Odos priežiūros evoliucija: išlaikykite sveiką odą bet kuriame amžiuje

Pixabay.com nuotrauka
Tai gyvenimo faktas: mūsų kūnai senstant keičiasi. Hormonai, genetika ir su amžiumi susijęs kaulų bei raumenų nykimas gali paveikti įvairias kūno vietas, įskaitant odą. Kai kurie iš šių pokyčių yra pastebimi - bene labiausiai pastebimi raukšlių ir smulkių linijų atsiradimas. Kiti, pavyzdžiui, kolageno nykimas, gali būti nepastebimi ištisus dešimtmečius. Senėjimo procesas gali būti neišvengiamas, tačiau yra keletas prevencinių priemonių, kurias galite įtraukti į savo odos priežiūros rutiną, kad pagerintumėte savo odos sveikatą visą gyvenimą.

Štai ką dermatologai ir mokslininkai siūlo daryti kiekvieną gyvenimo dešimtmetį, kad oda būtų sveika kiekviename amžiuje. Nesvarbu, ar tai būtų išbandyta odos priežiūros rutina, ar kosmetikos priemonės, kuriomis domitės, grožis yra asmeniškas. Todėl pasikliaujame įvairiapusiška rašytojų, pedagogų ir kitų ekspertų grupe, kurie dalijasi patarimais apie viską - nuo to, kaip skiriasi produktų naudojimas, iki geriausios lakštinės kaukės, atitinkančios jūsų individualius poreikius.

 

20-ies metų odos priežiūra


Kai jums 20 metų, raukšlės gali būti tolimiausias dalykas, apie kurį galvojate. Tačiau jūsų oda keičiasi, net jei tai dar nepastebima.

Kolageno gamyba


Kolageno kiekis kasmet, pradedant 20-mečiu, sumažėja 1 procentu. Kolageno nykimas gali prisidėti prie smulkių linijų, raukšlių ir suglebimo.

Apsauga nuo saulės


20-mečiai gali nespartinti kolageno nykimo saugodami odą nuo saulės. Apsauga nuo saulės gali būti labai svarbi dvidešimtmečiams, nes žinome, kad UV spindulių poveikis gali prisidėti prie kolageno irimo. Siūloma naudoti drėkinamąjį kremą nuo saulės ir rekomenduojama žmonėms kasmet, pradedant nuo 20-ies metų, kreiptis į pirminės sveikatos priežiūros gydytoją arba dermatologą, kad šis patikrintų odą dėl galimos vėžio rizikos.

Aknė


Nors kartais manoma, kad aknė yra paauglių problema, ji gali tęstis ir po 20-ies metų. Stresas, kurį 20-mečiai patiria baigę mokyklą ir pradėję karjerą, gali dar labiau sustiprinti aknę. 2017 m. atliktas 22-24 metų amžiaus moterų tyrimas parodė, kad stresas padidina aknės sunkumą. Žmonėms, susiduriantiems su akne, patariama:
• rinktis gelio pagrindo valiklį;
• naudoti tonikus su alfa hidroksirūgštimis (pvz., glikolio rūgštimi) arba salicilo rūgštimi;
• rasti drėkinamąjį kremą su hialurono rūgštimi;
• miegoti.

 

Odos priežiūra sulaukus 30-ies


Apie 30-uosius metus gali pradėti ryškėti smulkios raukšlelės ir saulės pažeidimų požymiai.

Dar didesnė apsauga nuo saulės


Smulkios raukšlelės dažnai yra ankstyvas saulės padarytos žalos požymis. 2013 m. atliktas beveik 300 baltaodžių moterų nuo 30 iki 78 metų amžiaus tyrimas rodo, kad UV spindulių poveikis lemia 80 proc. pastebimų veido odos senėjimo požymių. Per didelis saulės poveikis paauglystėje ir 20-aisiais metais gali prisidėti prie raukšlių, tamsių dėmių susidarymo ir padidinti tikimybę susirgti odos vėžiu. Dėl šios priežasties būtina nuolat tikrinti odos būklę.

Apimtis, kolagenas ir šveitimas


Žmonės taip pat gali pastebėti, jog dėl kolageno netekimo sumažėja apimtis aplink skruostus ir akių srityje. Tai metas sustiprinti odos priežiūros rutiną ir po valymo naudoti šveitimą... ir paakių kremą. Šveitikliai gali pašalinti negyvas odos ląsteles ir palaikyti odos švytėjimą.

Vitaminas C


2017 m. apžvalgoje teigiama, kad vietiškai vartojamas vitaminas C gali turėti senėjimą stabdančių savybių, įskaitant gebėjimą didinti kolageno sintezę. Lazerio terapija gali būti geras pasirinkimas trisdešimtmečiams. Vis dėlto pirmiausia apie galimybes būtina pasikalbėti su dermatologu. Kai kurie žmonės šiuo metu gali norėti pradėti vartoti botoksą aplink kaktą ir akis, t.y. dviejose srityse, kuriose dėl nuolatinės veido išraiškos gali atsirasti raukšlių.

