Naujausios
Augo kaip ant mielių
Kas nežino plungiškių atkaklumo ir verslumo! Būdama prie patogių prekybos kelių Plungė iš mažai težinomos gyvenvietės XVI a. antrojoje pusėje tapo miesteliu ir galų gale nustelbė iki tol dominavusią Gondingą, iki šiol kažkodėl Gandinga vadinamą. Plungė tapo ne tik seniūnijos, bet ir valsčiaus centru. Kaip tik tuo laiku čia ėmė kurtis žydai, o kur jie, ten ir prekyba, verslai. Iš žydų apsukrumo mokėsi ir žemaičiai.
Tačiau Plungės kilimą kuriam laikui pristabdė plintanti maro epidemija – sakoma, jog pasibaigus marui, apie 1711-uosius, mieste bebuvo likę gal tik 200 gyventojų.
Vis dėlto Plungė ir iš tos padėties išsikapstė: 1823-iaisiais čia jau gyveno 1 400, 1868-aisiais – 2 660 (remiantis kitais šaltiniais – 3 593) žmonių. Jau buvo 206 gyvenamieji namai, iš jų 6 – mūriniai, plytinė, vandens malūnas, kalkių degykla, spirito varykla, vyninė, trys smuklės, veikė dvi turgavietės, kasmet vykdavo du prekymečiai.
Po maro miestą alino gaisrai
Bet 1894 m. Plungę ištiko dar vienas smūgis – gaisras. Pasak senųjų plungiškių, jis kilo birželio 24-ąją, švento Jono atlaidų dieną. Kai kurie šaltiniai tvirtina, jog Turgaus aikštėje, dabar Senamiesčio, vieno namo kieme prie ūkinio pastato stovėjo didžiulis neiškrauto šieno vežimas. Matyt, tėvai buvo išėję į atlaidus, o be priežiūros palikti vaikai, tyčia ar ne – kas dabar žino, padegė šieną.
Pastatai – mediniai, tad ugnis kibo į juos... Gaisrą sustabdyti buvę nebeįmanoma. Liepsnų padariniai skaudūs – sudegė didžioji miesto dalis. Tvirtinama, jog tuomet ugnis pasiglemžė 156 namus su ūkiniais pastatais. Beje, yra minima, jog ir prieš tai Plungę yra siaubę gaisrai – 1770-aisiais, 1846-aisiais, 1888-aisiais...
Bet tik 1894 m. gaisras žmones labiausiai išgąsdino, todėl tarp gyventojų iš lūpų į lūpas sklido raginimas kokiu nors būdu prašyti šventojo Florijono užtarimo – jis turėjo padėti ieškant globos gaisrų, katastrofų bei epidemijų atvejais. O kas tuo reikalu galėjo žmonėms pagelbėti? Žinoma, jog turtingiausias to meto žmogus – Plungės valdų šeimininkas kunigaikštis Mykolas Mikalojus Severinas Markas Oginskis.
Jo rūpesčiu ir pinigais tuoj po gaisro (kiti šaltiniai tvirtina, kad 1896 metais) mieste buvo pastatytas paminklas šventajam Florijonui. Pačią skulptūrą išdrožęs plungiškis dievdirbys Kazimieras Barzdys.
O kad kaip nors būtų paremta Plungės žydų bendruomenė, kunigaikštis savo jėgomis Turgaus aikštės viduryje 1896 metais (kiti šaltiniai skelbia, kad 1902 m., nors būtent tais metais kunigaikštis mirė) pastatė didelį raudonų plytų namą, kurio abiejose pusėse įrengė prekybai tinkamas patalpas, kalbama, talpinusias net 36-ias krautuvėles. Žmonės jas pavadino ilgaisiais kromais. Žydai prekiautojai tas patalpas nuomojosi ir per 12 metų turėjo išsimokėti kunigaikščiui.
Ėjo metai, Plungė sulig kiekvienu dešimtmečiu plėtėsi, daugėjo gyventojų – tarpukario pradžioje jų buvo netoli penkių tūkstančių. Po Telšių Plungė savo didumu buvo antrasis miestas apskrityje, sakoma, jau pateko net į didžiųjų šalies miestų dvidešimtuką.
