Pagal ką rinktis lauko laiptų pakopas?

Autorių nuotr.
Kiekvieną namą apibūdina ne tik fasado, bet ir jo laiptų išvaizda. Nors pats pastatas atrodytų prabangiai ir įspūdingai, jei į jį vedantys lauko laiptai bus nedailūs, apgailėtini, nekeliantys pasitikėjimo, nepatogūs, bendras statinio vaizdelis iš karto praras savo estetiką.

Kokie reikalavimai keliami lauko laiptams?

Kad ir kokie dailūs būtų laiptai, svarbiausias reikalavimas – kad ant jų nesikauptų vanduo, o žiemą būtų lengva nuo jų nuvalyti sniegą, tik šitaip bus galima išvengti netikėtų traumų. Dažniausiai lauko laiptai būna liejami iš betono, kuris garantuoja laiptų pakopų patvarumą ir patikimumą. Tiesa, paruoštus betoninius laiptus, kad jie gražiau atrodytų, būtina apklijuoti išvaizdžiomis ir neslidžiomis plytelėmis. Tai gali būti ir klinkerio plytelės.

Kuo pasižymi klinkerio plytelės?

Klinkerio plytelės yra gana atsparios trinčiai, todėl labai ilgą laiką nenudyla. Itin atsparios dilimui yra neglazūruotos šio tipo plytelės, joms nebaisus ne tik aplinkos, bet ir chemikalų poveikis. Tačiau glazūruotos plytelės yra dailesnės, plonesnės, jų patvarumas irgi tinkamas, jos nėra slidžios. Klinkerio plytelėmis dengtos laiptų pakopos būna ir su L raidės formos briauna. Tokios formos laiptų pakopos dar būna ir su papildomais rėžiukais, kurie mažina pavojų ant jų paslysti. Šios formos pakopos būna įvairių išmatavimų, todėl jas galima panaudoti ir terasų kraštams papuošti.

O labiausiai yra mėgstamos tos klinkerio laiptų pakopos, kurių nosytės – suapvalintos formos. Tokios noselės laiptams suteikia subtilios estetinės formos išvaizdą. Dar būna ir kampinių florentinių pakopų, kurios padeda iš abiejų pusių suformuoti atvirus laiptus.

Kokių pakopų verčiau nesirinkti
įrengiant lauko laiptus?

Tikriausiai nėra blogesnio pasirinkimo už tą, kai nutariate lauko laiptų pakopas sudėlioti iš lakuotos medienos, nes jos nei bus ilgaamžės, nei slydimo atžvilgiu išliks saugios palijus, pasnigus ar apledėjus. Tad rizika susižaloti ant jų paslydus išlieka pačia svarbiausia priežastimi, kodėl turėtumėt atsisakyti šio tipo laiptų pakopų.

Taip pat nevertėtų rinktis laiptams tokių pakopų, kurios gaminamos iš slidžių akmens masės plytelių arba poliruoto akmens. Jei jūsų namuose lauko laiptų pakopos bus pagamintos iš šių medžiagų, žiemą jums teks jas nuolat barstyti smėliu su druska, kad išvengtumėt jų slidumo.

Kokių dar būna laiptų pakopų?

Neretai laiptų pakopos būna gaminamos iš granito, šis natūralus gamtos produktas prasčiau sugeria vandenį, be to, yra gana patvarus. Granitas, ruošiant jį laiptų pakopoms, būna specialiai apdorojamas, kad jo paviršius pasidarytų šiurkštus ir neslidus.

Kai kas renkasi metalinius lauko laiptus, pagamintus iš nerūdijančio plieno, cinkuoto metalo ar aliuminio. Tos pakopos būna grotelių pavidalo, todėl ant jų nesikaupia nei vanduo, nei purvas, sniegas ar kitokie nešvarumai. Šio tipo laiptai nebijo neigiamo atmosferos poveikio. Tiesa, tokie laiptai dėl savo išvaizdos labiau tinka visuomeninės paskirties statiniams, o ne individualiems namams.

Už trinkeles nėra nieko geriau?

Vis dėlto, pasak specialistų, pati geriausia išeitis būna tada, kai lauko laiptai pirmiausiai yra betonuojami, o paskui padengiami trinkelėmis. Tai praktiškiausias būdas įsirengti pačius patogiausius lauko laiptus. Tokiems laiptams patariama naudoti arba grublėtas betonines trinkeles, arba klinkerio plyteles, arba kitą iš akmens pagamintą produkciją, nes tada laiptų paviršius išliks komfortiškas ir šaltojo metų sezono metu. Kadangi tokių trinkelių dėka vandens ir šalčio poveikis laiptams nedaro jokio poveikio, tokie laiptai ir būna patys patikimiausi jūsų namų valdose.

Plačiau apie lauko laiptų pakopų pasirinkimo ir jų įrengimo galimybes sužinosite interneto svetainėje https://www.akmenys.lt/laiptu-pakopos.

Užs. Nr. 572 r.