Patarimai, kad jūsų grilio patiekalai sužavėtų kiekvieną

Asociatyvi nuotrauka
Šią vasarą norite tapti tikru grilio meistru? Pateikiame patarimų ir gudrybių, dėl kurių sužinosite viską, ką reikia žinoti, kad ant grotelių pagamintumėte gardžiausius patiekalus. Nuo sultingų mėsainių iki tobulai iškeptų kepsnių – vadovaukitės šiuo vadovu ir akimirksniu tapkite grilio ekspertu!

Senos diskusijos dėl to, kuris kepimo ant grotelių būdas yra geresnis, apima daugybę kintamųjų – nuo skonio iki kainos ir patogumo. Nors jokiais tyrimais neįrodyta, kad vienas iš šių būdų yra sveikesnis, tiesa ta, kad dujos degina švariau. Medžio anglių kepsninės į atmosferą išmeta daugiau anglies monoksido, kietųjų dalelių ir suodžių, todėl didėja tarša ir pažemio ozono koncentracija. Kita vertus, daugeliui žmonių labiau patinka dūmingesnis ir sodresnis ant anglių grilio gaminamo maisto skonis.
Asociatyvi nuotrauka

Dujinė ar medžio anglių kepsninė?

Tiesioginis ir netiesioginis kepimas

Negalite nuspręsti, ar naudoti tiesioginį, ar netiesioginį kepimo būdą? Jei maistas kepa trumpiau nei 20 minučių, naudokite tiesioginį kaitinimą, jei ilgiau, naudokite netiesioginį. Tai vienas geriausių patarimų, kaip kepti vištieną ant grotelių, kad rezultatas būtų itin sultingas. Mažesnius gabalėlius, pavyzdžiui, krūtinėlę ir šlauneles, geriausia kepti tiesiogiai, o pilną viščiuką – netiesiogiai.

Laikykite kepsninę uždengtą

Štai 4 svarbios priežastys, kodėl kepsninės dangtis kuo dažniau turi būti uždarytas:

1. Jis išlaiko groteles pakankamai karštas, kad maistas iškeptų.

2. Jis pagreitina kepimo laiką ir neleidžia maistui išdžiūti.

3. Jis sulaiko dūmus, kurie atsiranda, kai kepsninėje garuoja riebalai ir sultys.

4. Jis apsaugo nuo užsidegimo, nes riboja deguonies kiekį.

Įkaitinkite kepsninę

Kaip ir orkaitę, taip ir kepsninę reikia įkaitinti iš anksto, kad maistas būtų ruošiamas kuo geriau. Grilio ekspertai sutaria, kad medžio anglių kepsninių patiekalai būna skanesni, kai anglys pasiekia optimalią temperatūrą ir spalvą. Per anksti uždėjus ant grotelių kepamus produktus, maistas įgaus nemalonų kvapą, todėl prieš kepdami įsitikinkite, kad anglys yra paruoštos.

Kokio stiprumo turėtų būti kaitra? Manoma, kad ji turėtų būti ne mažesnė kaip 260 °C. Jei naudojate medžio anglis, leiskite joms degti, kol pasidengs plonu pilkų pelenų sluoksniu. Laikykite ranką maždaug 15 cm aukštyje virš grotelių. Po trijų sekundžių karščio temperatūra turėtų priversti jus atplėšti ranką.

Jei naudojate dujinę kepsninę, įkaitinkite ją iki aukštos temperatūros. Tai užtrunka 10–15 minučių. Kai kepate netiesiogiai, įkaitinkite kepsninę iki maždaug 176 °C.

Leiskite mėsai sušilti iki kambario temperatūros

Išimti mėsą iš šaldytuvo ir iš karto mesti ant grotelių nėra tinkamas būdas. Leiskite mėsai pastovėti ir sušilti iki kambario temperatūros. Taip ant įkaitusio kepimo paviršiaus ji patiria mažesnį smūgį, todėl iškepa tolygiau.

Pagardinkite maistą

Griliai atlieka nemažai darbo suteikdami patiekalui skonio, tačiau galite padaryti ir geriau. Prieš kepdami maistą jį iš anksto marinuokite, kelias valandas pamirkydami mėgstamuose skysčiuose (citrinos sultyse, vyne, BBQ padaže ir pan.).

Maistą taip pat galite patepti glazūra. Glazūros paprastai būna saldesnės, kaip ir BBQ padažas, ir jas lengviau naudoti, nes jų nereikia ruošti iš anksto. Jei nemėgstate glazūrų, kitas variantas – prieskoniai. Maistą pagardinkite prieskoniais likus bent valandai iki kepimo ant grotelių, kad skonis įsigertų.

Kaip kepti mėsą?

Nespauskite mėsainių ar kepsnelių ant grotelių mentele ir nepurtykite mėsos šakute, nes neteksite sulčių. Švelniai naudokite mentelę arba žnyples bei kuo mažiau judinkite maistą. Geriausia mėsą apversti vieną kartą – kuo mažiau kartų apversite maistą, tuo geriau. Jei mėsa prilipo prie grotelių, leiskite jai kepti ilgiau, kol ji natūraliai atsilaisvins ir bus tinkama apversti.

Kiti pagrindiniai patarimai

Nepamirškite visada laikytis kelių taisyklių:

• Kepimo groteles laikykite švarias, kad maistas prie jų nepriliptų.

• Prieš gamindami maistą skirkite pakankamai laiko pasiruošti ir įkaitinti kepsninę.

• Visada stebėkite, ką kepate ant grotelių.

• Tepkite maistą, o ne kepsninę. Aukštoje temperatūroje aliejus sudega, todėl kepimo groteles tepti beprasmiška.

• Nenaudokite purškiamų vandens butelių liepsnoms suvaldyti, nes tai tik dar labiau padidins ugnį. Liepsnos įsiliepsnoja dėl per didelio riebalų kiekio ir per didelio karščio. Iš anksto nupjaukite riebalų perteklių nuo visos mėsos, kurią planuojate kepti, o apversdami mėsą perkelkite ją į kitą kepsninės dalį, kad riebalų lašai pasiskirstytų.

• Ant grotelių keptą maistą dėkite ant švarios lėkštės, ypač kai kepate žalią mėsą.

• Nedėkite saldžių padažų ar marinatų prie mėsos ant grotelių, nes tai sukelia deginimą ant atviros liepsnos.

• Laikykite kepsninę atokiau nuo bet kokių degių daiktų, pavyzdžiui, žiebtuvėlių skysčio, tvorų, namų ir pan.

• Turėkite tinkamus grilio įrankius – čia gali padėti TOOLSTA įranga.

Užs. Nr. 316 r