Šventasis Florijonas nusisuko nuo miestelėnų
Bet nespėjo žmonės ir verslas dorai atkusti, o Plungę ištiko dar vienas siaubas – didysis miesto gaisras. Jis kilo lygiai prieš devyniasdešimt metų – 1931-ųjų kovo 31-ąją. Vieni pirmųjų apie tai pranešė „Žemaičių prieteliaus“ žurnalistai, balandžio 2-ąją paskelbę trijų sakinių žinutę: „Plungės mieste, Resto viešbuty, kovo 31 d. kilo gaisras, kurs netrukus smarkiai išsiplėtė. Miestas labai apdegė. Kitame numeryje paduosime smulkesnių žinių“ (čia ir toliau cituojamų minėto laikraščio rašinių kalba ir stilius netaisyti).
Taigi gaisras kilo Chaimo Resto, Žydų liaudies banko valdybos nario, name, kuriame buvo ir viešbutis. Beje, tai buvo pirmoji tokio pobūdžio įstaiga Plungėje, kurią įkūrė Irmos Resto našlė Estera Restienė. Jos verslas prasidėjo nuo vieno kambario nuomos ir maisto ruošimo svečiams. Įsukusi verslą Estera Restienė jį ir paties viešbučio valdymą perleido savo sūnums.
Bet grįžkime prie paties gaisro. Štai ką 1931 m. balandžio 10-osios numeryje rašė „Žemaičių prietelius“:
„Kaip jau buvo pranešta, kovo 31 d. 12 val. Plungės miesto centre kilo didelis gaisras. Pirmutinė ugnis pasirodė „Resto“ viešbuty. Žmonės, pastebėję gaisrą, bėgo gesyti, bet, deja, nebuvo kaip. Mat, ugniagesių mašina nebuvo pilnoj tvarkoj; kol pradėjo veikti, išėjo net pusantros valandos, o tuo tarpu ugnis plėtėsi su visu smarkumu. Gaisrui plėstis daug padėjo didelis vėjas. Vėliau ugnis apėmė didelį plotą, versdama namus į pelenus.
Gaisras išsiplėtė labai plačiai – trimis šakomis: Rietavo, Klaipėdos (Kulių) gatvėmis ir Vytauto prospektu. Be to, ugnis nušoko ir į kitas gatves, taip kad miestas pasinėrė ugnyje ir dūmuose. Suprantama, kilo sumišimas, panika, klyksmas, šauksmas. Žmonės, nustoję lygsvaros, ne tiek gelbsti namus, kiek judomą turtą. Gaisrininkai, anot žmonių, daugiau rūpinosi gelbėti savo turtą.
Miesto Valdybos maždaug apskaičiuota, kad sudegė 84 gyvenamieji ir 60 (tikslus skaičius dar nenustatytas) negyvenamųjų namų. Tai sudaro beveik trečdalį Plungės miesto. Sudegė kaip tik tos vietos, kur stovėjo namai prie namų. Be medinių sudegė keli ir mūriniai namai. Draug su namais sudegė daug judomo turto. Liko be pastogės apie 255 šeimynas, iš kurių 96 katalikų šeimynos, susidedančios iš 156 suaugusių ir 80 vaikų. Nukentėjusios šeimynos prisiglaudė pas kaimynus, mokyklose, sodžiuose ir t. t. Iš žymesnių įstaigų sudegė tik viena žydų sinagoga (maldykla).
Nuostolių padaryta apie 2 milijonus litų. Namų buvo apdrausta apdraudimo draugijoj „Lietuva“ už 330 tūkst. litų ir Valstybinio Apdraudimo įstaigoj už 137 tūkst. litų.
Kilusį gaisrą gesyti atvyko iš Telšių, Rietavo, Salantų ir kitur. Atvyko net pats apskrities viršininkas, karo komendantas ir kiti...
Padegėliais rūpintis sudarytas šelpimo komitetas su miesto burmistru p. Misevičium priešaky. Į komitetą įeina 3 lietuviai ir 3 žydai. Iš lietuvių: kun. kan. Pukys, inž. Pobedinskas ir P. Kasiliauskienė. Komitetas jau gavo iš Vidau Reikalų Ministerijos 5.000 litų, Raudonojo Kryžiaus 2.000 ir iš p. Tūbelienės 1.000 litų dėl nukentėjusių vaikų. Aukos plaukia iš pačių plungiškių ir iš kitur.
