Skolinate pinigus be dokumentų? Kodėl tai gali būti klaida

Pexels nuotrauka
Skolinimasis ir skolinimas šiais laikais yra tapę įprastais dalykais, kalbant apie draugus arba giminaičius. Visgi, norint apsaugoti save bei atgauti Jums priklausančius pinigus, skolą svarbu įforminti tinkamai. Čia pravers tokie dokumentai, kaip skolos raštelis, sutartis arba vekselis. Kai kuriais atvejais juos galite užpildyti patys, tačiau kartais reikia kreiptis į notarą. Visgi, pinigų skolinimas be dokumentų gali tapti didele klaida. Jeigu skolininkas pinigų atiduoti nenorės, neturėsite jokių įrodymų, kad šie priklauso Jums. Visgi, pradėkime nuo pradžių ir aptarkime, kokie skolos dokumentai apskritai egzistuoja.

Skolos dokumentai

Skolinant pinigus rekomenduojama tai įforminti vienu iš egzistuojančių būdų – skolos rašteliu, sutartimi arba vekseliu. Svarbu, kad dokumentuose būtų pateikta visa esminė informacija, pavyzdžiui, data, pagrindiniai skolininko ir kreditoriaus duomenys, tiksli skolinama suma, pinigų grąžinimo tvarka bei terminas, abiejų pusių parašai. Be to, paskolos gavėjas privalo patvirtinti, kad pinigus tikrai gavo. Svarbu paminėti, jog pačių įforminti dokumentai tinka tik tuomet, jei grynaisiais skolinama suma neviršija 3000 eurų. Kitu atveju, sutartis privalo būti notarinės formos. Visgi, tiek raštelio, tiek sutarties arba vekselio šablonus galima rasti paprasčiausiai internete, pavyzdžiui, čia – skolos vekselis (atsisiųskite). Žinoma, įsitikinkite, kad juos tikrai užpildėte tinkamai. Kitu atveju, šie gali būti laikomi negaliojančiais.

Kodėl nereikia skolinti pinigų be dokumentų?

Daugelis žmonių vis dar skolina pinigus be jokių tai pagrindžiančių įrodymų. Visgi, nerekomenduojama pasitikėti net pačiais artimiausiais. Juk žmogus gali negrąžinti pinigų paprasčiausiai dėl to, kad jų neturi. Taigi, visuomet skolinkite su aukščiau nurodytais dokumentais. Kitu atveju, pinigų galite neatgauti, o paties skolinimo fakto įrodyti greičiausiai nepavyks. Visgi, anksčiau jau minėjome, kad jei skolinama suma viršija 3000 eurų, o sandorį vykdote grynaisiais, sutartis privalo būti notarinės formos. Jeigu nesilaikysite šio nurodymo, sandoris bus laikomas negaliojančiu. Tai reiškia, kad teisme negalėsite reikalauti skolos priteisimo sutarties pagrindu. Ji taps tik vienu iš įrodymų, kuriais mėginsite atgauti pinigus.

Ką daryti, jeigu pinigus paskolinote be dokumentų?

Jeigu dėl vienokių ar kitokių priežasčių pinigus skolinate be anksčiau aptartų dokumentų, bent jau neperduokite jų grynaisiais. Geriausia, kad atitinkamą sumą pervestumėte bankiniu pavedimu. Paskirtyje įrašykite, kad tai yra skola ir iki kada ši turi būti grąžinta. Kita vertus, jeigu pinigus jau paskolinote grynaisiais, tačiau neįforminote to jokiais dokumentais, rekomenduojama kuo anksčiau imti rinkti įrodymus. Taip apsaugosite save nuo apgaulės. Patariama skolininkui rašyti itin konkrečias žinutes, pvz.: „kada grąžinsi paskolintus 100 eurų?“. Jeigu paties skolinimo fakto šis nepaneigs, greičiausiai tai taps tam tikru įrodymu. Visgi, norėdami pilnai apsisaugoti, verčiau skolą įforminkite tinkamai, naudodami anksčiau paminėtus dokumentus.

Užs. Nr. 708