Miego rutina


Norint padėti odai atsistatyti, taip pat svarbu palaikyti gerą miego režimą arba pradėti jį palaikyti, jei to nedarėte 20-ies metų.

 

Odos priežiūra sulaukus 40-ies


Žmonės, sulaukę 40-ies, dažniausiai susirūpina elastingumo praradimu ir raukšlėmis.

Odos statybiniai blokai


Šios problemos yra moksliškai pagrįstos. Odą palaikantį audinį sudaro trys sudedamosios dalys: kolagenas, elastinas ir hialurono rūgštis. Laikui bėgant organizmas jų gamina mažiau, todėl mažėja odos elastingumas. Tai gali būti ypač pastebima veido ir kaklo srityje.

Saulės žala


Saulės žala gali pradėti ryškėti 40-ies, jei jos nebuvo 30-ies. Šiuo laikotarpiu taip pat gali išryškėti hiperpigmentacija, daugiausia dėl ilgainiui susikaupusios saulės žalos.

Drėkinimas


Iškeiskite valiklį į valomąjį balzamą, kad valydami odą ją drėkintumėte. Tonikas taip pat turėtų atkurti odos pusiausvyrą, todėl naudokite toniką, kuris atstatys prarastą drėgmę.

Ląstelių apykaita


Šveitimas taip pat yra labai svarbus žingsnis 40-ies. Jūsų odai reikia visokeriopos pagalbos, kad būtų skatinama ląstelių apykaita. Tai padės išlaikyti sveiką veido odą.

Augalinės kilmės kamieninės ląstelės


Augalinės kilmės kamieninės ląstelės yra nediferencijuotos ląstelės. Šios kamieninės ląstelės gaunamos iš daugelio augalų, ir kiekviena iš jų turi skirtingą naudą. Pavyzdžiui, vynuogių sėklos gali padėti apsisaugoti nuo saulės padarytos žalos, todėl jų yra kai kuriuose apsauginiuose kremuose nuo saulės. 2011 m. atlikto tyrimo duomenimis, vynuogių sėklų aliejus gali sumažinti UV spindulių, kuriuos sugeria oda, skaičių.
Daugelyje produktų teigiama, kad jų sudėtyje yra augalinės kilmės kamieninių ląstelių, tačiau 2017 m. atliktoje apžvalgoje nurodyta, kad šiuose produktuose daugiausia yra augalinės kilmės kamieninių ląstelių ekstraktų. Tyrime teigiama, kad gyvosios versijos geriau veikia odą ir kad reikia atlikti daugiau tyrimų.

Peptidai


Vis dar verta naudoti produktus su vitaminu C, tačiau siūloma ieškoti ir produktų su peptidais. Kai peptidai įtraukiami į odos priežiūros priemones, jie liepia organizmui gaminti daugiau kolageno. Nedideliame 2020 m. tyrime, kuriame dalyvavo 22 sveiki vyresni nei 40 metų amžiaus azijiečiai, teigiama, kad 2 savaites naudojant peptidus galima sumažinti raukšles. Peptidai gali padėti suglebusiai odai, sumažinti smulkių linijų ir raukšlių atsiradimą bei padidinti elastingumą.

Apsvarstykite botokso galimybę


Šiuo metu žmonės gali apsvarstyti botokso galimybę, jei jie nepradėjo jo vartoti trisdešimties metų. Botoksas gali]atpalaiduoti raumenis ir pagerinti išraiškos linijas, o užpildų injekcijos gali pakeisti prarastą tūrį. 2019 m. literatūros apžvalgoje nurodė, kad botoksas yra saugus ir veiksmingas mažinant raukšles.

Gyvenimo būdo pokyčiai


Taip pat gali padėti keli gyvenimo būdo pakeitimai. Senstant medžiagų apykaita lėtėja, o organizmas sulaiko mažiau vandens. Būtinai būkite hidratuoti ir į savo mitybą įtraukite daug vaisių ir daržovių. Siūloma gaminti maistą su sveiku aliejumi ir riebalais bei vartoti daug vitaminų ir kalcio turinčius maisto produktus.

 

Odos priežiūra sulaukus 50-ies


Įžengus į 50-uosius metus jūsų odos problemos gali pasikeisti.

Odos tekstūra


Su amžiumi mažėja hialurono rūgšties kiekis, nes sulėtėja natūralios hialurono rūgšties gamyba ir padidėja jos skilimas. Dėl to oda gali išsausėti ir prarasti drėgmę. Sumažėjęs keramidų kiekis taip pat gali susilpninti odos barjerą. Tai gali sukelti padidėjusį jautrumą, paraudimą, dirginimą, sausumą ir matiškumą.
Rekomenduojama padidinti drėkinimą vietiniais drėkinamaisiais kremais, kurių sudėtyje yra hialurono rūgšties ir keramidų. 2020 m. atliktas tyrimas parodė, kad dalyviams, turintiems sausą, į atopinę egzemą linkusią odą, po vienkartinio kremo ir losjono, kurių sudėtyje yra keramidų, naudojimo 24 valandas pastebimai pagerėjo odos drėkinimas ir sausumas.