Gaisro priežastis nežinoma. Vedamas tardymas. Daug kas mano, kad buvo padegta.
Plungėje yra gaisrininkų komanda, susidedanti net iš 70 asmenų. Tikėtasi, kad ji gaisrą sulaikys, bet skaudžiai apsirikta. Gaisrui gesyti mašinos buvo netvarkoj. Tai nedovanotina. Teko dar pastebėt, kad iš kitur atvažiavusieji kai kurie gaisrininkai paskui vakare klube ir kitur taip nusigėrė, kad vos begalėjo paeiti. Dar pastebėtina, kad nuo pat gaisro pradžios nebuvo reikiamos tvarkos. Na, bet gal tai kaltas lygsvaros nustojimas. Policija iš pradžių nepakankamai energingai veikė. Žmonės taip pat daugiau žiūrėjo, blaškėsi, negu dirbo. Kiti ieškojo progos net uždarbiauti. Pavyzdžiui, vienas žydelis apmokėjo keliems vyrams, kurie išgelbėjo jo namą nuo sudegimo. Skaudu, kad gaisro proga atsirado net tokių, kurie ėmėsi vagysčių. Kai kuriuos policija sulaikė ir traukė atsakomybėn.
Pati smarkioji ugnis buvo sustabdyta apie 6 val. vakaro. Net po 5 – 6 dienų dar matėsi rūkstant.
Nudegusios gatvės kiek tvarkomos, vietoj nudegusių telegrafo stulpų statomi nauji... Gaisro vaizdas klaikiai atrodo.“
Nelaimė pažadino savanaudiškumą
Net ir šiandien sunku įsivaizduoti tą miestelėnus prieš pat Velykas ištikusią siaubingą nelaimę – pleška mediniai, šiaudais ar skiedromis dengti namai, karštis, dūmai... Dega visas tavo užgyventas turtas. Sako, daugiau kaip savaitę visa Plungė smirdėjo degėsiais.
Bet jau kitą dieną po gaisro miestas ėmė tvarkytis: rinko ir nešė į krūvas nuodėgulius, kai kurie padegėliai susikalė iš lentų laikinas „padangtes“, kiti ieškojosi prieglobsčio pas gyvenančius kaimuose.
„Žemaičių prietelius“ mini, jog balandžio 2-ąją buvo sudarytas padegėlių šelpimo komitetas, kuriame buvo po tris lietuvius ir žydus. Deja, neilgai jis egzistavo – rodos, vos tris savaites. Žmonės susipyko dėl to, kuriems – žydams ar lietuviams – labiausiai reikia pagalbos. Komitetas skilo į dvi dalis, todėl vietoj vieno buvo sudaryti du šelpimo komitetai. Žydų komitete dirbo S. Šuras, M. Fleišeris ir A. Pozinas, o lietuvių – inžinierius K. Pabedinskis, kanauninkas P. Pukys, agronomas J. Petraitis. Aukos lietuviams padegėliams turėjo būti siunčiamos komiteto pirmininkui K. Pabedinskiui, o žydams padegėliams – Žydų liaudies bankui.
Nukentėjusiuosius šelpė visi, kas tik galėjo – ir vietiniai plungiškiai, ir aplinkinių parapijų žmonės. Rinkliavą buvo nutarta surengti ir Telšių mieste. Beje, gegužės 7-ąją „Žemaičių prietelius“ jau pranešė, jog „Telšių katedroje nuo ugnies nukentėjusiems plungiečiams surinkta 139 lit. 40 ct.“ Be to, gegužės 2-ąją ta pačia intencija buvo surengtas aukojimo vakaras Telšių „Aušros“ salėje.
1931-ųjų Plungės gaisras sukėlė ne tik didelę aplinkinių užuojautą padegėliams, paskatino aukoti, bet ir apnuogino kai kurių žmonių savanaudiškumo apraiškas. Nutiko taip, jog gaisro metu kai kas iš plungiškių nusprendė net pasipelnyti – gelbėjo tik tų turtą, kurie jiems gerai sumokėdavo, nors šalia pleškėjo ir kitų trobesiai.
