skonį, uoslę) ir perduodą ją į galvos bei nugaros smegenis ir į kitas kūno vietas. Nervų sistema valdo mūsų judesius, mintis ir automatines reakcijas į mus supančią aplinką. Ji taip pat valdo kitas kūno sistemas ir procesus, tokius kaip virškinimas, kvėpavimas ir lytinis vystymasis. Daugiau apie pagrindines nervų sistemos dalis, funkcijas ir tai, kaip palaikyti ją sveiką, pasakojame šiame straipsnyje.

Iš ko susideda nervų sistema?

Nervų sistemą sudaro dvi pagrindinės dalys: pirmoji – centrinė nervų sistema (CNS), kurią sudaro galvos ir nugaros smegenys; antroji – periferinė nervų sistema (PNS), sudaryta iš somatinės ir autonominės nervų sistemos. Periferinė nervų sistema apima somatinę nervų sistemą, kuri valdo mūsų valingus judesius, ir autonominę nervų sistemą, kontroliuojančią veiksmus, kuriuos atliekame apie juos negalvodami.

Yra dvi autonominės nervų sistemos dalys: simpatinė nervų sistema, kuri kontroliuoja, kaip reaguojame į kritines situacijas (priverčia širdį plakti greičiau ir išskiria adrenaliną), ir parasimpatinė nervų sistema, kuri paruošia kūną poilsiui. Jos veikia kartu, kad valdytų kūno reakciją į besikeičiančią aplinką ir poreikius.

Ką daro nervų sistema?

Nervų sistema priima ir siunčia signalus arba pranešimus į visą kūną. Tam ji naudoja specializuotas ląsteles, vadinamas neuronais. Nervų sistemos siunčiami elektriniai signalai keliauja tarp smegenų, odos, organų, liaukų ir raumenų. Šie pranešimai padeda judinti galūnes ir jausti pojūčius, pavyzdžiui, skausmą, karštį ar šaltį. Per jutimo organus, tokius kaip akys, ausys, liežuvis, nosis, oda, priimama informacija apie išorinius dirgiklius ir perduodama į smegenis, kurios nusprendžia, kokius veiksmus turime atlikti ir siunčia nervinius impulsus į kitas kūno vietas.

Skirtingų rūšių neuronai siunčia skirtingus signalus: motoriniai – liepia raumenims judėti, jutiminiai – priima informaciją iš pojūčių ir siunčia signalus į smegenis. Taigi, nervų sistema turi įtakos viskam: mūsų intelektui, mokymuisi ir atminčiai, judėjimui, pagrindinėms kūno funkcijoms ir pojūčiams.

Kaip palaikyti sveiką nervų sistemą?

Kaip jau žinome, nervų sistema valdo visą mūsų kūną. Tam, kad ji veiktų tinkamai, svarbu sveikai maitintis, vengti alkoholio, nerūkyti, vengti streso, būtinas adekvatus darbo-poilsio režimas ir reguliarus fizinis aktyvumas. Taip pat būtina arterinės hipertenzijos ir kitų kraujagyslinių rizikos veiksnių, tokių kaip cukrinis diabetas, cholesterolio padidėjimas, korekcija, atitinkamas vitaminų ir elektrolitų balansas organizme. Pastebėtina, kad susidūrus su tokiomis ligomis profesionalią pagalbą teikia aukštos kvalifikacijos gydytojai neurologai Vilniuje ir Kaune.

Tikimės, kad perskaitę šį straipsnį, radote nemažai vertingos informacijos apie nervų sistemą. Gera jos sveikata – visa ko pagrindas. Regėjimo sutrikimai, galvos skausmai, nerišli kalba, raumenų silpnumas, jutimo praradimas, elgesio ar atminties pokyčiai, koordinacijos ar raumenų judėjimo problemos – ženklai, galintys išduoti nervų sistemos sutrikimus. Žinotina tai – juos pastebėjus, būtina nedelsti ir kreiptis į specialistus.

Užs. Nr. 46