Hormonai


Menopauzė taip pat gali turėti įtakos odos išvaizdai. Dėl hormonų kiekio svyravimų gali persiskirstyti veido riebalai, dėl to veidas gali būti įdubęs ir atrodyti plonesnis bei senstelėjęs. Dermos užpildai gali padėti vidinei veido struktūrai ir padidinti dėl hormoninių pokyčių prarastą apimtį.

Mityba ir osteoporozė


Taip pat maistinga mityba gali ir toliau padėti odai, ypač kai žmonės pradeda jausti ir pastebėti kaulų tankio mažėjimo ir osteoporozės padarinius. 2020 m. atliktas tyrimas atkreipė dėmesį, kad kai kurių dermatologinio gydymo priemonių sudėtyje yra gliukokortikoidų ir imunosupresantų, kurie gali padidinti osteoporozės riziką. Tyrime sveikatos priežiūros specialistams patarta stebėti šių pacientų kaulų sveikatą.
2017 m. atliktas tyrimas parodė, kad egzema sergantiems žmonėms yra didesnė tikimybė patirti osteoporozę. Žmonės gali bandyti sumažinti šių problemų riziką maisto produktais su:
• daug baltymų, pavyzdžiui, liesos mėsos;
• daug kalcio turinčių maisto produktų, pavyzdžiui, jogurto ir sūrio;
• vitamino D, kurio yra žuvyje ir kiaušiniuose;
• vitamino K, dažnai esančio žaliose lapinėse daržovėse.

 

Odos priežiūra sulaukus 60-ies ir vėliau

Saugokitės nuo saulės


Sulaukus 60-ies metų gali pradėti ryškėti tamsios dėmės, atsiradusios dėl nuolatinio saulės poveikio. Nors šios rudos dėmės atspindi ankstesnę saulės padarytą žalą, ne mažiau svarbu ir toliau naudoti apsaugą nuo saulės, kad dėmės netamsėtų. Gali padėti namuose naudojamos odos šviesinimo priemonės iš Bioderma kolekcijos ir šviesinantys kremai. Biodermos produkciją galite įsigyti shop.kosmetikosdnr.lt/collections/bioderma internetinėje kosmetikos parduotuvėje. Siūloma kelis kartus per savaitę atlikti odos šveitimą, kad pagerėtų odos tonusas.

Retinolis


Retinolis vis dar yra pagrindinė sudedamoji dalis. Senesniame 2005 m. tyrime teigiama, kad retinolis ir vitaminas C gali padidinti moterų po menopauzės odos elastingumą.

Viso kūno odos priežiūra


Svarbu atkreipti dėmesį ne tik į veido odą. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į rankas, kaklą ir krūtinę, nes šiose srityse ir toliau bus matyti senėjimo požymių, nes jos netenka apimties, o oda tampa plonesnė ir raukšlėta.

Papildomos procedūros


Senstančiai odai gali padėti procedūros, atliekamos grožio klinikose, pvz., lazerinis odos atnaujinimas, užpildų injekcijos ir kt.

Priimkite savo odą


Taip pat svarbu prisiminti, kad senėjimas yra neišvengiamas. Visų pirma sutelkite dėmesį į tai, kad priimtumėte save tokią, kokia esate. Gerai priimti pokyčius, kuriuos patiriame, ir nepamiršti, kad gyventi ilgiau ir senėti yra privilegija.

 

Išvados


Kaip ir likusioje kūno dalyje, taip ir jūsų odoje, senstant, greičiausiai atsiras senėjimo požymių. Smulkios linijos, raukšlės ir elastingumo praradimas - trys iš labiausiai pastebimų ir dažniausių senėjimo požymių. Senėjimo procesas prasideda nuo 20-ies metų, kai oda pradeda prarasti kolageną. UV spindulių žala gali pagreitinti kolageno nykimą, todėl būtina naudoti apsauginius kremus nuo saulės.
Produktų, kurių sudėtyje yra tokių sudedamųjų dalių kaip hialurono rūgštis, vitaminas C ir retinoidai, naudojimas gali padėti sulėtinti odos senėjimo formavimąsi arba sumažinti jo požymius. Taip pat gali padėti grožio klinikose atliekamos procedūros, įskaitant botoksą.
Pakankamai miegoti, valgyti maistingą maistą ir kuo mažiau vartoti alkoholio - tai gyvenimo būdo pakeitimai, kurie padeda odai senstant. Vis dėlto būtina prisiminti, kad senėjimas yra neišvengiamas, todėl galima džiaugtis tokia oda, kokią turite.

Užs. Nr. 549 r