Bet, ko gero, skaudžiausia, kad kai kurie ėmė vagiliauti ir plėšikauti. Antai „Žemaičių prietelius“ 1932 m. vasario 12-osios numeryje pranešė apie kelias apygardos teismo išnagrinėtas vagysčių bylas. Vienoje jų buvo kaltinama 50-metė plungiškė Barbora Stonkienė-Bražinskienė. Pasirodo, ši darbininkė „iš Abelio Odeso buvo pavogusi virtuvės viršų ir kitų smulkių daiktų... Bražinskienė paėmė tą virtuvės viršų ir paslėpė tvarte po mėšlais. Darant kratą, visi pavogtieji daiktai rasti... Už tokį „laikiną palaikymą“ ji gavo 6 mėnesius paprasto kalėjimo.“
Gaisro metu vagiliavo ir plungiškiai broliai Mačiulskiai. Kaip rašoma tame pačiame „Žemaičių prieteliuje“, „per gaisrą Boruchui Izralovičiui pražuvo dviratis... Praslinkus porai savaičių jį rado pastatytą gatvėje prie vieno namo. Tuoj išėjo naujasis dviračio „savininkas“ Bronius Mačiulskis ir norėjo jau važiuoti, bet buvo nuvestas policijon. Čia paaiškėjo, kad B. Mačiulskis yra gavęs jį nuo savo brolio Juliaus, kuris per gaisrą jį paėmė „laikinai palaikyti“... B. Mačiulskis taip pat, matyt, gaisro metu nesnaudė. Krautuvininkas Rymanas pasigedo kai kurių smulkių prekių. Kai B. Mačiulskio namuose buvo daroma krata, rasta dar įvairių smulkių prekių apie 30 litų vertės, kurias Rymanas pripažino savomis.“
Dviratis tais laikais brangiai kainavo, matyt, būtent dėl to apygardos teismas buvo griežtas – už vagiliavimą gaisro metu 31-erių metų amžiaus Julių Mačiulskį nubaudė 1,5 metų sunkiųjų darbų kalėjimo, o jo brolį Bronių – šešiems mėnesiams paprastojo kalėjimo. Kadangi už jį buvo sumokėtas užstatas, B. Mačiulskis buvo paleistas.
Raudonasis gaidys Plungę aplankė po metų
Tuo tarpu Plungės burmistras E. Misevičius ir miesto valdyba rūpinosi ne tik gyventojais, bet ir miesto tvarkymu, jo atstatymu – nudegusiose vietose naujai buvo matuojamos gatvės, kad šios būtų kiek galima ištiesintos, buvo žymimos ir visai naujos gatvės ar skersgatviai, numatyti naujoms statyboms.
Kai kurie šaltiniai tvirtina, kad Plungės miestas atsikūrė per vienerius metus. Išdygo nemažai naujų ne tik medinių, bet jau ir mūrinių namų. Tarp kitko, vietoj nudegusio medinio viešbučio Plungės centre iškilo didelis, tais laikais gan modernus dviaukštis mūrinis pastatas. Jame įsikūrė jau ne tik viešbutis, bet ir restoranas. Mūsų dienomis ten ilgą laiką veikė Plungės policijos komisariatas.
Atsistačius Plungei, suklestėjo ir kitų žydų bei žemaičių verslai bei amatai, ypač po to, kai 1932 metų rudenį per miestą buvo nutiesta geležinkelio linija ir įrengta Plungės geležinkelio stotis.
Bet ugnis dar kurį laiką neleido Plungei ramiai gyventi. Po metų, 1932-ųjų kovo 12-osios vakare, kilo gaisras linų fabrike. Ugnis įsiplieskė nuošukų verpimo skyriuje, kuriame, kaip tvirtina „Žemaičių prietelius“, „užsidegė netepta mašinos ašis ir kibirkštis padegė nuošukas. Dirbusios ten mergaitės išsigando ir bėgo laukan. Ugnis ir dūmai pro ventiliatorių išsiveržė laukan. Iššaukta miesto savanorių ugniagesių komanda. Ugnis, fabriko darbininkų pastangomis, ugniagesiams neatvykus, sustabdyta.“
Kaip pranešama, tada fabrikas didelių nuostolių nepatyrė. Užtat po mėnesio, kilus gaisrui toje pačioje mūsų miesto įmonėje, nuostoliai buvo kur kas didesni. Pacituosime rašinį „Vėl Plungėje gaisras“, išspausdintą 1932 m.
balandžio 22-osios „Žemaičių prieteliaus“ numeryje: „Šio mėnesio 16 d. vakare 10 val. pasipylė Plungėje gaisrininkų ragų ir švilpių garsai. Buvo užsidegęs Kučinskio ir Pabedinskio linų apdirbimo fabrikas. Užsidegė medinis butas, kuriame buvo didžiulis garo katilas.
