Renovacijos įkaitai: įmonė ar gyventojai?

Renovacijos įkaitai: įmonė ar gyventojai?

Renovacijos įkaitai: įmonė ar gyventojai?

Į „Šiaulių krašto“ redakciją kreipėsi šiauliečiai, daugiabučio Draugystės prospekte gyventojai. Žmonės nerimauja, kad neteks valstybės paramos, ir namo renovacija bus sužlugdyta. Gyventojai kaltina savo interesus teisme ginančią bendrovę, kuri valdo visą pirmąjį daugiabučio aukštą.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Daugiabučio renovacija gali žlugti

Į „Šiaulių krašto“ redakciją kreipėsi Šiaulių Draugystės prospekto 20 daugiabučio namo atstovas. Šiaulietis papasakojo, kad šio namo gyventojai sutrikę: jiems gresia netekti valstybės paramos namui modernizuoti, o renovacija apskritai gali žlugti nė neprasidėjusi.

Gyventojo žodžiais, pagalius į renovacijos vežimą kaišioja pirmajame daugiabučio aukšte įsikūrusi bendrovė „Nif Lietuva“, kuri kreipėsi į Šiaulių apylinkės teismą dėl pažeidžiamų jos teisių. Teismas ne tik sustabdė renovacijos eigą, bet ir užvilkino sprendimo priėmimą.

„Lapkričio 20 dieną turėjęs skelbti sprendimą teismas nusprendė bylą nagrinėti iš esmės, į nagrinėjimą įtraukiant daugiabučio gyventojus“, – pasakojo šiaulietis.

Jis stebėjosi tokiu teismo posūkiu, nes Šiaulių regiono plėtros agentūra buvo pateikusi informaciją, kad sprendimo reikia iki gruodžio 21 dienos, nes būtent ši diena yra paskutinė, kai būtina pasirašyti darbų rangos sutartį su rangovu.

„Teismas žinojo terminą, bet tempė du mėnesius, kol paskelbė kitą posėdžio datą – sausio 14 dieną. Nesuprantu, kaip galima vilkinti ir po to sugalvoti atnaujinti bylą?“ – piktinosi gyventojas.

Jo teigimu, 24 butų gyventojai nukentės dėl vienos firmos.

Žlunganti renovacija – ne vienintelis „Nif Lietuvos“ gyventojams keliamas rūpestis.

Ši bendrovė yra atsisakiusi centralizuotai tiekiamos šilumos, todėl, žmonių pasakojimu, antro aukšto gyventojai nuolat kenčia nuo šalčio, plūstančio iš pirmo aukšto per perdangas. Nors prieš trejus metus teismas buvo įpareigojęs bendrovę prisijungti prie centralizuoto šildymo, ji to nepadarė.

Firma ginasi šildanti patalpas elektriniais šildytuvais, nors pirmas daugiabučio aukštas stovi tuščias ir apleistas.

Šiuo metu bendrovė bando parduoti savo patalpas, dėl kurių įsivėlė į teismus, bet iki šiol to padaryti nepavyko.

„Gyventojai tapo bendrovės įkaitais“

„Šis namas Draugystės prospekte buvo įtrauktas į Šiaulių miesto savivaldybės daugiabučių namų modernizavimo pirmąjį etapą. Jam parengtas investicijų projektas, kuris svarstytas keliuose patalpų savininkų susirinkimuose ir koreguotas pagal gyventojų poreikius“, – prisiminė Šiaulių regiono plėtros agentūros direktorė Jolita Butkutė.

Jos žodžiais, tą pačią dieną prieš susirinkimą, kurio metu turėjo būti patvirtintas investicijų planas, UAB „Nif Lietuva“ atsiuntė prašymą, kad susirinkimas būtų nukeltas.

„Nuo pat pradžių buvo jaučiamas trukdymas iš bendrovės pusės“, – konstatavo J. Butkutė.

