Svajojantiems apie tobulą veją: ką būtina žinoti?

Autorių nuotr.
Kiekvienas kotedžo, nuosavo namo ar sodo savininkas tikriausiai svajoja apie gražią ir išpuoselėtą veją. Tiesa, vien svajoti – neužtenka. Norint, kad žolytė būtų ideali, reikia jai skirti daug dėmesio. Klausiate, ką daryti, kad veja visada atrodytų vešli ir tvarkinga? Kokia techniką rinktis, kad darbus būtų galima atlikti lengviau? Parengėme jums trumpą atmintinę – kviečiame skaityti.

Vejos skarifikavimas: šį darbą rekomenduojama atlikti bent kartą per metus

Augdama žolytė yra linkusi tankėti – su laiku jos šaknys virsta į storą veltinio raizgalynę. Ką tai lemia? Veja pasisavina vis mažiau maistinių medžiagų, suprastėja vandens ir deguonies įsisavinimas. To išvengti padeda vienas paprastas darbas – vejos skarifikavimas. Juk pašalinus pernykštę sudžiūvusią žolę, šiaudų ar samanų likučius, atgaivinama dirva.

Specialistai rekomenduoja veją skarifikuoti bent kartą per metus, o geriausia – vieną kartą pavasarį ir vieną kartą pasibaigus vasaros sezonui.

Dar vienas svarbus darbas – vejos aeravimas

Trokštate idiliškos vejos prie namo? Tokiu atveju, turėtumėte nepamiršti ir dar vieno darbo – aeravimo. Tai – viršutinio žemės sluoksnio įpjovimas / subadymas, gerinantis dirvožemio struktūrą ir leidžiantis orui patekti į žolės šaknų zoną.

Aeruoti veją rekomenduojama pavasarį, iš karto po skarifikavimo, kai žolės augimo laikotarpis pats aktyviausias. Tiesa, šį darbą galima kartoti ir vasarą bei rudenį. Ypatingai tais atvejais, kai žemė nėra labai kieta.

Ką būtina žinoti apie vejos pjovimą?

Na ir žinoma, kokia gi vejos priežiūrą be elementariausio žolės pjovimo. Jeigu neturite savo asmeninės žoliapjovės, šioje vietoje jums itin pasitarnaus žoliapjovių nuoma.

Ką svarbu žinoti apie vejos pjovimą? Pirmą kartą po žiemos rekomenduojama žolytę nupjauti maždaug 1 cm aukščiau nei įprastai – tai paskatins greitesnį jos sutankėjimą. Pavasario gale, kai žolės auginimas intensyviausias, veją rekomenduojama pjauti apytiksliai 3 cm aukščiu. O prasidėjus vasaros karščiams šį aukštį galima padidinti 0,5–1 cm.

Žolės tręšimas ir laistymas

Idiliškai vejai reikalinga ne tik reguliari priežiūra, bet ir trąšos. Kaip jas rinktis? Atsižvelkite į žolytės būklę. Štai, pavyzdžiui, jeigu regite daug piktžolių ar samanų, rinkitės trąšas, kurios skirtos šiais problemai spręsti. Taip pat atsižvelkite į sezoniškumą – vasarą nenaudokite pavasarinių ar rudeninių vejos trąšų.

Na ir žinoma, itin svarbus darbas yra ir vejos laistymas. Ypač, kai vasaros mūsų klimato juostoje tampa vis karštesnės. Kiek vandens naudoti? Ekspertai teigia, kad standartinė vandens norma – 12 litrų vienam kvadratiniam metrui žemės ploto.

Įprastomis sąlygomis rekomenduojama veją laistyti 2 arba 3 kartus per savaitę. Tiesa, nieko neatsitiks, jei vėsesnėmis dienomis palaistysite 1 kartą per 10 dienų. O štai ypač sausomis dienomis, veją laistykite kiekvieną dieną.