Žmonės subėgo, bet gaisrininkų nė nematyti. Baigiantis
11 val. atsikraustė ir gaisrininkai, nors jau pavojaus nebebuvo, nes pats namas buvo sudegęs; bedegė tik liekanos. Kitus fabriko trobesius pasisekė darbininkams apsaugoti. Labai pavojinga buvo audimo skyriuj, ugnis galėjo lengvai persimesti į vidų. Langai buvę per du – tris metrus nuo degančio namo, visiškai sutirpo ir jei iš vidaus nebūtų saugoję, lieję, būtų užsidegęs ir audimo skyrius.
Apie 12 val. nakties gaisras buvo užgesytas. Fabrikas buvo apdraustas. Didžiulis garo katilas liko nesugadintas, nes buvo apmūrytas storu mūru, todėl labai didelių nuostolių nepadarė. Manoma po savaitės pradėti dirbti. Laikraščiai rašo, kad gaisras padaręs 10.000 litų nuostolio.“
Ugnį įplieskė nelaiminga meilė
Ir vis dėlto tais metais gaisrai nesiliovė. Rimtas pavojus vėl supleškėt visai Plungei kilo 1932-ųjų rugsėjo 18-ąją. Tada degė medinis tvartas Vandens gatvėje. Kad ir kaip būtų keista, ugnį įplieskė nelaiminga meilė! Pasirodo, jaunas plungiškis Butkus, keršydamas savo buvusiai panelei Simanauskaitei už tai, jog ši atsisakiusi už jo tekėti, brauningu peršovė ją tiesiog gatvėje. Policija nusikaltėlį tuoj pat pradėjo persekioti. O tas vaikinas, nebeturėdamas, kur dingti, užšoko ant tvarto stogo ir ėmė atsišaudyti. Matydamas, kad vis tiek nebeišsigelbės, padegė tvartą ir pats nusišovė. Beje, mergina buvo išgabenta Klaipėdon ir paguldyta miesto ligoninėn.
„Tamsų sekmadienio vakarą, kada Plungės linksmieji linksminosi, pasigirdo gaisrininko signalai, – 39-ame tų metų numeryje rašė „Žemaičių prietelius“. – Po valandėlės visas miestas atsidūrė gaisro pašvaistėj. Vandens gatvė dega! Dega Simanauskaičių šiaudais dengta daržinė. Žmonių būrys apstojęs, du pargriuvę. Atvažiuoja automobilis ir juos paima. Gaisras per valandą (iki 8 val.) užgesintas, pribaigė gaisrininkai gesinti degantį pašarą. Bet žmonių judėjimas nemažėja...
Ir koks baisus vaizdas! Visas kraujais aptekęs guli (S. Butkus – aut. pastaba) gaisrinės garaže. Gydytojas pažiūrėjo kraujo tekėjimą ir pasakė: jau nebegyvas. Taip jis gulėjo per naktį policijos saugomas, kol „draugai“ nupirko grabą ir palaidojo už kapinių...“
O dabartinė Plungės Senamiesčio aikštė degė dar kartą, tiksliau – užsiliepsnojo kunigaikščio M. Oginskio kažkada specialiai žydų krautuvininkams pastatytas raudonų plytų pastatas – „kromai“. Bet tai atsitiko jau sovietmečiu, rodos, 1951-aisiais (kituose šaltiniuose rašoma, jog 1952-aisiais). Jo niekas niekada taip ir nebeatstatė. Buvusioje Turgaus aikštėje 1953 m. sovietai įrengė postamentą, o ant jo užkėlė Stalino statulą. Neilgai tas balvonas ten stypsojo – kai 1956-aisiais buvo pasmerktas diktatoriaus asmenybės kultas, Staliną nuritino žemėn.