
Naujausios
Kvietė daugybė renginių
Kaip sakė susirinkusiuosius pasveikinusi Žemaičių Kalvarijos kultūros centro direktorė Rima Jokubauskienė, žinia, jog Seimas 2021-uosius paskelbė V. Mačernio metais, net tik pradžiugino, bet ir gerokai išgąsdino. „Mums teko didelė atsakomybė. Supratome, kad visus metus poeto gimtoji Šarnelė bus kaip ant delno“, – prisiminė R. Jokubauskienė, kuri vadovauja ne tik Žemaičių Kalvarijos kultūros centrui, bet ir Šarnelės kaimo bendruomenei.
Vis dėlto dabar jau galima pasakyti, kad surėmę pečius šarneliškiai ir kalvariškiai puikiai susidorojo su jiems tekusia atsakomybe. Visą vasarą ir rudenį vykę poetui V. Mačerniui atminti skirti renginiai buvo gausiai lankomi ne tik vietinių, bet ir iš toliau atvykusiųjų.
Jubiliejiniai metai pradėti birželio 4-ąją Mišiomis prie poeto kapo. Tą pačią dieną vyko iškilminga metų atidarymo ceremonija ant Šarnelės piliakalnio. Kitą dieną surengta mokslinė konferencija „Vytautui Mačerniui – 100-as“, kurią moderavo docentė Zita Kelmickaitė. Kiek vėliau vyko Plungės literatų draugijos renginys „Kalbanti knyga“, Šarnelės kraštiečių sueiga „Vītauts –
mūsa sosieds“, surengtas ne vienas koncertas. Visą rugpjūtį skirtingose erdvėse šurmuliavo kūrybinis pleneras-stovykla. Dalį plenero dalyvių darbų buvo galima apžiūrėti praėjusį penktadienį prieš renginį ir po jo Kultūros centro fojė.
Spalio 7-ąją, poeto žūties dieną, kvietė Telšių žemaitės dramos teatro spektaklis „Karūna poetui“. O paskutinis renginys, kuriuo apibendrinti V. Mačernio jubiliejiniai metai, visų laukė praėjusį penktadienį.
Rūpestis dėl muziejaus
„Visa Lietuva sužinojo, kad Vītauts vėl ī gīvs“, – pasidžiaugė prie minėtų renginių organizavimo nemažai prisidėjęs Žemaičių Kalvarijos bendruomenės pirmininkas, pedagogas ir gidas Bronius Kleinauskas.
Jis atskleidė, kad Žemaičių Kalvarijoje veikiantis V. Mačernio muziejus šiemet sulaukė kaip niekad daug – per 2 tūkst. – lankytojų. Apmaudu tik, kad šis muziejus dar nėra oficialiai įregistruotas, bet B. Kleinauskas sakė tikintis, jog dar šiemet ši neteisybė bus ištaisyta ir muziejus turės oficialų statusą, juolab kad kasmet auga ir praturtėja naujais eksponatais.
Antai spalio pabaigoje sulaukta laiško iš Klaipėdoje gyvenančios Nijolės Lotužienės, kurios tolima giminaitė Dorotėja Inkėnaitė mokytojavo Telšių gimnazijoje tuo metu, kai čia mokėsi V. Mačernis. Klaipėdiškė paveldėjo tos mokytojas knygas ir rankraščius, o išgirdusi, kad minimi šio poeto metai, sumaniusi paieškoti tame archyve, gal atsiras kas nors, kas susiję su šiuo asmeniu. Taip buvo rastas ir muziejui padovanotas rankomis rašytas žurnalas „Šešios žaros“, kurį leido to meto patys gabiausi Telšių gimnazijos moksleiviai.
Dėkota ir Alsėdžių mokytojai Genutei Juškienei, kuri padovanojo lietuvių kalbos ir literatūros vadovėlius, iš kokių tuo metu mokėsi V. Mačernis. B. Kleinauskas išreiškė viltį, kad šiais eksponatais praturtėjęs poeto atminimą saugantis muziejus artimiausiu metu bus ne tik įregistruotas, bet ir atnaujintas bei taps dar patrauklesnis lankytojams.
Dėkota prisidėjusiesiems
Pasidžiaugus besibaigiančių metų pasiekimais, dėkota prie jų prisidėjusiems asmenims. Žinoma, daugiausiai padėkų nusipelnė V. Mačernio metų programą sudėliojusi ir skrupulingai ją įvykdžiusi R. Jokubauskienė. „Pats efektyviausias būdas kažką nuveikti – imti ir daryti, o Rima padarė didžiulį, netgi milžinišką darbą. Ačiū tau, Rimute“, – dėkojo Šarnelės bendruomenės valdybos narė Alma Jonikienė.
O renginyje dalyvavęs rajono meras Audrius Klišonis atkreipė dėmesį į tai, kad buvo pasakyta daug gražių žodžių, tačiau nepaminėta pati pradžių pradžia – kad Seimas 2021-uosius V. Mačernio metais paskelbė aktyviausių šarneliškių ir kalvariškių dėka, tokį siūlymą teikiant pirmajam Šarnelės garbės piliečiui, Seimo nariui Jonui Varkaliui.
Už poeto palikimo saugojimą ir puoselėjimą, jo metams skirtų renginių organizavimą A. Klišonis dėkojo ne tik B. Kleinauskui ir R. Jokubauskienei, bet ir bibliotekininkei Ingai Mylimienei, šarneliškiams ūkininkams Almai ir Vidmantui Jonikams.
Na, o pati R. Jokubauskienė gražių žodžių negailėjo ir už pagalbą dėkojo Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazijos direktorei Rasai Pakalniškienei, kanauninkui Jonui Ačui, V. Mačernio poezijos mėgėjų grupelei, kuri keliaudama po miestelius ir kaimus skaitė laiškus iš Šarnelės, daugybei kitų, talkinusių, kad V. Mačernio atminimas būtų gyvas.