Bendrovės atstovai, direktorės teigimu, nedalyvavo susirinkime, kuriame gyventojai pritarė namo investicijų planui ir daugiabutis buvo pradėtas ruošti tolimesniems darbams. Bendrovė savo ruožtu kreipėsi į teismą, siekdama panaikinti sprendimus dėl investicijų plano patvirtinimo.

„Kyla pavojus, kad namas nebespės į renovacijos traukinį ir praras valstybės paramą, nes tapo bendrovės įkaitu“, – neslepia direktorė.

Valstybės parama sudaro 40 procentų projekto vertės. Visa namo renovacijos kaina siekia 1 milijoną 67 tūkstančius litų.

J. Butkutė pabrėžė, kad privačios bendrovės atstovai nė karto nedalyvavo susirinkimuose, į kuriuos buvo kviečiami. Jeigu teismas sausio mėnesį priimtų gyventojams palankų sprendimą, daugiabutis dar spėtų dalyvauti modernizavimo programoje.

Nori skaidrumo

UAB „Nif Lietuva“ vadovas Vytautas Švetkauskas „Šiaulių kraštui“ teigė, kad bendrovė sutiktų su namo renovacija tik tuo atveju, jeigu prisidėjimo dalys būtų „teisingai paskaičiuotos“.

Esą bendrovė buvo priversta kreiptis į teismą, nes gyventojų sprendimas pažeidžia jos interesus. V. Švetkausko teigimu, beveik 30 procentų bendrovei priklausančių patalpų ploto sudaro rūsys, kurio sienos po žeme nebus šiltinamos, todėl rūsio plotas turėtų būti išminusuotas iš bendrovei priklausančių patalpų ploto.

„Nif Lietuvai“ prie renovacijos prisidėti reikėtų apie 300 tūkstančių litų, bendrovės vadovo žodžiais, tai – dideli pinigai, todėl norima aiškiai žinoti, kas bus padaryta už šias lėšas.

Esą bendrovė rašė raštus, klausdama, kas bus padaryta su jos patalpomis, bet atsakymo negavo. Pasak V. Švetkausko, taip ir nepaaiškėjo, kokios bus įdėtos durys, ar bus keičiami vitrininiai langai. Ir jeigu bus keičiami, tai kokie langai bus įdėti vietoj senųjų.

„Taip išėjo, kad gyventojai balsavo „už“, bet garantuoju, kad nė vienas iš jų nežino, kas bus daroma“, – tvirtino bendrovės vadovas.

Esą projekte pateikta informacija yra gana abstrakti ir įmonės netenkina, o konkrečių atsakymų į pateiktus klausimus gauti nepavyksta.

V. Švetkausko duomenimis, bendrovė renovacijai turėtų išleisti antra tiek lėšų, kiek vertos jos patalpos daugiabučio pirmajame aukšte. Bet renovacijos kaina esą nėra svarbiausias trukdis. „Norime skaidrumo“, – tvirtino bendrovės vadovas.

Jo žodžiais, abstraktus planas, kai nėra aiškiai nurodyta, kokios kokybės medžiagos bus naudojamos renovacijai ir kas konkrečiai bus padaryta, naudingas būsimam rangovui, kuris galės rinktis medžiagas ir darbus savo nuožiūra.

„Patirtume milžinišką žalą, jeigu vien langai būtų įstatyti tokie, kokie mums yra nepriimtini“, – pabrėžė V. Švetkauskas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

INTERESAI: Už renovaciją balsavę daugiabučio gyventojai jos gali nesulaukti, nes pirmąjį namo aukštą valdanti bendrovė kreipėsi į teismą dėl pažeistų interesų.

VAIZDAS: Į daugiabučių modernizavimo pirmąjį etapą įtrauktas namas Draugystės pr. 20 šiuo metu atrodo varganas ir apleistas.

Jono TAMULIO nuotr.

TERMINAS: Šiaulių regiono plėtros agentūros direktorė Jolita Butkutė sako, kad teismui sausio mėnesį priėmus gyventojams palankų sprendimą, daugiabutis dar galėtų dalyvauti modernizavimo programoje.